Hastalıklar

Ağız Kanseri Belirtileri ve Korunma Yolları

Ağız Kanseri Belirtileri ve Korunma Yolları

Ağız kanseri, iç yanak, dil, dilaltı bölgesi, diş etleri, çoğunlukla alt dudak, bademcikler ve tükürük bezlerinin arkasında oluşan tümörler ve gırtlak tümörlerini kapsamaktadır. Bu yüzden ağız kanseri teşhisi ve tedavisi, kulak burun boğaz hekimleri ve baş boyun cerrahlarının alanına girmektedir.

Bununla birlikte, düzenli bir şekilde diş hekimi muayenesi ağız kanserinin erken tanı ve tedavisinde önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çoğunlukla ağız tabanı ve dilde görülen ağız kanseri, çok katlı epitelyum hücrelerinin fonksiyon ve şekillerini yitirerek yara dokusu haline gelmesi ve kontrolsüz bölünmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Ağız kanserinin görülme sıklığı erkeklerde kadınlara oranda iki kat daha fazla olmaktadır.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanseri belirtileri arasında, ağız içi ve dudakta kırmızı beyaz yaralar ortaya çıkması yer almaktadır. Lökoplaki olarak adlandırılan bu lekelerin habis dönüşüm gösterme olasılığı yüksektir.

Eritrolökoplaki olarak adlandırılan kırmızı beyaz lekeler ise tümörleşme bakımından risk taşımaktadır ve kanserleşme riski daha yüksektir.

Ağız Kanseri Belirtileri ve Korunma Yolları

Ağız kanseri tanında, ağız içi ve dudaklarda uzun süreli geçmeyen yaralar, kanamalı yaralar, nedensiz diş kaybı, yutma güçlüğü, kulağı etkileyen ağrı ve boyun bölgesinde şişlik ve kitle varlığı en önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

Ağız Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Ağız kanserinden korunma yollarının en başında, tütün ve alkol tüketiminden uzak durulması gelmektedir. Ağız kanseri teşhislerinde, kanser nedeninin %90 oranında tütün ve tütün ürünlerini uzun süre boyunca yoğun bir şekilde kullanan yani tiryaki olan kişilerde görüldüğü tespit edilmiştir.

Bunun yanı sıra alkol tüketim alışkanlığının sürekliliği de ağız kanserini tetiklemektedir. Ağız kanserinden korunmak için düzenli diş hekimi muayenesi gerekli olmakla birlikte, özellikle ağız içinde yaraya neden olan hastalıklı dişlerin tedavisi, yine yaraya neden olan protezlerin tedavisi de oldukça önemlidir.

Dudak kanserinin nedenleri arasında, güneş ışınlarına fazlaca maruz kalma ve yine sigara kullanımı yer almaktadır. Ağız kanseri risk grubunda yer alan kişiler arasında ailesinde kanser öyküsü olan kişiler ve özellikle düzensiz beslenen kişiler yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu