Sağlık

Adetim az geliyo, regl kanamasının 1 gün sürmesi

Özel gün kanaması (REGL) neden kısa sürer, kanın azalması neden olur?

Kadın için özel olan gündeki regl kanamasının çok azalması veya kanamanın az gelmesine etki eden temel faktörler nelerdir? Bu yazımızda hanımlarda çok sık olmasa bile belirli aralıklarla rastlanan özel gün kanamasının (REGL) az gelmesi ve kısa sürmesi nedenlerine ait bilgi paylaşımı yapacağız.

Regl kanamasındaki düzensizlik nedenleri

1- Menopoz ve doğum kontrol ilaçları veya hapları

Kadınlarda hormonel değişimler sonucu regl kanamasında düzensizlikle oluşabilir. Menopoz  ya da perimenopoz göstergelerinden biri de kanın azalmasıdır. Perimenopoz dediğimiz menopoz öncesi dönemdir. Bu dönemler adet sürelerinin zaman olarak daha gecikmesine neden olabilir ve kanda azalmalar görülür. Menopoza giren kadında aylarca adet gecikmesi yaşanabilir. Yine buna benzer olarak kan aza azar sürebilir.

Doğum kontrol haplarının adet kanında değişimler göstererek azalmasına veya kısa sürmesine neden olduğu belirtilmektedir.

2- Stres kanamayı azaltır veya kısa sürdürür

Normal seyreden bir kanama döneminde birden bire düzensiz bir döngü strese işaret edebilir. Duygusal streslerde bu durum sıkça yaşanır. Stresin adet döngüsüne verdiği zarar hormon salınımını kesmesidir. Hormonların salgılanmasına müdahale eden bu durum kanda azalmaya sebebiyet verir.

3- Spor yapmak kanda azalma yapabilir

Sporda aşırıya kaçan hanımlarda stres hormonları artarak regl kanamasını sağlayan lutein hormonunun salgılanması engellenebilir.

4- Hastalık ve rahatsızlıklar adet kanında değişim yapar

Eğer ciddi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız adet kanı azalabilir veya 1 günde kanama kesilebilir. Troid bozlukluğu adet kanamasını kesen veya azaltarak devam etmesine hatta menopoza bile sebep olabilir. Otoimmün rahatsızlığı olan kadınlarda yine adet kanında azalmalar görülebilir.

Troid üretimi fazla olanlarda Graves hastalığı görülebilir. Bu durum adet kanına azalma olarak belirti verir.

5- Yeme bozukluğu

Yeme bozukluğu olan (Anoreksia nervosa) hormonları etkileyerek kanda hem azalma hem de adet süreleri arasında açılmalar yapabilir. Kötü beslenme ve yeme bozuklukları kanın az geliyor olmasına sebeptir.

Performans artırıcı antiboyotik alanlarda adet kanamasında azalım gösterebilir. Zayıf olanlarda hormon üretiminin engellenerek regl kanamasına etkisi yine görülebilir.

6- Genetik nedenler

Babanne veya annesinde kanaması az olan veya düzensizlikler yaşayanlarda genetik durum oluşabilir.

7- Rahim içi müdahaleler

Rahme takılan araç veya kürtaj, ameliyat gibi durumlar sonucu enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyonlar sonucunda bölgede ağrı, ateşin yükselmesi akıntının fazlaşması veya azalması gibi durumlar oluşabilir. Müdahele gerektiren bir durumdur aksi durumda kronik hale gelebilir.

8- Kanamanın azalması gebelik

Kanamanın azalması ile beraber, bulantı (özellikle sabah bulantısı), kusma, sık sık idrar isteği, kramp girmesi, göğüslerin hassas oluşu gibi benzer belirtilerle birlikte olduğunda kanın azalması veya kesilmesi hamilelik belirtileri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu