Doğal Tedaviler

Adet söktüren bitki çayları, adet söktüren evde bitkisel çay tarifleri

Adet söktürücü çaylar ve tarifleri

Adet gecikmesinin ne kadar süre normal sayıldığını öğrenmek istiyorsanız; 7 güne kadar geciken adet kanaması normal sayılır. 7 günün üzerinde bir adet gecikmesi varsa gebelik testi yaptırmanızda fayda var.

Ayrıca; dengesiz ve sağlıksız beslenmeler, zayıflık veya kilolu olmak, bazı ilaçları kullanıyor olmak, stres veya rahim içi ve diğer rahatsızlıklar adet gecikmesine neden olabilir.

Ortada bir sebep yokken yaşanan adet düzensizliği sorunlarına karşı adet söktüren bitkisel çaylar işe yarayabilir.

Şu bitkiler adeti getirmeye fayda sağlar;

  1. Adaçayı
  2. Papatya
  3. Dereotu
  4. Kekik çayı ya da suyu

adet söktürücülerin en etkililerindendir.

Adet söktürücü çaylar ve tarifeleri

1- Papatya çayı

Papatya çayının özelliği hem kas gevşetici olması hem de ağrıyı sızıyı azaltarak rahat bir adet haftası geçirmenizi sağlar. Papatyanın Anti-enflamatuar ve antispazmodik içeriği mevcuttur. Günde 2-3 bardak kadar papatya çayı demleyebilirsiniz.

Şöyle bir uygulama yapabilirsiniz;

Papatya çayına biberiye katıp adeti söktürebilirsiniz. 20’şer gram papatya ve biberiye 2 bardak suya atarak kaynatın. Süzüp ılıdıktan sonra sıcak şekilde içebilirsiniz.

2- Adaçayı

Adaçayını içerseniz adeti daha çabuk getirebilirsiniz. İçerisine 1’er tutam çoban pençesi ve aslan perçesi ile 1 miktar adaçayı ve civan perçemini 2 bardak suda kaynatın 5 dakika sona ılımaya bırakın ve için. Bu karışımlı çayı içmeye adetten 4 gün önce başlayın. Hem sabah hem de akşam için.

Adet düzensizliği yaşayanlar için adeti zamanında getirme yöntemidir.

3- Kekik çayı

Etkili bir adet söktürücü çaydır. Kekikle reyhan otu karıştırılıp 4 dakika kadar kaynatılır ve aç karnına sabah, öğle ve akşam içilir.

4- Dereotu

Dereotu ile adet düzeninin ne alakası var diye düşünebilirsiniz ama içeriğindeki apiole ile kolay bir adet döngüsü geçirmenizi sağlayacaktır. Bu dönemlerde oluşan ödemlerden de ayrıca kurtulmanızı sağlar.

Şöyle hazırlayın;

1 kaşık dere otunu döverek küçük bardak kaynamış suyun içine atın ve bardağı bez ile kapatarak demlenmesini bekleyin. Günde 3-4 sefer içebilirsiniz.

Notlar: Adet kanı gelmemesinin altında başka nedenlerde yatıyor olabilir. Örneğin kist, tümör, hastalıklar, aşırı spor, rahim içi müdahale veya hormon dengesini bozan ilaçlarda sebep olabileceğinden doktor kontrolüne gitmeniz size fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu