Tedaviler (Tıp)

Ağız Kokusu Neden Olur, Çözümleri Nelerdir?

Ağız kokusu insanları rahatsız eden ve utandıran bir durumdur. Bunun nedenini belirlemek de çok zor olabilir. Ağız kokusunun yardım almadan kontrol edebileceğiniz bir durum olmadığını hatırlamak önemlidir. Ağzınızda ve boğazınızda bakteri birikmesinden kaynaklanır ve onu daha da kötüleştiren birçok faktör vardır. En yaygın nedenler sarımsak, soğan veya baharatlı yiyecekler yemektir; alkol tüketimi; kuru ağız; dişleri çok sert fırçalamak; diş ipi kullanmamak veya yeterince sık kürdan kullanmak gibi kötü ağız hijyeni alışkanlıkları kullanmak.”

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

“Bazı durumlarda ağız kokusunun nedeni, reçeteli ilaçlarla tedavi edilmesi gereken diyabet, anemi, larenjit, zatürre veya tiroid sorunları gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir”. All India Dental Association diş cerrahı ve başkanı Dr. Raju Vaghela, “Kötü nefesi ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar var” diyor. “Bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa, diş hekimine veya kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekebilir”.

“Eğer ağız kokusu tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa veya diş eti hastalığınız varsa, tedavi sadece reçeteli ilaçlarla yapılabilir”.

“İnsanların ağız kokusunun bir başka nedeni, dişlerinizi çok sert fırçalamak veya takma dişlerinizi çok sık temizlemek gibi günlük alışkanlıklardır”. Ağız kokusu yağlı yiyeceklerin yanı sıra plak oluşturmaya ve ağız kokusuna neden olan diğer yiyeceklerle de ilişkili olabilir. Eğer gaz şikayetiniz varsa, dişlerinizi peptik giderici bir diş macunu ile de fırçalamalısınız. Diyetiniz hayvansal protein açısından zenginse, ağızdaki bakterileri etkileyebilir ve ağız kokusuna neden olabilir”.

Ağız Kokusu Neden Olur, Çözümleri Nelerdir? Tedaviler (Tıp)
ağız kokusu

Astım veya kronik bronşit gibi bir solunum rahatsızlığı nedeniyle ağızdan nefes almanız gerekiyorsa, yemeğiniz ağız kokusuna neden olabilir”. “Soğuk algınlığı veya grip mevsimi gibi bir süre antibiyotik kullanıyorsanız ve ağız hijyeni rutininiz iyi değilse, ağız kokusuna neden olan bir enfeksiyon geliştirmeniz mümkündür”. “Poughkeepsie, NY’deki Weiser Dental Center’daki uzmanlar, ağız kokusunun bu yaygın nedenlerini belirlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.” “Testleri bakteriyel veya mantar enfeksiyonu gösteriyorsa, hemen bakım sağlayabilirler”.

“Aynı şey, sistemden çok hızlı temizlenen ilaçlar veya diyabet, diyabetle ilişkili ağız yaraları, diş eti iltihabı ve periodontal hastalık gibi belirli tıbbi durumlar için de geçerlidir”. “Bazen ağız kokusuna neden olan ve diğer ağız sorunlarına neden olan tahriş edici plak veya tartar birikimini çıkarmak için ağız cerrahisi gerekir. Ancak, randevunuzdan önce bile, ağız kokusundan kurtulmak için evde atabileceğiniz bazı adımlar vardır”.

Ağız Kokusunu Geçirmek için Yapılması Gerekenler!

“Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve ağız kokusuna neden olan bakterilerden kurtulmak için düzenli olarak diş ipi kullanın”. “Dilde ağız kokusuna neden olabilecek filmi çıkarmak için bir dil kazıyıcı veya bez kullanın”. “Mutfakta gizli şekerler ve ağız kokusuna neden olan diğer maddeler için etrafta dolaşın. Şekersiz sakıza geçin.

Gaz şikayetiniz varsa, peptik giderici bir diş macunu kullanmayı deneyin”. “Yemek yerken zaman ayırın. Yavaş çiğneyin ve cips, fındık, patlamış mısır ve şeker çubuklarının yanı sıra bütün karanfillerden kaçının. Bu yiyeceklerin sindirimi zor olabilir ve ağız kokusuna neden olabilir”. “İçecekleri dikkatli seçin. Su ve sütle yapışın, dişlere yapışan ve bakterilerin gelişmesine izin veren alkolsüz içeceklerden kaçının”.

“Kendinizi nemli tutun. Soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon nedeniyle burnunuzdan nefes almıyorsanız, susuz kalmış olabilirsiniz. Bol sıvı tüketmek ağzınızı nemli tutmanıza ve ağız kokusunu azaltmanıza yardımcı olur”. “Ağız kuruluğu çekenler için piyasadaki birçok oral nemlendiriciden birini kullanın”. “Bu önerileri denedikten sonra ağız kokunuz geçmiyorsa diş hekiminize veya KBB uzmanınıza başvurun”. Ağız kokusu birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve genellikle bilinen bir tıbbi durumun sonucu olmayabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Diş çürüğü, periodontal hastalık, çürükler ve sinüzit gibi enfeksiyonlar ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

Bakteriyel olmayan enfeksiyonlar: larenjit, zatürree, bronşit ve sinüzit gibi bakteriyel enfeksiyonların diğer nadir formları ağız kokusuna neden olabilir.

Vücudu çok hızlı terk eden veya çıkması zaman alan ilaçlar da ağız kokusuna neden olur. Bazı durumlarda antibiyotik ve kemoterapinin yanı sıra ağrı kesici ilaçlar gibi. Sarımsak, soğan ve kırmızı et gibi bazı yiyecekler ağız kokusuna neden olabilir.

Şeker hastalığı, şeker hastalığına bağlı ağız yaraları, diş eti iltihabı ve periodontal hastalık gibi bazı tıbbi durumlar ağız kokusuna neden olabilir.

Tartar ve plak birikimini gidermek için ağız cerrahisi yapılır. Ağzın çok kuru veya çok nemli olmasını önlemek için bu işlem yeterince sık yapılmazsa, ağız kokusu oluşabilir. Doktor, hastanın bu tedaviyi yılda en az iki kez yapmasını önerecektir.

Diş çürüğü ve periodontitis gibi bakteriyel enfeksiyonlar genellikle, buna neden olan anaerobik bakterilerin (oksijensiz) varlığından dolayı özellikle kötü kokulu bir kokuya sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu