Sağlık

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız kokusu probleminden günümüzde pek çok kişi rahatsızlık çekmektedir. Rahatsızlık bireyi fizyolojik olmaktan çok psikolojik olarak etkilemektedir. Bunun sebebi de şüphesiz insanoğlunun sosyal bir varlık olmasıdır. Ağız kokusu problemi çeken insanlar sosyal ortamlarda oldukça problem yaşarlar. Sürekli bir tedirginlik zamanla özgüven kaybını beraberinde getirir. Mahcubiyet ve sosyal ortamlardan uzaklaşma da görülebilmektedir. Bu yüzden bu rahatsızlık kişiyi psikolojik olarak fazlaca etkilemektedir. Öyle ki bu rahatsızlık evlilikleri bile etkileyebilmekte, çiftlerden birinin ağız kokusu rahatsızlığı dolayısıyla boşanmalar görülebilmektedir.

Ağız Kokusu Sağlık

Ağız Kokusu Nedir?

Tıpta “halitosis” olarak bilinen, nefesin kötü kokması durumuna ağız kokusu denir. Ağız kokusu birçok hastalığın belirtisi olabilir. Ağız kokusu patolojik ve fizyolojik olarak 2 gruba ayrılabilir.

Fizyolojik Ağız Kokusu

Fizyolojik ağız kokusuna tamamen doğal yollarla oluşan koku denebilir. Sabah uyandığında ağız kokması durumu bu durumlardan biridir. Sebebi gece boyunca sindirim sisteminde biriken gazlar ve dilde üreyen bakterilerdir. Beslenme,su içme veya sakız çiğneme gibi aktivitelerle sorun çözülür. Yine aynı şekilde beslenme sonrası oluşan kokuları da bu gruba ekleyebiliriz. Örneğin soğan, sarımsak tüketildikten sonra ağızda daha doğrusu nefeste oluşan koku da fizyolojik ağız kokusu grubuna girmektedir. Yine aynı şekilde bu tarz kokularda sakız çiğneme gibi basit aktivitelerle giderebilir, tedavi gerektirmez.

Patolojik Ağız Kokusu

Patolojik ağız kokusuna sahip bireyler bu kokunun farkında olmayabilir, rahatsızlık duymayabilir ve bu sebeple doktora gitmeyi geciktirebilir ya da hiç doktora başvurmayabilir.

Ağız Kokularının Sebepleri

  • Akciğer ve sinüs kaynaklı enfeksiyonlar ağız kokusuna sebep
  • Şeker hastalığına bağlı olarak ağız kokusu meydana gelebilir. Kokusu aseton veya sarımsak kokusu gibidir.
  • Böbrek yetmezliği hastalığına bağlı olarak ağız kokusu meydana gelebilir. Kokusu balık kokusuna benzer.
  • Karaciğer yetmezliğine bağlı olarak ağız kokusu meydana gelebilir.
  • Metabolizma bozukluklarına bağlı olarak ağız kokusu ortaya çıkabilir. Bu koku da zaman zaman ortaya çıkıp, balık kokusuna benzer. Teşhisi zor olabilir.
  • Uzun süreli açlık, diyette olmak, oruçlu olmak gibi durumlarda da ağız kokusu meydana gelebilir. Bunun sebebi de uzun süreli sıvı gıda tüketiminin olmaması neticesiyle vücudun protein ve yağ çözmeye başlaması ve yan ürünlerin çıkmasına bağlı olarak kötü ağız kokusu olarak ortaya çıkmasıdır.
  • Ağızda besin kalıntılarının bulunması, diş aralarında ve dilde yiyecek artıklarının kalması bakteri oluşumuna sebep olabilir. Bakteriler hızla üreyip kötü koku oluşturabilir.
  • Uzun süre ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek de bu tür bakterilerin çürük oluşumuna sebep olabilir ve ağız kokusu sorununun daha şiddetli yaşanmasına sebep olabilir.
  • Ağız kuruluğu yapan ilaçların uzun süre kullanımı da ağız kokusu yapabilir. Bu tür ilaçlar tükürük salgısının az salgılanmasına sebep olur. Tükürük sıvısı bakterilerin ağız içinde barındırmasına karşı doğal bir koruyucudur. Ayrıca içindeki amilaz enzimiyle de yine ağız içindeki besin kalıntılarının sindirilmesini sağlar. Tükürük sıvısının az salgılanması bu yüzden koku yapabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu