Hastalıklar

Ağız yaraları

Ağızda oluşan yaraları

Ağız yaraları
Ağız yaraları; AFT olarak adlandırılan ağızdaki yaralar (ülser), dil, diş eti, yanak veya damak gibi bölgelerde oluşur.

Ağız yaraları; AFT olarak adlandırılan ağızdaki yaralar (ülser), dil, diş eti, yanak veya damak gibi bölgelerde oluşarak kişinin yaşam kalitesinde düşüş yaratır. Sağlığa etkisine bakıldığında ise tükürük salgısında dahi etki oluşturur.

Renklerine bakıldığında sarı veya beyaz renk olabilen bu ülserler 1 ile 2 milimetre derinlikte olabilir. Yara tek başına çıkabildiği gibi aynı zamanda çoklu olarakta meydana gelebilir. Aynı bölge içerisinde irili ufaklı adetler halinde. Yaraya uygun iyileştiricilerin kullanılması iyileşme sürecini kısa zamanda hallebilir.

Ağız yaraları için “Candida albicans” sebep olarakta gösterilebilir. Bu mantar türünün varlığı olduğu halde hastalık oluşturmamasının sebebine bakacak olursa bağışık sisteminin bu türdeki mantarları yok edebilmesinden kaynaklıdır. Yok edemeğinde ise yaralar meydana gelebilir.

Yanak, dudak ve dil ile diş etlerinde meydana gelen oval şekilde veya yuvarlak şekli alanlar oral ülser olarak isimlendirilir. Ağızda oluşan bu ülserlerin tedavi için sebebinin ortaya çıkarılması gereklidir.

Oluşum Nedenleri

Ağızda tekrarlayan bu yaraların çapları 5 mm altında ve sayıları birden fazla olan yaralar, 10 güne kadar izden eser bırakmadan iyileşmektedir. Boyutu 1 ile 3 cm arasında olanların ise iyileşme süreci 45 gün kadar sürebilmektedir.

Uçuk virüsü olarak bildiğimiz (herpes) sayıları çok daha fazla olabilir ve boyutları 1 ile 3 mm arası değişim gösterir ve iyileşme süreci yaklaşık 7 gündür.

Bazı ağır yaraları (ülser) nedenleri altında vücutta meydana gelen hastalıklar sonucunda ağız içerisinde yaralanmalar görülür. Ne yazıkki çoğu yaranın sebebi ortaya çıkarılamamaktadır.

Oral ülser nedenleri

Sık karşılaşılan ağız içindeki ülser nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Hatalı ısırma,
  • Değişik yiyecekler,
  • Yanlış diş fırçalama,
  • Kırılan dişler,
  • Sağlıksız protezler,

gibi sebeplerden dolayı ağız içinde yara ve travmatik ülser meydana getirmektedir.

Eksik vitaminin etkisi

B12, ve folik asit eksikliğinden dolayı aynı zamana demir eksikliğinin AFT oluşumuna etkisi yüzde 20 civarındadır. Çok sık rastlanmıyo olsa bile mide-bağırsak, kemik iliği ve romatizmal hastalıklar sonucunda da ülserler görülebilmektedir.

Behçet hastalığı bulunanlarında ağız içinde yaralanma gibi durumlarının olma olasılığı mevcuttur. Bu hastalıkta senede 3 seferden fazla tekrarlaması ağız yarası ve genital bölgede iz bırakan yaralar, cilt ve gözde özel bulgular görülür.

AIDS, sifilis, tüberküloz gibi hastalıklar ve sistemik enfeksiyonlarında ağız yaralarına sebep olmasıyla agız içi bakteriyer, mantar ve viral elfeksiyonlarda ülser sebebidir.

Nedenleri

Çoklu seçenek olarak karşımıza çıkan ağız yaralarına, sağlıksız beslenmenin yanında kullanılan antibiyotiklerde sebep olabilmektedir.

Stres: Stres kişinin vücut direncini kırar ve AFT oluşumu tetiklenebilir. Adet dönemi öncesi kadınlarda daha fazla meydana gelir. Stresi ortadan kaldırmak yara oluşumunu azaltabilir.

Yiyecekler: Ağızdan vücuda sokulan yiyeceklerin ısı derecekleri ve sert-yumuşak oluşu aft oluşumuna katkı sağlayabilir. Tahriş olan ağızda yaralanmalar görülebilir. Tuzlu, acı, aşırı ısı azlığı veya çokluğu yara sebebi olabilir. Diş fırçasının sert darberleri bile yara oluşumuna katkı sağladığı gibi yanlışlıkla ısırılan dudak ve dil yaralanmaya neden olabilir. Protezlerin kalitesizliği yine aynı şekildedir.

Diş macunu: İçeriğindeki köpürtücü sodyum lauryl sülfat ağızda yara oluşturabilir. Satın alırken maddenin az olması tercih edilebilir. Behçet hastalığı, C vitamini ve B12 vitamini, Konjonktivit, retinit, lokositoz, demir eksikliği yara oluşum sebebleri arasındadır.

Kaynaklar

  1. Kaynak 1: agizyaralari.com/
  2. Kaynak 2: sabah.com.tr

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir Yorum

  1. 34 yaşındayım kendimi bildim bileli ayda en az bir yada iki defa agzimda aft çıkardı. Doktor tavsiyesi üzerine diş macununu bıraktım dişlerimi sadece suyla birlikte fircaliyorum 3 aydır hiç bir sıkıntım yok. Bazen dilimi yada yanağını ısırdığında bile yara oluşuyordu com şükür geçti . Sıkıntı ve sitrese bağlı olmadığını düşünüyorum çünki hayatımdan çıkardığım tel şey diş macunu yeme içme alışkanlıkların autres seviyem hepsi aynı ve daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu