Sağlık

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Normal mi? Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi *2020 Güncel

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi adet kanamasının oluşumunda aydan aya kan miktarında değişiklik olması normaldir. Ayrıca adet döneminde siyah kan pıhtısı gelmesi durumunda mutlaka doktorunuza gidip uygun bir tedavi yöntemi ile durumunuzu düzeltin. Adet döneminde et parçası gelmesi uzman tv‘nin yayınladığı videoyu yazımızın sonunda paylaştım. Adet döneminde parça gelmesi normal mi? sorusunu da yazımızda anlatmaktayım. Değişen kan miktarının yanında, kanın rengi, pıhtılaşması, kalınlaşması gibi bir durum söz konusu olduğunda sağlığınızı korumak ve olası sorunları ortadan kaldırmak adına kadın doktora görünmeniz faydalı olacak ve ihtimale gelmemelidir.

Adet Kanamasında Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi, rahimde kanın tıkanması ile pıhtı, et parçası gibi olması Endometriozisle bağlantılı olabilyor. Bu sorun rahim duvarında kalınlaşıp genişlemesi ve rahimdeki kanın toplanarak pıhtılaşmasına ve sonradan pıhtılı şekilde atılmasına neden olmaktadır.

  • Polipler

Rahimdeki duvarda oluşan iyi huyku popip, adet çıkışı ve akış şeklinde değişiklik gösterir. Sonucuna bakıldığında pıhtılar, parçalar ve yoğun şekilde adet kanının geldiği görülür. Tedavisi için yine doktora gidilmelidir.

  • Polikistik over sendromu

Düzensiz hormon salınımını oluşturan sendrom, başlıca sorunlara neden olabilimektedir bunlar;

  • Kilo alma sorunu,
  • Uzun süreli aybaşı kanaması,
  • Kadında anormal kılların çıkması,
  • Regl kanında pıhtılar,
  • Adet kanından et parçası gelmesi,

sendromun bir belirtisi olarak görülür.

  • İlaçlar

Bazen ilaçlarda yan etki görülerek hormonların değişmesine ve yoğun adet kanaması ile duvarların kalınlaşması gibi durumlara yol açabilmektedir. Rahim duvarı kalınlaşırsa aybaşı günlerinde pıhtı ve parçalar gelmesi oluşabilir.

Adet Döneminde Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi

Kanda pıhtılaşma olması adet dönemlerinde gayet normaldır. Kan renginde kahvemsi, kırmızı ve koyulaşmaların oluşması dönem içinde farklılıklar gösterebilir. Kanamanın yoğunlaştığı dönemlerde gelen kan ile birlikte, pıhtılaşma, ciğer gibi parça gelmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda bilmeniz gereken ve önemli olan sık sık bu durumla karşılaşılması; kan ile birlikte, et parçası, ciğer gibi br parça gelmesi durumunda mutlaka jinekolog kontrolü sağlanmalıdır. Parçalar jinekolog (kadın doğum uzmanı olan kişi) ile detaylı şekilde görüşülmeli ve çekinmeden anlatılmalıdır.

Birazdan okuyacağınız yazıyı lütfen dikkatle okuyun. Kafanıza takılan sorular olduğunda yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Normal mi? Siyah Kan Pıhtısı Gelmesi *2020 Güncel Sağlık

Adet Döneminde Siyah Kan Gelmesi

Adet kanamasının rengi kahverengimsi olabilir, sonradan kırmızıya ve en son günlerde kahverengine dönüşebilir. Kanamalarda pıhtı gibi durumlar olabilir ve bunlar dökülen dokulardan meydana gelirler.

  • Miyomlar

Dönemsel olarak yoğun kan gelmesi ve kan ile birlikte et parçası gelmesi bazı kadınlarda görülebilir. Oluşan bu durum, rahimde miyom oluşunu gösterebilir. Rahimde miyom bulunuyorsa kan ile parça gelişi olasılığı yüksektir. Miyomların tedavisi için kadın doğum doktoruna gidilerek kontrol sağlanmalı ve uygun tedavi şekli belirlenmelidir.

Adet Döneminde Büyük Kan Pıhtısı Gelmesi

Evde tedavi ile çözüm aramak yerine bu durumun anormalliğini en iyi kadının kendisi anladığından çözüme doktor ile birlikte gidilmelidir. Utanmayı sıkılmayı kenera bırakıp kadın doğum uzmanı ile sorunu belirleyerek gerekli tedaviyi uygulayabilirsiniz. Kandaki pıhtı sorunlarına doktorların sunduğu steroidal olmayan enfeksiyon karşıtı reçetesiz ilaçlardan kullanabilmektedir. İlacın adet sancılarını azalttığı ve kan pıhtılarına iyi geldiği bilinir.

Adet Doneminde Et Parcasi Neden Gelir?

Bu tehlikeli boyutta hamile bir kadının düşük yapması ile görülebilir. Düşük yapan kadının, yoğun pıhtı gelmesi ve büyük dokular halinde parçalar gelmesi oluşabilir. Gebelikte kan ile parça gelmesi durumunda hemen doktora gidilmelidir.

Çok fazla görülmez ama yine pıhtılar ve et parçaları rahim kanseri ile sonuçlanabilir.

Adet Döneminde Et Parçası Gelmesi Uzman Tv

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu