Hastalıklar

Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

En yaygın cilt hastalıklarından biri olan akne, cilt altı dokusunda bulunan yağ bezlerinin ya da kıl köklerinin tıkanması sonucunda deride iltihaplı sivilceler olarak kendini göstermektedir.

Bazı cilt tiplerinde, cilt kuruluğunu engelleyen sebum salgısı fazlalığı söz konusu olmaktadır. Bu durumda ölü deri hücrelerinin ya da cilt bakterilerinin gözenekler içine sıkışması nedeniyle iltihaplı kabartılar, siyah ya da beyaz noktalar meydana gelmektedir.

Akne her yaş döneminde görülebilen bir cilt hastalığı olmakla birlikte özellikle sebum salgısının fazlalaşması sebebiyle ergenlik döneminde daha sıkça görülmektedir. Bu yazımızda sizlere akne nedenleri ve akne tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Hastalıklar

En Yaygın Akne Nedenleri Nelerdir?

Aknenin vücutta en sık görüldüğü bölgeler, yüz, boyun, omuzlar ve sırt bölgeleridir. Net olarak bilinen akne hastalığı nedenleri arasında kullanılan bazı ilaçlar yer almaktadır. Bu ilaçlar genellikle hormonal sistemi etkileyen etken maddeye sahip ilaçlardır.

Vücut tarafından salgılanan androjen tipi hormonların aşırı aktivitesi de akne sebepleri arasındadır. Hormonlardaki düzensizlik, ergenlik döneminde ortaya çıkabilmekle birlikte, doğum kontrol hapı kullanımı, düzensiz adet döngüsü sebebiyle, hamilelik döneminde ya da stres kaynaklı hormonal düzensizlik yaşanması da mümkündür.

Cildin fazlaca yağ üretmesi, cilt gözeneklerindeki tıkanmanın cilt tipine uygun bir bakımla giderilmemesi, ciltte çıkan sivilcelerin sıkılması ya da cildin tahrişine bağlı olarak akneye neden olan bakterilerin cilde yayılması, sigara kullanımı, cildin aşırı miktarda aldığı güneş ışınlarına tepki göstermesi de akneye sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.

Elbette beslenme düzenindeki olumsuzluklar da cildin yağ salgılama düzenini bozabilmektedir. Özellikle karbonhidrat açısından zengin gıdaların yoğun tüketiminin akne seyrini ağırlaştırdığı bilinmektedir.

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne tedavisi esnasında yapılan en önemli yanlış, uzman hekim tavsiyesi olmaksızın sivilce kurutucu maske ve temizleyici ürünlerin yüze uygulanmasıdır. Her sivilce tipinin farklı bir tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Tedavi kişinin yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak belirlenen süre boyunca uygulanmaktadır. En yaygın akne tedavisi yöntemleri arasında antibiyotikler yer almaktadır.

İlaç tedavisi ile birlikte, cilde uygulanan benzoil peroksit etken maddeli ilaçlar da akne seyrini hafifletmek için destekleyici görevi görmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir