Sağlık

Ağız Kokusu Hızlı Tedavi

 • Sürekli ağızdan solumakta yine bu tükürük sıvılarının azalmasına sebep olur ve ağız kokusu meydana gelebilir.
 • Sürekli sigara kullanımı ve alkol kullanımı da ağız kokusuna sebep olabilir. Bu ürünlerden uzak durularak sorun çözülebilir.

 

Ağız kokusu nedenlerine göre 6 alt başlıkta incelenir.

Tip 0: Fizyolojik ağız kokusu: Yukarıda belirttiğimiz sabahları ortaya çıkan veya herhangi bir besinden kaynaklanan ağız kokusu tipidir. Patolojik bir sorun olmadığı için tedavi gerektirmez. Hemen hemen her insanda meydana gelir. Bu yüzden Tip 0 olarak adlandırılmıştır.

Tip 1: Dilden kaynaklı ağız kokusu: Dil,  bazı aromatik gazlar üretilerek ağız kokusuna sebep olur, dil sırtında koku kaynağı varsa, dil kokusu tedavisine cevap veriyorsa, çinko ile veya dil temizliği ile koku engellenebilip bastırılabiliyorsa, Tip 1 sınıfına girer. Dilin derin tabakalarına yerleşen bakteriler, besinlerden gelen proteinleri uçucu bileşiklere parçalar. Ağız kokusunun sebebi bu uçucu kükürtlü bileşiklerdir.

Tip 2: Sinüs nedenli ağız kokusu: Sinüsler, burun mukozası ve çevre dokularda herhangi bir koku kaynağı bulunuyorsa bu Tip 2 sınıfına girer. Genellikle bu tip ağız kokusuna sahip olan hastalardan teşhis için Paranasal sinüs MR veya BT istenir.

Tip 3: Sindirim kanalı sebepli ağız kokusu: Sindirim kanalının herhangi bir yerinde aromatik gaz kaynağı bulunuyorsa ve ağza ulaşıyorsa bu koku kaynağı Tip 3 sınıfına girer. Midede H. pylori gastriti bulunduğu durumda hem yemek borusu ve ağza gaz sızıntısı olur hem de nefeste bu bakteriye bağlı kötü koku bulunur. İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi, ağız kokusunun sebebidir. Bu tip ağız kokusu da dilin sırtından yani arkasından gelir fakat bakteri kaynağı ağzın içinde değil sindirim sistemindedir. Sindirim enzimleri besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine bırakılmış demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar bireyin isteği dışında ağza yükselir. Bu tip ağız kokusunda bireyin geğirmesine gerek yoktur.  Mide ile yemek borusu arasındaki kapak gevşemişse daha fazla çirkin kokulu gaz ağza dolacaktır. Bilhassa ilerleyen yaşlarda bu tip ağız kokularının görülmesi olasılığı artar. Çocuklarda Tip 2 ile birlikte görülebilir.. Toplumda en sık rastlanan ağız kokusu sebebidir.

Tip 4: Nefes kokusu: Akciğerden gelen nefes kokusudur. İki şekilde meydana gelir. Birincisi akciğer veya alt solunum yolunda bir enfeksiyon bulunuyorsa buradan açığa çıkan kötü kokulu gazlar doğrudan nefese karışır. İkincisi bazı kan gazlarının nefese karışarak aromatik bileşiklere dönüşmesi ve kötü nefes kokusu oluşturmasıdır. Solunumla dışarı 1200’den fazla çeşitli gaz atılır. Bu gazların bir kısmı kötü kokuludur. Buna örnek olarak şeker hastalarında, diyaliz hastalarında, narkozdan çıktıktan hemen sonra ve gebelikte görülen ağız kokusu örnek verilebilir. Bu tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisiyle iyileşmez, çünkü kokunun sebebi ve kaynağı ağız içinde değildir. Zaten bu tip rahatsızlık ağız kokusu olarak değil nefes kokusu olarak nitelendirilir.

Tip 5 : Psikojenik Ağız Kokusu: Ağızları kokmayan bu hastalar ağızlarının koktuklarını düşünürler. Tip 0 grubuna girip bunun bir hastalık olmadığı bilmeyen hastalar da bu gruba girer. Bu tip hastaların tedavisi psikiyatri ile gerçekleştirilir.

Ağız Kokusunun Tedavisi

Tip 0 ağız kokusu tam bir hastalık olmadığı için tedavisi söz konusu değildir. Zaten her insanda olabilen bu ağız kokusu kolay bir şekilde giderilebilir. Tip 1 ağız kokusu ise diğer Tip ağız kokusu hastalıklarından en kolay tedavi edilebilenidir. Ağız içerisindeki problem giderilerek tedavi kolayca gerçekleştirilir. Çinko içeren diş macunlarıyla her gün 2 defa dişleri fırçalamak, dil sırtını temizlemek de etkilidir. Diğer Tip ağız kokusu rahatsızlıklarından doktor kontrolünde gerekli tedavi gerçekleştirilir. Bu Tip ağız kokusu rahatsızlıkları doktorun önerdiği tedaviyle gerçekleştirilir. Alınan gıdalara dikkat edilmesi önemlidir.

 

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

 • Her sabah ve akşam düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır. Yemekten sonra fırçalamayı ve ağız bakımını yapmayı unutmamak gerekir.
 • Ağız bakımına her yönüyle dikkat edilmesi gerekir. Diş fırçalamanın yanında dil temizliği de dikkat edilmesi, uygun diş fırçasıyla dil de temizlenmelidir. Ayrıca ağız bakım suyu, diş ipi kullanımı gibi ek bakımlar da yapılarak ağız ve diş sağlığı korunmalıdır. Bu sayede ağız ve diş kaynaklı ağız kokusunun önüne büyük ölçüde geçilmesi mümkündür.
 • Çinko içeren diş macunlarının kullanılması, çinko içeren sakızların tüketilmesi de ağız kokusunu önlemede etkilidir.
 • Çikolata, şeker, beyaz ekmek gibi her türlü basit şekerden kaçınmakta faydalıdır. Hem sağlık açısından hem ağız ve diş sağlığı açısından elzemdir. Basit şekerler ağız ve dişte bakterilerin hızla üremesine olanak sağlar ve çürük oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca basit şeker sağlık açısından her şekilde sorun teşkil eder. Bu yüzden basit şekerden uzak durmakta ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek sağlık için önemlidir.
 • Besinleri büyük lokmalar halinde tüketmemek gerekir. İyice çiğneyip tüketilmelidir. Böylece ağızda daha uzun süre kalacak olan besinler tükürük salgısına daha fazla maruz kalır böylece ağızda besin kalıntısı kalmaz ve ağız kokusunun önüne geçilmiş olur. Ayrıca mide kaynaklı rahatsızlıkların da önüne geçilir. Sağlık açısından besinleri iyice çiğneyip tüketmek önemlidir.
 • Günlük yeterince su tüketmek de hem sağlık hem de ağız kokusunun önüne geçilmesi açısından önemlidir. Bol su içmek ağız kuruluğunun önüne geçip ağız kokusunu Ayrıca bol su içmek vücudumuz açısından da çok önemlidir. Bol su için.
 • Doğru nefes almak da ağız kokusunu önleme de etkilidir. Burun tıkanıklığı mevcutsa tedavi edilmelidir. Ağızdan nefes alma alışkanlığı varsa doğru nefes alma öğrenilmeli ve burundan nefes alınmalıdır. Ağızdan nefes almak ağız ve boğaz kuruluğuna sebep olup bakterilerin üremesine zemin hazırlar ve ağız kokusuna sebep olur. Sinüzit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına sahipseniz tedavi olarak ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Bazı bitkisel çaylar da ağız kokusunu önlemede etkilidir. Bu çayları araştırıp kullanarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Bazı meyve ve sebzelerin de tüketilmesi hem sağlık açısından hem ağız kokusunu önlemek açısından faydalıdır. Elma ve havuç yiyerek hem daha sağlıklı dişlere sahip olabilir hem de vitamin mineral ihtiyacını bu besinlerden almış olursunuz.
 • Maydanoz çiğneyerek de ağız kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Yoğurt tüketerek de ağız kokusunu Yoğurt ağızda bulunun hidrojen sülfürün oluşturduğu kokuyu yok ederek temiz bir ağız kokusuna sahip olmanızı sağlar.

 

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Bitkisel Öneriler

 • Sirkeyi balla karıştırıp çiğneyerek tüketin.
 • Dereotu tohumu çiğneyin. Nefesinizi tazeleyecektir. Hamile kadınlar için fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir.
 • Ardıç tohumu çiğneyin.
 • Karanfil çiğneyin. Özellikle yemeklerden sonra karanfil çiğnemek etkili olacaktır.
 • Ağzını ada çayı ile çalkalamayı deneyin. Nefesinizi tazeleyip ağız kokusunu önleyecektir. Günde 2 defa ağzınızı ada çayı ile çalkayabilirsiniz.
 • Kendinize bir nane çayı yaparak nefesini tazeleyebilir ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Tarçın tüketin. Yemeklerinize katın. Tarçın bakterilere karşı etkilidir ve ağız kokusunun önüne geçme de etkilidir.
 • Defneyaprağı ve pırsa yaprağını döverek dişlerinizi ovun.
 • Anason tohumlarını kullanın. Zira anason tohumlarının nefes açma özelliği vardır. Anason çayıyla gargara yaparak nefesinizi tazeleyebilir ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Maydanozu bolca tüketebilirsiniz. Maydanoz en etkili nefes tazeleyicilerdendir.

 

Beslenme ve Ağız Kokusu

Güzel bir diyetle de ağız kokusunun önüne geçmeniz mümkündür. Ağız kokusuna sebebiyet veren gıdalardan kaçınarak kötü ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca düzenli ve dengeli sağlıklı bir beslenmek de önemlidir. Tam tahıllı gıdaların tüketilmesi, bol su içilmesi sağlıklı bir beslenme için son derece mühimdir. Bu şekilde sağlıklı beslenmek ayrıca sindirim sisteminize de faydalı olacağı için mide kaynaklı ağız kokularının da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca B vitamini eksikliği neticesiyle de ağız kuruluğu meydana gelip ağız kokusuna sebep olabilir. Doğru bir beslenmeyle B vitaminini de eksiksiz alarak ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. Kötü kokuya sebep olan besinlerden de uzak durmak ağız kokusu probleminize çözüm olabilir. Bu besinler hepimizin bildiği sarımsak, soğan gibi besinlerdir. Ayrıca sosis, balık gibi gıdalar da ağız da koku oluşumuna sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu