Sağlık

Adet öncesi ve regl sonrasında gelen akıntılar

Regl öncesi ve adet sonrası gelen akıntılar

Regl dönemine yakın zamanda 1-2 gün gibi bir zaman dilimdeki bazı durumlarda veya adet sonrasında gelen akıntılar edinişelenmenize neden olabilir. Enfeksiyon, gebelik ve normal seyrinde olan bu akıntıları çeşitli sebeplere dayanarak sıralamak mümkündür.

Adetten önce beyaz akıntı hamilelik

Adet öncesi beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?

Adet döneminin başlamasına kısa bir süre kala bazen rahatsız edici ve miktarı gazla olan beyaz akıntı gelir. Adetten önce oluşan bu akıntıya bilimsel olarak serviks olan rahimden doğal olarak üretilmiş bir çeşit mukustur. Akıntı miktarı süre boyunca değişerek genelede hamilelik “hamilelik akıntısı” olarak bilinen durum yaşanır.

Eğer akıntının rengi ve kokusu yoksa sağlıklı bir akıntıdır. Rahatsız edecek seviyede ıslaklık meydana getirir ancak üreme organında kaşıntı veya sızı olmaz.

Adete yakın akıntı nasıl olur, adet öncesi akıntı kaç gün önce başlar?

Adet öncesi akıntı olması normaldir. Normal olarak karşılanan bu akıntılar genelde rahim ve serviksten gelir ve enfeksiyon belirtisi olarak kendini göstermez. Adetten hemen önce başlayan bu akıntı, idrar boşluğundaki sıkışmadan kaynaklanır ve mukus olarak tanımlanırı. Genelde bu durum adetten 2-3 gün önce olur ve regli olarak tamamlanır. Berrak akışkan bir başlangıç akıntısına dönüşebilir ve enfeksiyon olarak düşünülmemelidir. Adet dönemi yaklaştıkça aşırı beyaz ve berrak olan akıntı en yaygın görülenler arasındadır.

Adete yakın akıntı nasıl olur

Vajinal akıntılar normal karşılanmasa da, bazı durumlarda enfeksiyona işaret eden renkleri bulunur. Normal akıntılardan rengi farkı olanlar, beyaz veya berrak değilde sarı ve yeşil renk akıntı oluşuyorsa bazı enfeksiyonlara yakalanmış olabilirsiniz.

Adete yakın akıntı ve sonrasında oluşan akıntılar için beyaz tonları enfeksiyonu göstermez.

Enfeksiyon taşıyan akıntılar

  • Mantar

Çoğu kadında cinsel birleşme sonrasında yaşanan en sık rastlanan ve kendiliğinden bile oluşabilen mantar efenksiyonudur. Bu enfeksiyonu işaret eden akıntı şekli peynirimsi gibi olur. Enfeskiyonun giderilmesi için alınacak ilaçlar ile bir hafta gibi bir sürede iyileştirilir.

  • Trikomoniyaz

Köpüklü ve çürümüş yumurta kokusu veren bir akıntı şeklinde geliyorsa, muhtemelen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birine yakalanmış olma ihtimali taşıyorsunuz. Mutlaka en kısa sürede kadın doğum doktoruna gidilerek kontrol edilmelidir.

  • Chlamydia ya da gonore

Adet ortasında yaşanan aşırı bir akıntı olanları bu testleri yaptırması gereklidir. (Hamile değilseniz). Yine bu hastalık belirtileri arasında cinsel yolla bulaşan bu hastalığın, idrar yapma esnasında enfeksiyon benzeri bir yangı oluşturduğu görülür.

  • Vajinozis

Akıntı renklerinde yeşil veya sarı renk bir hal varsa bu vajinozisin belirtileri arasındadır.

Adet öncesi ve sonrası akıntılar tehlikeli mi?

Normal olan akıntıları anormal gibi olan akıntılar ile karıştırmak en sık yapılan hatalar arasındadır. Kişinin kötü bir enfeksiyon taşıdığını düşünüyor olması bile bazen patolojik olabiliyor. Bazı durumlarda daha fazla dikkat edilmeli ve tehlikeli bir sağlık sorunlarına yol açmadan kontrole gidilmelidir. Bunlara ek olarak kaşıntılar, yanma hisleri, yoğun kokular, kramplar ve şiddetli ağrı olarak kendini gösteriyorsa bu akıntılar enfeksiyon riski taşıyor olabilir.

Adet öncesi ve sonrası akıntı renkleri

Hem regl öncesinde hem de regl sonrasında vajinal akıntılarda çeşitli renkler görülebilir. Bu akıntılar yumurtlama süreci devam ederken vücut tarafından salgı edilen hormanların oranıyla alakalıdır. Bu akıntıları şu renkler ile açıklayabiliriz;

Berrak ve uzayan akıntılar

Berrak ve uzuyorsa: Bu akıntı türleri berrak ve uzayan süreler vücudun doğurgan bir yapısı olduğunu ve yumurtlama moduna giriş yapacağını anlatır.

Berrak ve sulu olan ise genelde egzersiz sonrasında meydana gelen yaygın akıntılar arasındadır.

Adet öncesi sarı akıntı

Adet öncesi sarı akıntı veya yeşil renk akıntılar beraberinde koku yapıyorsa doktora gidilmelidir. Enfeksiyon taşıyan kişilerde genelde bu renk akıntılar oluşur.

Adet olmadan önce kahverengi akıntı

Kahverengi gelen akıntılar birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Hamilelik, enfeksiyon, kanda pıhtılaşma gibi sebeplerden olabileceği gibi adet sonrasında kahverengi gelen akıntılar vücudun kendini temizlemesi ile dışarı atma şekli olduğu gibi benekli ve kahverengi olanlarda adet dönemi ortası veya hamilelik başında oluşabilmektedir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu