Kadın

Adet Sancım Nasıl Geçer

Adet Sancım Nasıl Geçer

Her ayın bir haftası, biz kızlar için çekilmez olur. İstediğimiz kıyafetleri giyemememiz bir kenara dursun, dışarı bile çıkmaktan çekiniriz. Adet sancısı da cabası. Hayır kızlar tabi ki bu ağrıları çekmeye mahkum değiliz. Alınacak tedbirler ve uygulanacak doğal yöntemler ile sancılarımızı en aza indirebilir hatta yok edebiliriz.

Adet Sancım Nasıl Geçer Kadın

Adet Sancısı İçin Doğal Yöntemler

Zencefil Çayı: Zencefil çayının iltihap giderici ve ağrı geçirici özelliği vardır. Günde iki kere içilmesi halinde kasılmalar ve sancılar son bulacaktır.

Nane Çayı: Adet dönemlerinde sadece karın ağrısı çekmeyiz. Şişkinlik, baş ağrısı, ishal gibi durumlar da söz konusudur. Bu gibi durumlarda nane çayı imdadınıza yetişir ve sizi bu sıkıntılardan kurtarır. Fakat reflü ya da ülser hastalığı olanlar nane çayı tüketmemelidir.

Melisa Çayı: Adet döneminde görülen şişkinlik ve sancılar için melisa çayını tercih edebilirsiniz.

Papatya Çayı: Adet kasılmaları olduğu zaman günde üç bardağa kadar tüketilebilir. Ancak papatya çayının uyku getirici etkisi vardır ve çalışan bayanların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekir.

Hayıt Çayı: Adet sancısı, göğüs hassasiyeti, kramp ve ağrılara iyi gelen bir çaydır.

Yaban Mersini Çayı: Kasları gevşetme özelliğine bağlı olarak kasılmaların ve sancının giderilmesine yardımcı olur.

Adet Döneminde Ne Yapmak Gerekir

  • Karnınızın alt tarafını ovuşturabilir ve aynı bölgeye sıcak su torbası Sıcak su kasların gevşemesine yardımcı olur ve ağrıyı azaltır.
  • Ilık duş almak ağrılarınızı hafifletebilir.
  • Yürüyüş ve egzersiz yapmak, yoga gibi aktivitelerde bulunmak ağrıları hafifletmede yardımcı olur.
  • Sigara ve alkol tüketimini kesmek ya da azaltmak gerekir. Çünkü damarlarda daralma etkisi yaratır ve ağrılar artar.
  • Demir içeren besinler tüketmeye dikkat edin. Özellikle yağ tüketimi az ve yeşillik açısından zengin besinler tercih edin.
  • Kendinize farklı algılar oluşturarak ağrı derecenizi yönetebilirsiniz. Örneğin kitap okuyabilirsiniz.

Adet Ağrısı İçin Kür

Adet ağrılarınızı geçirmek için yapabileceğiniz soğan kürünü on beş gün boyunca  uygulayabilirsiniz. Bu kür sayesinde adet döneminizi en az sancılı şekilde atlatabilirsiniz. Kürü yapmak için sadece bir adet soğan ile bir litre su gerekiyor. Kullanacağınız soğanı bıçak yardımı olmadan, eliniz ile kırın. Daha sonra bir litre su içerisinde haşlayın. Bu karışımı süzerek elde edeceğiniz suyu, günde iki bardak için. Taze olarak uygulanması daha etili olur. 15 gün süresince düzenli olarak bu kürü uygulayın ve ardından bırakın. Soğandaki antibiyotik etkisi sayesinde, vücudunuzdaki zararlı bakterilerin azaldığını hissedebilirsiniz.

Adet Döneminin Kadınlar İçin Faydası

Adet döneminde çektiğimiz acılardan ne kadar şikayetçi olsak da, bu durum aslında bizim için oldukça faydalı. Uygulayacağımız yukarıdaki yöntemler sayesinde adet sancılarımızı azaltabilir hatta yok edebiliriz. Adet sancısının oluşması, vücudunuzda yumurtlama olduğunun bir belirtisidir. Aynı zamanda vücudunuzdaki pis kanları da bu sayede dışarı atmış olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir