Doğal Tedaviler

Akçaağaç şurubu içeriği, akçaağaç şurubu zararları, akçaağaç şurubu neye iyi gelir

Akçaağaç şurubu nedir, neye faydası veya zararı var?

Akçaağaç şurubunu bir sos veya tatlandırıcı olarak düşünebilirsiniz. Diyet yapanlar için uygun ve doğaldır. Şekerden uzak durmayı düşünenler için şeker ve tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Doğal olmayan şeker almaktansa akçaağaç şurubu kullanabilirsiniz.

Akçaağaç şurubu satın al

Akçaağaç şurububun satıldığı yerler aktarlardır. İnternetten veya mağazalardan almak için carrefour gidebilir ya da gittigidiyor, hepsiburada, sanalpazar gibi internet siteleri üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Akçaağaç şurubunun sağlığa faydaları

Akçaağaç şurubunun içeriği ve insan sağlığına faydalarını şu şeklide sıralayabiliriz;

1- Antioksidan özelliği

İçeriğinde oldukça fazla antioksidan barındırır. Ortalama bazı kaynaklar 24 antioksidan bulunduğunu belirtmektedir. Fenolik bileşen olarak kronik rahatsızlık veren serbest radikallerine azalmasına fayda sağlar. Seçeceğiniz şurubun B sınıfı ve koyu olmasına dikkat ederseniz daha fazla fayda görürsünüz.

2- Glisemik özelliği

Karaciğerde kan şekerini yükselten rafine şeker ve karbonhidratlar diyabete neden olur. Şekeri azaltmak veya kullanımına dikkat etmek bu yönde önem kazanır. Akçaağaç şurubu ise düşük glisemik indeksi ise kesme şeker veya toz şeker için doğal alternatiftir.

3- İltihaplanmaya faydası

İltihap azaltıcı özelliğinde antioksidan barındırması artrit, bağırsak rahatsızlığı ve kalp gibi hastalıklara karşı önlem alınmasında faydalıdır.

4- Kansere faydası

Beyaz şekerin verdiği kanser gibi hastalıklara sebep olan hücre çoğalımına karşı Akçaağaç şurubu daha az zarar veren bir tatlandırıcıdır. DNA hasarı ve mutasyondan korunmanıza fayda sağlar.

5- Cilde faydası

Cilde doğrudan maske şeklinde uygulanabilmektedir. Cilt üzerine uygulandığında derideki iltihaplanma, kızarıklık, kuruluk ve cilt lekerine karşı fayda sağlar.

Maske tarifi;

Pişmemiş süt ya da yoğurt, yulaf ezmesi, ham bal ile beraber bir karışım yapılarak cilt temizleme ve bakterilerden kurtulmak için cilt maskesi yapılabilir.

6- Sindirim sistemi

Rafine şekerini fazla kullanan kişilerde bağırsak ve diğer sindirim sistemlerinde bozulmalar olabilir. Doğal olmayan tatlandırıcıların gaz, şişkinlik, kramp ve kabızlık gibi sonuçları ortaya çıkabilir. Akçaağaç şurubu ise doğal bir tatlandırıcı olduğundan  yiyeceklerde sos gibi kullanılarak bitkisel sağlıklı bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

7- Vitamin ve mineraller

Akçaağaç şurubu içerisinde;

  • Çinko
  • Manganez
  • Kalsiyum
  • Potasyum

gibi bol miktarda içerik barınır.

Ayrıca şu tatlandırıcılar yerine iyi bir alternatiftir;

  • Splenda,
  • sukraloz,
  • agave,
  • aspartam

bu tatlandırıcılar yerine ham bal veya akçağaç şurubu kullanmanız daha faydalı olacaktır.

8- Kilo alma ve zayıflama

Yapay tatlandırıcıların kalorileri düşük görünebilir ancak kilo almanıza, yorgunluk çekmenize, algı azalmasına ve diğer benzer sorunlara neden olabileceğinden dikkatli olmanız önemlidir. Bu bakımdan alternatif şurubu kullanmanız ve beyaz şekerden uzaklaşmanız sağlığınıza ve kilo sorunlarına karşı fayda sağlayacaktır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu