Sağlık

Ağrılar İçin Bitkisel Reçeteler

Ağrılar İçin Bitkisel Reçeteler

Resulullah buyurur ki..”Ey Allah’ın kulları, tedâvi olunuz. Çünkü Allah (C.C.), yarattığı her hastalığın şifâsını da yaratmıştır.”

Bitkisel tedavi yöntemi, bilimsel tıpdan daha önce yaygın hale gelmeye başlamıştır. Peygamberimizin (s.a.s) döneminden hatta daha önceden de  gelişen bitkisel tıbbın sayesinde 1001 hastalığın şifası bulunmuştur. Aşağıda, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüğün bitkisel reçetesini sizlere sunuyoruz.

Ağrılar İçin Bitkisel Reçeteler

Baş Ağrısı

Baş ağrısı farklı hastalıklara bağlı nedenlerden doğa bilir. Öncelikle bir kliniğe gidip baş ağrısının se­bebi tespit ettirilmelidir. Her şeyden önce bir hastaneye giderek, baş ağrısının sebebi tespit edilmelidir. Farklı nedenler için farklı, bitkisel reçeteler kullanıla bilir.

 1. Papatya, lavanta ve melisa gibi sakinleştirici özelliği olan şifalı bitkiler sinir­leri yatışdırdığı için, stresi azaltır, baş ağrısına iyi gelir.
 2. Alıç suyu da şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını kese bilir.
 3. Defne tohumu balla macun yapılıp yenildiğinde baş ağrısını, bununla beraber, migrenide geçirir.
 4. Çiğ kabak çekirdeği hem de acı biber yemek de baş ağrısı için faydalıdır.
 5. Sabah, akşam yemeklerden iki saat sonra bir bardak taze sıkılmış havuç suyu içilir. 15-20 gün sonra sadece akşam yemeklerinden sonra içilir. Kür iki ay­da eksiksiz tamamlanmalıdır. .
 6. Baş ağrınızın boyun bölgesinden kaynaklandığını hissediyorsanız bir havlu­yu sıcak suyla ıslatarak boyun bölgenize yerleştirmeniz bu bölgedeki ağrının azalmasına yardımcı olur.

 

 

Boğaz Ağrısı

 1. Hatmi çiçeği boğaz ağrısı tedavisinde oldukça etkili olduğu için yaygın kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin hem kök­lerinden, hem çiçeklerinden ve hem de yapraklarından yapılacak infüzyon ile boğaz ağrısından kurtulmanız mümkündür.
 2. Şakayık çiçeğiyle servi kozalağını tam ezip karıştırarak, bal ilave edip reçel kı­vamınına gelmesini sağlayarak, hazırlanan karışımı her yemek öncesi ve sonrasın­da birer çorba kaşığı yenir.Bu boğaz ağrınızın geçmesine yardımcı olur.
 3. Kedi otunun saçakları kurutularak ezilir ve on dakika süreyle suda kaynatıldık­tan sonra bir kaba süzülür. Kaba süzülen bu sıvıyı bal ile tatlandırılır ve şurup kıvamına gelince­ye kadar karıştırılır. Hazırlanan şurup ısıtılarak tedavi süresi boyunca günde üç kez, bir bardak içilir.
 4. 10-15 dakika suda kaynatılan ada çayı otu demlenerek bir kaba süzülür. Süzülen çay bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına gelene kadar orta hızda karıştırılır. Hazırlanan bu şurup ısıtılarak günde iki-üç fincan içilir ve ya gargara yapılarak tüketilir.
 5. Hatmi bitkisinin yaprakları sirke ile kaynatıldıktan sonra bir kaba süzülür. Süzülen su ile gargara yapılır.
 6. Hatmi bitkisinin tohumu, 10-15 dakika sıcak suda bekletilir. Bir kaba süzüldükten son­ra elde edilen sıvı, şurup kıvamına gelinceye kadar orta hızda karıştırılır. Hazırlanan şurubu ılık hale getirerek, hastaya içirilir.

7.Mersin ağacının çiçekleri kurutulduktan sonra demlenmeye bırakılır ve demlendikten sonra bal ilave edilerek tedavi süresince yemeklerden önce hastaya bir fincan içirilir

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu