Ana sayfa » Sağlık » Akciğer ağrısı sırta vururmu, Akciğer sırt ağrısı yaparmı, Akciğer ağrısı nereye vurur

Akciğer ağrısı sırta vururmu, Akciğer sırt ağrısı yaparmı, Akciğer ağrısı nereye vurur

Göğüs bölgesi, akciğer ağrısı ve oluşturduğu sancılar

Ağrılar vücudun verdiği bir tepkidir. Zaman zaman oluşan ağrılar bir hastalık, bir sorun veya ters giden durumun haberini verir. Çeşitli şekillerde bölgesel ağrılar olabilir. Örneğin; Sağ kaburga altında ağrı, soğ kaburga altında ağrı gibi sinyal veren ciğerlerden ya da gazdan kaynaklanan ağrılar olabilir.

Çeşitli bölgelerde oluşan derin nefes alınca kalbe bıçak gibi giren sancı, nefes alırken batma nasıl geçer, sol kaburga ağrı, sağ kaburga ağrı, sağ tarafta batma hissi, karında batma gibi ağrıların neden kaynaklanabileceğini gözden geçirelim.

Sağ kaburga altındaki organlar: Sağ akciğer, karaciğer, safra kesesi, sağ böbrek, kalın bağırsağın bir kısmı. Sağ kaburga altında ağrı varsa bu organlarla alakalıdır.

Akciğer ağrısı neden olur, Akciğer ağrısı nasıl anlaşılır?

İsim olarak akciğerde ağrı demek pek doğru bir cümle olmayacaktır. Çeşitli nedenlerden kaynaklana bu ağrılar bölgelerde yoğunlaşır. Bu konuda en çok araştırılma ihtiyacı duyulan konu ise “Akciğer ağrısı sırta vururmu, Akciğer sırt ağrısı yaparmı, Akciğer ağrısı nereye vurur” sorularıdır. Akciğerden kaynaklı bu ağrılar ciğerlerin yakın bölgeleri, sırt bölgesi ve göğüste acı verir.

Oluşan bu ağrıların nedenleri ise şunlardır;

Akciğer zarındaki iltihaplanma

Göğüs duvarı ile akciğeri kaplayan ince bir zar bulunmaktadır. Bu zarda iltihap  ve şişme olduğunda “Plörezi” olarak adlandırılır.  Sebebi virüs ya da bakterilerdir. Göğüs bölgesinde oluşan ağrılarla kendini belli ederken kol ve mide ağrılarına dönüşebilir.
Derin nefes alma

Hızlı ve derinden yapılan solunumdur “Hiperventilasyon” olarak isimlendirilir. Panik, endişe ve kaygı ile ortaya çıkar. Ayrıca kalp, gebelik, enfeksiyon, stres ve kafein fazlalığı ile oluşabilir.

Göğüs boşluğuna hava kaçması

Akciğerde oluşan bir hasarın neticesinde hava göğüs boşluğuna kaçabilir. Bu duruma “Pnömatoraks” adı verilir. Nefes alırken acı ve ağrı fazlalaşır. Aynı zamanda tansiyonunda düşmesine neden olabilir.

Astım ağrısı

Astım ile oluşan nefes yollarındaki tahriş ile göğüste ağrı, nefes alırken zorlanam ya da öksürürken acısı ile anlaşılabilir.

Sıvı birikmesi

Göğüs boşluğu ile akciğer zarları arasında fazladan sıvı birikmesiyle oluşur. Öksürüken ağrı ve nefes almada güçlükle kendini belli eder.

Kanser ağrısı

Geç farkedilen akciğer kanseri göğüs ağrıları, sürekli öksürük, zayıflama, iştahsızlık, nefes darlığı ve kanlı öküsürükle kanser kendini belli eder. Sigara çok içenlerde yine aynı şekilde solunum yolları tahriş olarak derin nefes alırken ağrı oluşabilir.

Zatürre ve apse

Eğer böyle bir enfeksiyonla boğuşuyorsanız göğüslerde ağrılar olabilir. Birden bire ateşlenme, üşüme hissi, öksürük gibi belirtilerde varsa zatürre olabilir.

Not: Göğüs bölgesinde oluşan bu ağrılar ani gelişip geçen basit bir nedenden de kaynaklanabilirken çeşitli hastalık veya rahatsızlıklarında belirtisi olabileceğinden doktora gidilmesi faydalıdır. İlaçları kendiniz seçmek yerine doktorunuzla irtibata geçin.

] }
Henüz Yorum Yok