Sağlık

Akdeniz Anemisi Nedir?

Akdeniz Anemisi Nedir?

 Tıptaki adıyla Talasemi adıyla bilinen Akdeniz anemisi rahatsızlığı Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak olan çocuğa anne ve babasından Beta Talasemi adı verilen genin geçişiyle kalıtımsal olarak işleyen bir çeşit kansızlık hastalığıdır. Anemi yani kansızlık hastalığının oluşmasına neden olan etmen kanda alyuvar maddelerinin yapısında yer alan hemoglobin maddesinin yapımındaki kusurdur. Hastalık esas olarak Talasemi Major, Talasemi Minör şekillerinde oluşabilmektedir. Akdeniz anemisi tedavisi de çeşidine göre yapılabilmektedir.

Hastalığın Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Akdeniz anemisi taşıyıcılığı durumu talasemi minör talasemi major’a göre çok daha hafif seyretmektedir. Hastalığı taşıyan kişilerde tek bulgu sadece kansızlık durumudur. Kişiler sadece halsizlik durumundan şikayetçidir. Akdeniz anemisi testi ile durum belirlenebilir. Bazı kişiler evlenme işlemlerinde yapılan kan testlerine kadar hastalıklarını bilmemektedir. Bu hastalığı yaşayan kişilerde serum demir düzeyi ya normaldir ya da artmıştır. En çok görülen kansızlık çeşiti olan demir eksikliği anemisinde ise demir seviyesi azalmaktadır.

Akdeniz Anemisi Hastalığından Meydana Gelen Diğer Rahatsızlıklar

 Hastalığa tanı ilk olarak hemoglobin elektroforezi ile konulmaktadır. Akdeniz anemisi hastalığının belirlenmesinde en önemli tahlil HbA2 de oran normal kişilerde % 3,4 oranında demir varken % 7 oranına çıkmaktadır. Anne ve babalardan sadece biri Akdeniz taşıyıcısı ise doğacak çocuklarının taşıyıcı olma olasılıkları % 50 oranındadır. Akdeniz anemisi tedavisi varmı diye soranların sayısı oldukça fazladır. Talasemi Major ise hastalığın en ağır seyreden şekillerinden biridir. Bebekler daha 6 aylıkken birdenbire ağır kansızlık durumu başlamakta olup kalp yetmezliği gelişmektedir.


Akdeniz Anemisi Nedir?

Akdeniz Anemisi Hastalığına Yakalanma Oranları

 Kalp yetmezliği gelişmemesi için düzenli olarak sık sık kan nakli yapılmaktadır. Kan nakli yapılmaması durumunda hastalar birkaç senede hayatını kaybetmektedir. Akdeniz anemisi zararları yaşanmaması için önlemler alınmalıdır. Hem anneler hem de babalar Akdeniz Anemisi taşıyıcısı ise doğacak olan çocukların talasemi major olma olasılıkları %25 oranındadır. Taşıyıcı olma olasılıkları %50 olmaktadır. Genel anlamda çocukların normal olma olasılıkları % 25 olmaktadır. Tedavilerde kan nakillerinin yanı sıra nakledilen kan nedeni ile vücutta biriken fazla demirin idrarla atılması için desferoksamin ve C vitamini verilmektedir.

Erken Teşhisin Akdeniz Anemisi Hastalığında Önemi Hakkında

 Aşırı büyüyen dalaklar ameliyatla alınmaktadır. Dalak ameliyatı sonrasında depo penisilin koruma tedavileri ve pnömokok aşısı yapılmaktadır. Erken yaşlarda kan nakilleri yapılmayan hastalar kemik iliği nakli ile % 70 ile 80 oranlarında tam olarak sağlıklarına kavuşabilmektedir. Ülkemiz Akdeniz ülkesinde olması nedeni ile Türkiye toplumu olarak bu hastalığı taşıma ihtimali oldukça fazladır. Bu oran Antakya, Antalya, Mersin bölgelerinde % 12 oranlarına kadar çıkabilmektedir. Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli konusunda uzmanlara danışılması gerekmektedir. Her çifte evlenmeden önce mecburi olarak yapılan tahlillerde Hemoglobin ve hemoglobin elektroforezi tahlilleri de yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu