Doğal Tedaviler

Adet söktürücü çaylar ve bitkisel yiyecekler

Adet söktürücü çaylar ve faydalı yiyecekler

Adet kanının gelmesine ve serviks bölgeyi uyarmaya yarayan bitkilerin kullanılarak yapıldığı çaylar ve karışımlar ile kullanılmasına adet söktürücü denir.

Adet düzensizliğine etki eden faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Stres,
  • Uykusuzluk,
  • Yetersiz beslenme,
  • Polistik over sendromu,
  • Aşırı egzersiz,
  • Troid hastalıkları,
  • Obezite,

bu ve benzer sebeplerden dolayı aybaşı düzensizlikleri görülebilmektedir. Düzenli bir adet dönemi geçiren bireylerin rahminin sağlıklı olduğu anlaşılır. Regl düzenleyici ve adet getiren bitkiler ise şu şekildedir.

Adet söktürücü bitkisel karışımlar ve çaylar

Maydanoz suyu adet söktürür mü?

Maydanoz, çeriğinde barındırdığı apiol ve myristicinden ile en iyi edet söktürücüler arasındadır. Rahimde ve selvik bölgede uyarı sağlar. Hamile kadınların kullanmaması gereken düşük yapabilen etkisi vardir.

Hazırlanışı;

4 su bardağı kadar suyu tencere içerisinde kaynatın ve ocaktan alın. İçine 1 demet kadar maydanozu iyice temizleyerek atın. 30 dakika beklettikten sonra gün boyunca içebilirsiniz.

Zerdeçal adet söktürür mü?

Regl dönemine ısıtıcı etkisi ile hormon dengesi sağlar. Aybaşı kan akışını uyarma özelliği vardır ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde ağrılara iyi gelir.

Hazırlanışı;

Bir su bardağı sütün içerisine çay kaşığı ile zerdeçal atın. Biraz bal ile karıştırıp günde 1-2 sefer içebilirsiniz. İyileşene kadar bu şekilde devam ediniz.

Rezene ile adet düzeni

Adet döneminde düzenleme için tercih edebilirsiniz. Adet kanının gelmesine yardımcı olan rahmi “emmenagogue” maddesi ile uyarır. Adet dönemindeki kanamalardan oluşan kramplara antispazm özelliği sayesinde iyi gelir.

Hazırlanışı;

Bir bardak su içerisine 2 yemek kaşığı kadar rezene tohumu atarak 1 gece bekletin ve süzüp için. Adet düzeni oturana kadar devam edin.

Nar suyu ve regl

Nar suyunun özelliklerinden biri de regl düzenini sağlamaktadır. Adet başlangıcına 10 gün kala sabah, öğle ve akşam nar suyu içmelisiniz.

Nar

Nar suyu da adetinizi düzene sokan meyve sularındandır. Adet tarihinizinden en az 10-15 gün önce günde 3 kez nar suyu için.

Soğan suyu

Soağn suyu ile sadece adet söktürmekle kalmaz, yumurtalık kislerinden de kurtulmanıza yardımcı olur. Aç veya tok olarak soğan kürü tüketebilirsiniz. Günde 2 sefer içilen bu karışım çok etkilidir ve devam edilerek 10 gün içerisinde adet olunabilmektedir.

Adet söktürücü soğan suyu kürü tarifi

Klorsuz su bulundurmalısınız veya marketten bir şişe su alın.  2 bardak suyu tencereye koyup kaynatın. Soğanı (kesinlikle beyaz soğan olmalıdır.) dörde bölün kabuklarını atın. Suyun içine soğanları atın ve 10 dakika daha kaynatın. Suyunu süzüp ılıklaşıncaya kadar bekletin ve sabah akşam olarak için. 15 gün soğan suyu kürünü kullanmalısınız.

7 gün içerisinde etkisini gösteren bu kür hiç atlanmadan kullanılmalıdır. Atlanırsa emekleriniz boşa gider.

Not: Bu karışım kullanıldıktan sonra 6 ay ara verilmelidir.

Soğan kabuğu suyu ile adet söktürücü tarif

1 adet soğanın kırmızı kabuklarını biraz maydanoz, bir cezve suyun içinde 5 dkika kaynatın, 10 dakika demlenmeye bırakın. Günde 3 sefer için. Kısa sürede adeti söktürecektir.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu