Sağlık

Adet kanamasının düzensiz olması durumunda ne yapılmalı?

Adet kanaması (regl) düzensizliğinde nelere dikkat edilmeli

Regl kanaması düzensizliklerinde doktor kontrolü önemlidir. Adetin düzensizliğine neden olan etkenin, sağlıksız beslenme, düzensiz yaşam tarzı veya herhangi bir sağlık sorununun neden olup olmadığının belirlenmesi tedavisi için önemli rol oynar.

Âdet döngüsü, kadın vücudunun hamilelikte vücutta oluşan değişik­liklerin periyodik olarak görülmesidir. Normalde âdet kanaması en az 21, en fazla 35 günde bir gerçekleşir. Kanama süresi 2 ile 7 gün kadardır.

21 günden kısa aralıklarla ya da 35 günden uzun aralıklarla kanama olması, iki âdet dönemi ortasında lekelenme tarzı kanamalar âdet dü­zensizliği olarak tanımlanır.

Adet kanamasının düzensiz olması durumunda ne yapılmalı? Sağlık
Düzensiz adet gören kadın

Hamilelik, emzirme, stres, şişmanlık, hızlı kilo alıp vermek, aşırı eg­zersiz, aşırı çay-kahve tüketimi, sigara kullanımı, depresyon, dengesiz beslenme, anoreksiya, hormonal bozulduklar, rahim içi araç kullanımı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, guatr, bazı ilaçların yan etkisi, şeker hastalığı, rahim içi polip ve miyomlar, rahim duvarının kalınlaş­ması, polikistik yumurtalık, menopoz öncesi dönem, kanser, kanser te­davisinde kullanılan ilaçlar gibi durumlarda âdet düzensizliği görülür. Âdetler arasında lekelenme tarzı kanamalar; endometriyozis, yumurt­lama, gebelik, menopoza yakın dönem veya doğum kontrol ilaçlarının kullanımına bağlı görülebilir.

Âdet kanamasının ilk günü, âdet periyodunun 1. günü kabul edilir. Âdet periyodunun beklenenden kısa veya daha uzun olması âdet dü­zensizliğidir. îki kanama arasında lekelenme görülmesi de âdet düzen­sizliğini gösterir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Âdet düzensizliği­nin nedeni kan tahlilleri ve gerekirse ultrason gibi görüntüleme yön­temleri ile araştırılır.

Adet düzensizliği tedavisi

Âdet düzensizliğinin tıbbi tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılır. Hormon bozukluğu varsa hekim tarafından hormonal tedavi uygula­nır. Rahimde miyom olması halinde miyom büyüklüğüne göre cerrahi yolla alınabilir. Yapılan tetkiklerde herhangi bir anormalliğe rastlanma­ması halinde stres ve depresyon irdelenmelidir. Depresyon varlığında antidepresanlar kullanılır. Stresle başa çıkına yöntemleri kullanılabilir

Düzenli uyku, egzersiz, katkılı yiyeceklerden uzak durma, içilen çay* kahve miktarının azaltılması önerilmektedir.

Adet düzensizliği beslenme

Âdet düzensizliğine neden olabilen şeker hastalığı ve şişmanlık gibi risk faktörlerine sahip olan kişilerin uygun beslenme programına gir­meleri faydalıdır. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı, sigara tüketimin­den kaçınılmalı ve düzenli öğün alınmasına dikkat edilmelidir.

Adet düzensizliğinde şunlara dikkat edin.

Kilo alınlından kaçınmak için beslenmenin yanı sıra düzenli egzer­siz yapılmalıdır. Haftada en az 5 gün 20-30’ar dakikalık yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi basit egzersizler hormonal dengenin sağlanmasın­da ve kilo aliminin engellenmesinde yararlıdır. Aşırı egzersiz yapılıyor­sa azaltılmalı ve daha hafif egzersizler seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu