Sağlık

Adet sancısı neden olur ve nasıl geçer, sancılı adet gebeliğe engel mi, adet sancım çok şiddetli ne yapmalıyım

Adet sancısı neden olur, adet sancıları nasıl geçer, sancısız adet normal mi?

Adet sancıları hakkında en çok merak edilen; adet sancısı olmaması normal mi, adet sancısının olmamasının sebebi ,adet sancısı neden evlenince geçer, şiddetli adet sancısı çekip hamile olanlar, adet sancısını artıran yiyecekler, sancılı adet gebeliğe engel mi, adet sancım çok şiddetli ne yapmalıyım, adet sancısı neden olur ve nasıl geçer? Bu soruların yanıtlarını bu yazımızdan alabilirsiniz.

Bekar kızlarda ve genç bayanlarda görülebileceği gibi tüm ergen kadınların yaşadığı ortak acılardan biridir. Adet sancısı olmaması normal sayılabileceği gibi adet sancılarının yaşanması da normaldir.

Sancılı dönemlerde iltihap giderici ağrı kesiciler sancıların geçmesine yardım eder. Sebebin belli olmadığı sancılar yaşanabileceği gibi leğen kemiklerinde de bir sorundan kaynaklanabilir. Adet sancılarının 30 ile 40 yaş arası görülme sıklığı daha fazladır.

Sancılı adet gebelik için engel teşkil etmez. Tabi bu sancıya sebep olan bir hastalıksa tedavisi yapılmalıdır. Jinekolojik muayeneye gidilerek sebep araştırılabilir.

Adet sancısı neden olur?

Adet sancıları birincil ve ikinci adet ağrısı olarak ikiye ayrılır bunlar;

Birincil adet sancıları: Genç kızların adetin ilk görüldüğü günden sonra devam eden sancılardır. Rahim ve pekvis sebeplerinden pek görülmez. Uzman kişiler bu durumu rahimde salgılanan prostaglandinden kaynaklı olarak belirtmektedir.

İkincil adet sancıları: Normalde sancısız geçen adet dönemlerinin ardından sonradan oluşan ağrılardır. Sıkça leğen kemiği etrafındaki organ ve rahimden şüphe edilir. Şunlarda buna sebep olabilir;

  1. Stres yüzünden sancılar
  2. Cinsel yoldan kapılan enfeksiyon
  3. PMS olarak adlandırılan adet öncesi sendromu
  4. Rahim içi araçlar
  5. Rahim uru
  6. Endometriyozis ve Pelvik inflamatuar hastalıkları

sancılı adet görmeye başlamaya neden olabilir.

Sancılı adet riskli mi, adet sancısı tehlikeli mi?

Kadınlarda yarısı bu dönemi yaşamaktadır. Ortalama olarak 10 kadından 1-2 tanesi şiddetli sancılar hisseder. Monoton spor ve egzersizden uzak kandılarda daha fazla sancılı adet görülmektedir. Yatkınlıkları daha fazla olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca psikolojik nedenler sancılı adet geçirmeyi de etkilediği gibi şunlardan dolayı da adet sancıları artar.

Genç kızlarda, bekar kızlarda adet sancısı

11 yaş, 12 yaş, 13 yaş, 14 yaş, 15 yaş, 16 yaş, 17 yaş, 18, yaş, 19, yaş ve 20 yaş genç kızlarda adet sancıları daha fazla görülebilir. 11 yaş altındaki kızların erken adet görmeleri yine sancılı adet görmeye neden olabileceği gibi hiç doğum yapmamış kadınlar ve aşırı adet kanaması gelenler sancılı adet görebilir.

Adet sancısı için bitkisel öneriler

Not: Oluşan bu ağrılar ilaçla kontrol altına alınarak hafifletilebiliyorsa muayene olmaya gerek yoktur. Ağrı şiddet düşmüyor ve yaşamı olumsuz yönde etkisi altına alıyorsa jinekolojik muayene edilmelidir.

Gıda eksikliğinden kaynaklı olarak adet sancılarında kötüleşme görülebileceğinden besin alımlarına ayrıca dikkat edilmelidir. Adet sancılarını bitkisel yöntemlerle geçirmek için şunları deneyebilirsiniz;

Tarçın: Ağrıları hafifletme etkisi vardır.

  • Hazırlanışı;

1 bardak suyu cezvede ısıtın. 1 tatlı kaşığı toz tarçını ısınmış olan suyun içinde 5 dakika kadar bekletin ve bal ilavesi yaparak içebilirsiniz. Birden içmeyin yudumlayarak için. Adetten 2-3 gün önce başlayın ve adetin 1. günü de dahil olarak günde 2-3 bardak kadar için.

Zencefil: Adet ağrılarını rahatlatmada faydalıdır. Rendelenerek sıcak suya katılıp içilir.

  • Hazırlanışı;

Zencefili rendeleyin 1 bardak suyun içine atın ve cezvede 5 dakika kaynatın. Süzülerek içilen bu yönteme ilaveten 1-2 damla limon ile 1 tatlı kaşığı bal atın ve adet süresince günde 3 sefer için.

Papatya çayı: Sancıların ve ağrıların dindirilmesine yardım eder.

  • Hazırlanışı;

Isıttığınız bir bardak suyun içerisine kurumuş 1 tatlı kaşığı kadar papatya atarak demleyin. Limon damlatabilirsiniz. Eğer tadını sevmezseniz 1 tatlı kaşığı bal ilavesi yaparak tatlandırabilirsiniz. Papatya çayı adet başlamadan 1 hafta önce ve günde 2 bardak içilmelidir.

Demir: Kanamayla birlikte demir kaybı yaşarsınız. Yeşil yapraklı sebze ve tavuk, balık tüketin.

E vitamini: Brokoli, zeytinyağı kullanın. Ağrı dindirmeya faydalıdır.

Magnezyum: Sancıları azaltmaya yarar. Kabak çekirdeği, ceviz ve badem tüketebilirsiniz.

B6: Vitamin B6 ile şişkinliği gidermek için esmet pirinç tüketin.

Kalsiyum: Sebzeler, susam, süt ürünleri ve badem tüketin.

Not: Adet sancısını artıran yiyecekler; yağlı yiyecekler, şişkinlik veren yiyecekler, gazlı içecekler ve alkol tüketmeyin.

Ağrılı dönemlerde sıcak bitkisel çaylar, soğuk veya sıcak kompres uygulamak ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak yine kasılmalarda rahatlama yaparak rahatlatıcı etki yapacaktır.

Adet sancısı için tedavi

Adet sancıları giderilebilir ağrılardır. Doktor kontrolü gerekecektir. Ağrının şiddetine göre doktorunuz size ilaç önerecektir. Eğer siz bu dönemlerde kendi başınıza adet sancıları için ilaç kullanımına başlarsanız kanamanın artmasına veya kanamanın kesilmesine neden olabilirsiniz.

Doktorlar ağrılı dönemlerde ağrı kesici veya doğum kontrol hapı kullanmanızı tavsiye edebilir.

Ayrıca şu konuları gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu