Sağlık

Adet takvimi ve adet tarihi ile gün sayma

Adet takvimi ve adet tarihi ile gün sayma

Kızların adet görmeye başlaması ile birlikte adet döngüsünü ve dönemine ait bilgileri tutabileceği bir adet takvimi hazırlaması takip açısından çok faydlı olacaktır. Kanamanın meydana geldiği günleri takvime işaretleyerek kolayca kaç günde bir adet döngüsü yaşadığı ve bir sonraki ay ne zaman adet olacağı hakkında bilgiye rahatça ulaşabilir.

Aşağıda örnek adet takvimi hazırladık ve bu takvim 28 günde bir adet gören genç kız için adet hesaplama tablosudur.

Kaç günde bir adet olunur

Adet günlerinizde kanamalarda meydana gelen farklılıklar normaldir. Adet günlerinde ilk 1-2 yılda sapmalar meydana geebilir ve bu günler ileriki yıllarda düzene girecektir. Düzensizliğin uzun sürmesi ve adet günlerindeki çok şaşmalar için doktora gidilmesi önemlidir. Buna göre aşağıdaki tabolu kendinize örnek alabilir ve takviminizde işaretleyerek kaç günde bir adet olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Adet takvimi – adet tarihi hesaplama takvimi

1 2 3 4 5
6  

B

7 8 9 10  

S

11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

G-4

Yukarıdaki adet tablosuna göre;

B= Adet başlangıç tarihi

S=Adet bitiş tarihi

G-4= Gelecek ay olası adet başlama tarihi (biz ayın 4’ü olarak yazdık).

Adet tarihi hesaplama

Yukarıdaki örnek adet takvimi tablosunda biz ayın 7’si olarak adet kanamasının ilk gününü belirledik siz bu tarihi kendi adet başlangıcınıza göre işaretleyin. Ayın 7’si gibi başlayan ilk kanamanın ayın 12’sinde kanamanın bitmiş olması normaldir. Bu takvim ile siz düzensizlikleri kontrol ederek sonraki ayınızda hazırlıkları yapabilirsiniz.

Adet günü hesaplama 3 aylık

3 aylık olarak hazırladığınızda normal günü tam belirlemeniz daha kolaylaşır ve ortalamayı aldığınızda 4. ayın hangi günü adet olacağınızı kolayca tablonuzdan görebilirsiniz. Burada hazırlık yaparken 1-2 gün sapmaları ve ilk 1-2 yılın düzensiz olarak geçeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Adet düzensizliği

Dönem içerisinde bazı düzensizlikler ile karşılaşabilirsiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Aşağıdaki durumlar başınıza geldiyse doktora başvurmanız faydalı ve gereklidir. Buna göre;

  • 9 yaşından önce adet gören kızlar için doktor muayenesi gereklidir.
  • 16 yaşına kadar adet görmediyseniz, tüylenme meydana gelmediyse, ve göğüslerinizde büyüme başlamamışsa doktor kontrolü gerekmektedir.
  • 18 yaşına kadar ergenlik belirtileri yerine gelmiş, göğüsler ve kıllanmalar olmuş ama adet görmüyorsanız muayene şarttır.
  • Adet takvimine göre adet süreniz, 21 günden daha sık oluyor veya 35 günden daha fazla uzun sürüyorsa muayene olmanız gerekecektir.
  • Kanamanız 1 günden kısa sürüyor veya 7 günden daha fazla uzuyorsa kontrol gereklidir.
  • Adet başlangıcı ile sonraki adet günü arasında kanamalar meydana geliyorsa doktora görünmelisiniz.
  • Kanamanız normalden fazla geliyor ve anormallik seziyorsanız doktor kontrolü gereklidir.

Not: parça gelmesi, et gibi ciğer gibi anormal durumlar sık yaşanıyorsa mutlaka doktora hiç çekinmeden gitmeli ve sorununuzu tam olarak belirtmelisiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu