Hastalıklar

Adet kanamasının az az gelmesi, adet kanının 1 damla, 2 damla, 3 damla, 4 damla, 5 damla gelmesi

Adet Kanamasının Az Gelmesi (Hipomenore)

Âdet kanamasının az gelmesine hipomenore denir. Adet kanaması en az kaç gün sürmeli?  Cevap; Âdet kanaması en az 2 gün sürmelidir. Adet kanaması günlük ne kadar gelmeli, ne kadar regl kanı gelirse normal sayılır? Günlük kanama miktarı el ayası büyüklüğünde olur. Günlük 2 tane ped kullanımına denk gelir. Adet kanamasının az olması nasıl anlaşılır?, Neye göre adet kanı az geliyor denir? Yanıt; Âdet kanaması 2 günden az sürüyorsa ve miktarı 2 petten az oluyorsa hipomenoreden bahsedilir. İlerleyen yaşla birlikte, özellikle 40 yaş sonrası, kadınlık hormonunun azalmasına bağlı olarak kanama miktarları aza­lır. Cinsel yönden aktif kadınlarda âdet kanamasının normal giderken bir periyotta az gelmesi hamileliği akla getirmelidir. Halk arasında üs­tüne görme olarak bilinen durumdur. Gebelikten korunmak için kulla­nılan koruyucu tabletler de kanama miktarını azaltır.

Hipotiroidi, yani guatr hormonlarının az olması halinde de kanama azalır. Rahimle ilgili ameliyatlarda, kürtaj sonrasmda nadir olarak rahim içi yapışıklıklar olabilir. Bu yapışıklıklarda kanama miktarını azaltır. Aşı­rı stres, üzüntü, depresyon gibi rahatsızlıklar da kanamayı azaltır.

Adet kanamasının az az gelmesi, adet kanının 1 damla, 2 damla, 3 damla, 4 damla, 5 damla gelmesi Hastalıklar
Adet kanamasının az az gelmesi,

Adet kanaması az demek için neler gözlemlenmeli?

Kanama süresi 2 günden azdır ve pet kullanımı 2 taneden azdır. Hipomenoreye sebep olan hastalığın bulgulan vardır.

Adet kanamasını çoğaltmak için tedavi

Tedavide hormonal ilaçlar verilir. Eğer hastada guatr varsa guatr hormonları kullanılır. Rahim içi yapışıklık olması durumunda cerrahi tedavi uygulanır. Depresyon varlığında ise antidepresanlar kullanılır. Dengeli beslenme, egzersiz önerilir.

Adet kanaması az gelen ne yapmalı?

Âdet kanamasının gecikmesi, sıklıkla vücutta yağ miktarının aşırı olması (şişmanlık) veya çok az olması (aşırı zayıflık) ile ilişkilidir. Budurumda doktor tarafından muayene edilerek vücuttaki yağ oranının değerlendirilmesi ve anormal olması durumunda uygun beslenme programının değerlendirilmesi gereklidir. Aşırı, kilolu olunması duru- munda kalori kısıtlamasının yan. sıra düzenli egzersiz programının ya­pılması çok yararlıdır. Ayrıca insanların kısa sürede hızlı kilo almalar, veya hızlı kilo vermeleri de âdet kanamasında gecikmeye neden olabi­lir. Eğer kişi kontrolsüz bir şekilde kilo alınlından korkarak yemiyorsa veya yeme isteğini kontrol altına alamayıp aşır, yiyorsa yeme hastalığı olabilir ve doktor yardımı gereklidir.

Anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza gibi yeme hastalıkları ço­ğunlukla âdet kesilmesine (amenore) neden olur. Anoreksiya nervoza aşırı kilo kaybına neden olan gıda aliminin ileri derecede azaltıldığı ve yoğun egzersizin yapıldığı takıntılı bir hastalıktır. Ölüme neden olabil­mesi nedeni ile ciddi bir sağlık sorunudur. Psikiyatrik yardım gereklidir.

Bulimiya nervoza ise yeterli miktarda gıda alınsa bile bu gıdaların kus­ma veya ishal yapıcı ürünler ile vücuttan atılmasının sağlandığı takıntılı bir hastalıktır. Burada kişi yeme isteğini kontrol edememektedir ama aşırı kilo alma endişesi ile yediklerinin vücuttan atılmasını sağlamaya yönelik davranışlara girer. Bu rahatsızlıkta da psikiyatrik değerlendirme gereklidir.

Nelere dikkat etmeli?

Aşırı ve yoğun egzersiz âdet döngüsünü bozup durdurabilir. Bu du­rumlarda egzersizin azaltılıp normal egzersiz programına dönülmesi basit bir tedavi sağlar. Eğer yoğun egzersiz yapma isteği aşırı kilo ali­minin engellenmesi amacını taşıyorsa, kişide bulimiya veya anoreksiya nervoza hastalığı olabilir. Bu durumdaki kadınlarda günde 2-6 saat ara­sında değişen yoğun egzersiz yapılmaktadır.

Egzersiz yapmak zorunda olan atletlerde ise tedavi yaklaşımı değiş­mektedir. Âdetin kesilmesi nedeni ile kemik erimesi (osteoporoz) ve kemikte kırık riski artan sporcularda yeterli D vitamini ve kalsiyum düzeylerinin sağlanması gereklidir.

Sties yoğunluğu da adet gecikmesine neden olur. Stresi olan kadın­ların daha fazla istirahat etmesi ve gevşemesi gereklidir. Meditasyon, erin neles alma gibi teknikler uygun egzersiz eşliğinde dikkatin vücutta gerginliğe odaklanmasını, düşüncelerin ve kasların gevşetilmesini sağlar. Eğlenceli diğer aktiviteler de yararlıdır.

Adet gecikmesi sorunu yıllarca olduğu zaman kemik erimesi sorunu gelişmektedir.

Kemik erimesinden korunma yöntemleri:

  • Sigara içilmemeli, alkolden uzak durulmalıdır.
  • Kalsiyum ve D vitamininden zengin gıdalar tüketilmelidir.
  • Günde iki fincandan fazla kafeinli içecek tüketilmemelidir.
  • Dirence karşı ve ağırlık kaldırma eğersizleri düzenli fakat aşırıya kaçamayacak şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu