Kadın

Adet Sancısına En iyi Gelen İlaç

Adet Sancısına En iyi Gelen İlaç

Adet sancılarımızı bazen ne yaparsak yapalım dindiremeyiz. Sıcak su torbasından tutun da bitki çaylarına varana kadar denemediğimiz yol kalmaz ama yine de bize hayatı zindan eder. Hatta bazı zamanlarda kendimizi acilde serum yerken buluruz. Neredeyse hepimiz böyle durumlarla karşılaşmışızdır.

Adet döneminde geçmek bilmeyen sancılar için en etkili yöntemlerden bir tanesi de ilaç kullanmaktır. Özellikle ağrının başlayacağını hissettiğiniz zamanda ilacı kullanmak daha iyi olacak ve ağrı başlamadan son bulacaktır.

Adet Sancısına En iyi Gelen İlaç

Adet Döneminde Hangi İlaçlar Kullanılır

Adet sancıları için kullanacağınız ilaçların başında non-steroid antienflamatuar grubunda yer alan ağrı kesici ilaçlar bulunur. Özellikle de naproksen sodyum ile ketopreofen içeren ilaçlar tercih edilir. Bu tarzdaki ağrı kesici ilaçların adet sancıları başlamadan birkaç gün önce alınması ve adet dönemi içerisinde almaya devam edilmesi daha faydalı bir yöntem olacaktır. Genellikle hastalık dönemini ve ağrılarınızın başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz. Bunun için bir gün önceden ağrı kesici içmeye başlayabilirsiniz. Ancak bu ilaçların mide üzerinde yan etkileri bulunacağı göz önüne alınarak, mide ülseri olanların dikkatli kullanmasında fayda vardır. İlaçlar adet kanamalarınızın azalmasına sebep olabilir fakat bunun herhangi bir zararı yoktur.

Adet ağrılarınız için doğum kontrol haplarını da tercih edebilirsiniz. Bu hapların yumurtlamayı geciktirici etkisi vardır ve adet ağrılarını azaltır. Doğum kontrol haplarının yanı sıra kullanabileceğiniz diğer ağrı kesici türleri ise; majezik, dolorex ve arveles”tir. Bu ilaçların bilinenin aksine herhangi bir sakıncası yoktur ve adet ağrılarına iyi gelir. Ancak ağrı kesicilere duyarlı bir yapıya sahipseniz, doktor kontrolünde kullanmanızda fayda var.

İlaç Dışında Ne Yapılabilir

İlaç tedavisinin de fayda etmediği, ısrarlı ve fazla ağrı yaşıyorsanız ilaç dışında tedaviler de uygulanabilir. Özellikle orta yaştan sonra gelişen ağrılarda ameliyat tedavisi uygulanabilir. Günümüzde pek uygulanmasa da eski zamanlarda kullanılmış olan bir yöntem de uterosakral sinir transeksiyon yöntemidir. En son çare de rahim ve yumurtalıkların ameliyat ile alınmasıdır. Ancak pek tercih edilmez.

Adet Dönenimde Kanama Fazlalığı

Adet kanamaları normal süre zarfında en fazla 7 gün sürer. Bu süre içerisinde de bir çay bardağı kadar kanama yaşanır. İlk günlerde fazla görülen kanama, ilerleyen zamanlarda damla şeklinde görülür. Bu hassas dönemde yaşanan kanama sebebi ile rahmin içinde bulunan doku incelir. Dokunun incelme durumu da ağrının artmasına neden olur. Rahim ile yumurtalık arasında bağlantı durumunda olan karın içi boşluğa doğru açılan tüplerden, karın içine doğru kan akışı meydana gelir. Bu durum da şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Kadınlar arasında evlenildiği zaman adet ağrılarının azalacağı yönünde bir söylenti vardır. İlerleyen yaşlarda sancı şiddeti ve sıklığında bir azalma görülür. Ancak evlenince adet sancısının azalması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu