Sağlık

Akapunktur ile zayıflama | İşte Yepyeni Zayıflama Yöntemi

Fazla kilolardan kurtulmak için kilolarından müzdarip olanlar birçok zayıflama yöntemi deniyor. Bir çoğunda başarısız olanlar ise yeni zayıflama yöntemleri ni denemeye başlıyor. son günlerde revaçta olan zayıflama yöntemi ise akapunktur ile zayıflama. Bu yazımızda akapunktur ile zayıflama nasıl olur, akapunktur nerede yaptırılabilir, akapunktur tedavisi fiyatları gibi konularda siz değerli ziyaretçilerimize yol gösterici olacağız. İşte yazımızın başlıkları

  • Fazla Kilolar Nasıl Oluşur ?
  • Fazla Kilolardan İlaçsız Kurtulmak Mümkün mü ?
  • Fazla Kilolu muyum?
  • Akapunktur İle Zayıflama
  • Akapunkturun Zararı Var mı ?
  • Devlet Hastanalerinde Akapunktur yapılır mı ?
  • Kimler Akapunktur Yaptırabilir?
  • Akapunktur İle Zayıflama Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Fazla Kilolar Nasıl Oluşur ?

Vücudun patolojik bir problemi yoksa Kilo fazlalığı oluşmasının en önemli sebebi

Akapunktur ile zayıflama | İşte Yepyeni Zayıflama Yöntemi Sağlık
Karbonhidrat açısından zengin besinler hızlı kilo aldırır. Yaşam tarzınız Kilo almanızda çok etkilidir.

hareketsiz yaşam tarzıdır. Ayrıca sağlıksız beslenme özelikle de  ve karbonhidrat zengini besinler ile beslenmek te vücudun hızlıca kilo almasına sebep olur. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme beraber olduğunda ise kurtulması zor kilolar için davetiye çıkarılması anlamına gelir. Hareketli yaşam ve dengeli beslenme uygun kiloda iken çok daha kolaydır. Aşırı kilo alma sonrası spor yapmak ve dengeli beslenmek çok zordur. Bu bakımdan kilo almamaya çalışmak kilo vermekten çok daha kolaydır.

İlaçsız Fazla Kilolardan Kurtulmak Mümkün mü ?

İlaçsız fazla kilolardan kurtulmak hatta mümkünse cerrahi operasyon yapılmadan kurtulmak en doğrusudur. Her ne olursa olsun kilo vermek için ne olduğu belirsiz ilaç almak hayati risk taşır. Bu konuda gene her zaman olduğu gibi bir hekime yada diyetisyene başvurmak en doğru yol olacaktır.

Fazla Kilolu muyum?

Kişilerin kilolu olup olmadığı biraz görecelidir. boya göre kilo değişkenlik gösterir. Örneğin 165 Cm boyundaki bir kadın için 80 kg kilolu olurken 180 cm olan bir kadın için uygun kilo aralığındadır. Bu konuda tıbbi veri Boy kilo endeksidir. Boy kilo endeksi (BKE) kişinin kilosunun metre cinsinden boyunun karesine oranı ile bulunur.

Yani şu şekilde yapacaksınız. Örneğin kilomuz 75 ve boyumuz da 1.65 m önce boyumuzu metre cinsinden kendisi ile çarpıyoruz;

1.65X1.65=2.7225 yapar.

Kilonuzu bu sayıya bölmeniz gerekiyor

75 / 2,7525=27,247 civarı bir sayı elde ettik İşte bu sayı bizim boy kilo endeksimiz oluyor. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre bu endeks

18,5 ten düşük olanlar çok zayıf

18,5 ile 25 arasında olanlar ideal kiloda

25 ile 30 arasında olanlar kilolu

30 ve üzeri ise obez olarak belirleniyor.

Buradan da görüldüğü üzere 165 cm olan birisi için 75 kg fazla kilodur. hesabı tersten yaparsak 165 cm olan için ideal kilo 54 ile 57 kilo arası olması uygun olacaktır.

Akapunktur İle Zayıflama

Fazla kilolarından şikayetçi olanların son dönemlerdeki yeni keşfi ise Akapunktur ile zayıflama. Peki akapunktur ile zayıflama nasıl olur ?

Akapunktur; geleneksel Çin tedavilerinden birisidir. 70 li yıllardan sonra ülkemizde de bu tür tedaviler yapılmaya başlanmış ve modern tıp bunu desteklemiştir. İşinin ehli tarafından yapılan akapunktur bizdeki hacamat tedavisi gibi faydalıdır. Akapunktur Tedavisi seansları alternatif tıp uygulaması olarak T.C. Sağlık Bakanlığı kontrolunde uygulanması şartıyla yasaldır.

Akapunkturun Zararı Var mı ?

Uygun ve Sağlık Bakanlığı kontrolünde olan akapunktur’un vücuda bilinen komplikasyon dışında zararı yoktur. Fakat sonuç olarak bu tedavi sırasında girişimsel bir işlem yapılmaktadır ve eğer hijyen kurallarına uyulmaz ise enfeksiyonlar oluşabilecektir. bu nedenle mutlaka akapunktur, denetimli bir merkezde yapılmadır.

Devlet Hastanelerinde Akapunktur yapılır mı ?

Alternatif ve tamamlayıcı, rehabilite edici sağlık hizmetleri kapsamında Sağlık Bakanlığı’na bağlı bazı devlet hastanelerinde akapunktur birimleri kurulmuştur. Örneğin Kırklareli Devlet hastanesinde şu anda Akapunktur Birimi bulunmaktadır.

Yeterli eğitilmiş personele sahip olan tüm devlet hastaneleri bu özelikli birimleri açabilmektedir.

Kimler Akapunktur Yaptırabilir?

Akapunktur, çeşitli ağrı tedavilerinin giderilmesi için yapılan bir tür vücut uyarma işlemdir. Bu işlem sırasında vücudun belli noktalarına iğne yerleştirilmesi ve bir süre sonra çıkarılması ile uygulanan bir terapidir. Akapunktur terapisi herkes için uygun olmakla birlikte bazı risk grupları için önerilmez. Örneğin şeker hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve hamileler bu risk grupları arasındadır. Bu tip kronik rahatasızlığı olanlar ile hamilelerin akapunktur yaptırması uygun olmamakla birlikte, hekim tavsiyesi ve kontrolünde bu risk grupları da akapunktur yaptırabilir.

Akapunktur İle Zayıflama Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Akapunktur tedavisi aslında geleneksel tedavidir ve alışkanlıklarınız değiştirmediğiniz sürece hangi tedavi yöntemini uygularsanız uygulayın tekrar kilo alabilirsiniz. Fakat bazı akapunktur yaptıranların seanslar sonrası özelikle iştahın azaldığını ve diyet yemeklere daha çok yöneldiklerini belirtmektedirler.

Özel Akapunktur Merkezleri

Özel Akapunktur merkezleri yazımızın başında da söylediğimiz gibi Sağlık Bakanlığı denetimine tabii ise yasal ve faal olarak çalışmaktadırlar. Özel akapunktur merkezlerinde de referanslı olarak akapunktur yaptırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu