Güzellik

Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları

Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları

Günlük Sakızı Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Günlük ağacı bir çeşit çam ağacı türüdür. Bu ağaç çam sakızı ağacında olduğu gibi bir çeşit reçine salgılanmaktadır. Ağıza atılıp emildiğinde sakız kıvamına gelen bu reçineye günlük sakızı denir. Günlük sakızı aktarlardan temin edilebilir. Günlük sakızının diğer adı Akgünlük’tür.

Günlük ağaçlarının tabiatı, subtropikal alanlar ve akdeniz ikliminde yetişmeye uygundur. Türkiye’de ise Fethiye ve Muğla’da çok fazla yetiştirilmektedir. Antienflamatuar (iltihap önleyici) ,ateş düşürücü, yatıştırıcı, antiseptik (mikrop öldürme), diüretik (idrar söktürücü), sindirimi destekleme, ve zihni açma gibi etkileri olduğu için reçinesi çok fazla kullanılır. Aynı zamanda çok eski zamanlardan bu yana şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Sık sık TV yayınlarına çıkan ve bitkiler ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun, günlük sakızı üzerine konuştuğu bir program bulunmamaktadır.

Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları

Günlük Sakızı (Akgünlük) Nasıl Kullanılır?

Günlük sakızını; ağıza atıp çiğneyerek yahut dövüldükten sonra yutularak yahut günlük sakızı yakıp dumanı solunarak kullanılır. Böylelikle şifaya kavuşulabilir.

Günlük Sakızının (Akgünlük) Faydaları Nelerdir?

Günlük sakızı faranjit hastalığı için doğal çözümdür. Ağzınıza 2-3 tane günlük sakızı atıp emin. Daha sonra çiğneyin.

 1. Günlük sakızı, asırlardır alternatif tıpta kullanılan bir reçinedir. Birçok hastalığın tedavi edilmesine kolaylık sağlayan doğal bir üründür.
 2. Antiseptik, öksürük kesme, balgam söktürme, enerji verme ve mide yaralarını iyileştirme özellikleri bulunur.
 3. Basur ve ülser gibi hastalıkların doğal biçimde tedavi edilmesini sağlar.
 4. Bağırsaklar ve midenin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 5. Bahar yorgunluğu veya kronik yorgunluğun giderilmesini sağlar.
 6. Gribal enfeksiyonların önlenmesi ve tedavi edilmesi için etkili bir reçinedir.
 7. Günlük sakızı ile ilgili sayısız bilimsel çalışma yürütülmüştür. Doğal ilaçlar içinde bi hayli kıymetli bir yere sahiptir.
 8. Romatizmal hastalıklar, astım, bazı kanser hastalıkları, bağırsak hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve iltihaplı hastalıkların nasıl tedavi edileceğini desteklemektedir.
 9. Uyuşukluk hissinin giderilmesini sağlar. 
 10. Kara üzüm ile birlikte tüketildiği zaman hafızanın güçlenmesini sağlamaktadır.
 11. Uyumadan önce günlük sakızı ve ½ tatlı kaşığı suyu karıştırarak yutmak, alt ıslatma sorununin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Dr. Ömer Coşkun, günlük sakızının özellikle iltihaplı ve romatizmal hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü günlük sakızının iltihap önleyici (antienflamatuar) özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle artrit vb. hastalıklarla birlikte görülen ağrı ve ödem problemleri giderilebilir.

Kireçlenme, iltihaplı eklem romatizması, hareketleri kısıtlayan hastalıkların azaltılması, eklem ağrıları ve sırt ağrılarının giderilmesi için günlük sakızı kullanılır. Aynı zamanda nefes kapasitesinin artırılması, astım krizlerinin azaltılması, balgam söktürülmesi ve nefes darlığının önlenmesi gibi yararları da bulunmaktadır. Depresyonun önlenmesi, stres düzeysinin azaltılması, yaraların iyileştirilmesi ve hafızanın güçlendirilmesi için günlük sakızının düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Akgünlük Nasıl Kullanılır Akgünlük Sakızı Faydaları

Günlük sakızı, yapı olarak çam sakızına benzemektedir. Ağaçları ise çamgiller familyasına aittir. Günlük sakızını aktarlardan satın alabilirsiniz. Gün içinde birkaç kez ağzınızda eriterek tüketebilirsiniz. Etkilerinden yararlanmak için çıkan acı suyu yutmanız gerekir. 7 ila 15 gün kadar düzenli olarak kullanırsanız, vücudunuzda bulunan iltihabın söküldüğüne şahit olacaksınız. Ayrıca şikayetçi olduğunuz bölgedeki iltihabın tekrarlamayacağından da emin olabilirsiniz. Oldukça ekonomik bir şifa kaynağı olan bu reçinenin kilo fiyatı ise hemen hemen olarak 15 TL civarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu