Doğal Tedaviler

Adet sancısı nasıl geçer, karın ağrılarını ne keser

Adet sancıları ve ağrılarına iyi gelenler

Adet sancıları normal olarak seyrini sürdüren kadınlarda ağrılar oluşması çoğu kadında görülür. Adet kanamaları ile birlikte oluşan karın ağrıları çok şiddetli boyutlarak ulaşabilirken dayanılmaz hal almasına bile neden olabilir. Adet sancıları ve adete bağlı karın ağrılarına çözüm sunabilecek doğal yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Adet ağrısı için evde yapılabilecekler

Adet sancısını en hızlı ne geçirir?

Adet sancısı için evde sıcak kompres en yaygın ağrı dindirici yöntemdir. Yapacağınız bu yöntem ile rahim kaslarını rahatlabalir ve bu sayede karın ağrılarınıza çok iyi doğal bir yöntem uygulamış olursunuz. Sancılar için en ideal yöten sıcak su torbasıdır. Mikrodalga fırın içerisinde ıslanmış bir havluyu ısıtarak alın ve sırt üstü yatın. Ağrınız hafifleyene kadar havlu ile müdahale edebilirsiniz. Havlu soğudukça bu işlemi tekrarlayın. Fırınınız yoksa aynı işlemi temiz atlet kullanarak ütü ile ısıtabilirsiniz. Bu yöntem le uygulanan sıcak baskı kasları gevşeterek rahatlama sağlar.

Adet ağrısına iyi gelen bitki çayları, adet sancısına bitkisel çözüm!

Ağrı ve sancı olmadan bu adet döneminde rahat günler geçirmek ve karın ağrıları yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki yöntemlere kulak verin..

Bitkisel yöntemler kullanarak örneğin bir çay hazırlayarak adet sancılarınızı kolayca hafifletebilirsiniz. Evde hazırlayabileceğini doğal bitkisel çözümler ise şu şekildedir;

Adet sancısına zencefil

Adet sancısı için zencefil faydalıdır ve ağrıları keser. Ağırının oluşmasını sağlayan protaglandinlerin seviyesinin düşmesine etki eder. Adet sancılarına iyi geldiği gibi aynı zamanda adet düzenleme dönemin verdiği yorgunlukları giderir.

Hazırlanışı;

Zencefili rendeleyin 1 bardak suyun içine atın ve cezvede 5 dakika kaynatın. Süzülerek içilen bu yönteme ilaveten 1-2 damla limon ile 1 tatlı kaşığı bal atın ve adet süresince günde 3 sefer için.

Adet sancılarına tarçın

Tarçın ile, adet ağrıları, sancıları ve bu dönemde oluşan karın ağrılarına antispazmodik, antiklot ile anti-inflamatuar özelliklerinden faydalanabilirsiniz. İçeriğinde demir, kalsiyum ve manganez barındırır.

Hazırlanışı;

1 bardak suyu cezvede ısıtın. 1 tatlı kaşığı toz tarçını ısınmış olan suyun içinde 5 dakika kadar bekletin ve bal ilavesi yaparak içebilirsiniz. Birden içmeyin yudumlayarak için. Adetten 2-3 gün önce başlayın ve adetin 1. günü de dahil olarak günde 2-3 bardak kadar için.

Adet sancısı için rezene

Rezenenin antispazmodik, fitoöstrojenik ile anti-inflamatuar özelliklerini kullanarak rahim kaslarını rahatlatabilirsiniz. Adet döneminde ağrı ve sancı olmaması için karın ağrılarını gideren rezeneyi kullanın.

Hazırlanışı;

1 bardak suyu cezvede kaynatın. 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu kaynamış suya atın ve 5 dakika kadar kısık ateşte ısıtarak alın. Soğumadan içine 1 tatlı kaşığı bal koyun ve bu işlemi adet başmadan 3 gün öncesinde başlayın günde 2 bardak için.

Adet sancısı için papatya çayı

Papatya çayının anti-inflamatuar ile antispazmodik özellikleri bulunur. Bunlar adet dönemlerindeki kasların kasılmalarından dolayı oluşan adet sancıları ve adet ağrılarını rahatlatır.

Hazırlanışı;

Isıttığınız bir bardak suyun içerisine kurumuş 1 tatlı kaşığı kadar papatya atarak demleyin. Limon damlatabilirsiniz. Eğer tadını sevmezseniz 1 tatlı kaşığı bal ilavesi yaparak tatlandırabilirsiniz. Papatya çayı adet başlamadan 1 hafta önce ve günde 2 bardak içilmelidir.

Adet ağrıları için maydanoz

Maydanozun apiol ve miristik içerikleri ile adet sancılarını azaltabilirsiniz. Aynı zamanda adet dengesini kurmaya yardım eder.

Hazırlanışı;

Bir bardak maydanoza sıcak su ilave edin ve 5 dakika demlensin. Süzerek adet günlerinde 2-3 bardak için. Suyu bekletmeden tüketmeye özen gösterin.

Adet dönemindeki ağrılar için keten tohumu

Keten tohumunun sahip olduğu sansiyel yağ asitleri, progesteron hormonunu dengelemek ve ağrıları en dip seviyeye indirmek için oldukça etkilidir. Doğurganlığa etkisi ve rahim sorunlarına iyi geldiği ayrıca bilinir.

Hazırlanışı;

İster adet sancısının olduğu dönemlerde 1-2 yemek kaşığı kadar alın isterseniz, yoğurt, salata ve diğer gıdalar içerisine katabilirsiniz.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu