Sağlık

Adet kanaması kansızlık yaparmı

Adet kanaması ve kansızlık

Aşırı adet kanamalarından oluşan miktarı düşürmek için tıbbi destek alınarak kan azaltılması sağlanabilmektedir. Kadınlar yaşam süresince yaklaşık 38 litre kadar kan kaybetmektedir. Ortalama aylık olarak 5 gün boyunca kaybedilen bu kan 40 sene kadar sürmektedir. Aşırı kan gelmesinin altında yatan nedenlerin çoğu bilinirken bilinmeyen sebeplerde bulunmaktadır.

Sık karşılaşılan çok kan gelme nedenleri ise;

  • Hormonal dengesizlik,
  • Myomlar,
  • Polipler,
  • Yumurtalık kistleri,
  • Yumurtalıkların iyi çalışmaması,
  • Düşük,
  • Rahim,
  • Yumurtalık ve rahim ağzı kanseri

Aşırı adet kanaması oluşan kadınların genel sağlık durumu ve kanamanın süresi ve sebepleri önemlidi.

Aşırı adet kanaması tedavisi

Tedavi için ilk ilaç yöntemi kullanılarak aşırı kan kaybı önlenmeye çalışılır. İlaç tedavisinin sonuç vermemesi durumunda cerrahi müdahale uygulanır. Eğer durumun çok ciddi olduğu belirlenirse rahmin alınmasına bile karar verilebilmektedir. Bu gibi durumlarda geçerli olan “modern spiral” ile yapılan tedaviler aşırı kan gelmesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Aşırı adet kanaması kansızlık yapar mı?

Adet kanaması kansızlık yaparmı
Aşırı adet kanaması kansızlık yapabilir.

Kan aşırı geliyorsa kansızlık yapmaktadır. Vücuda çeşitli takviyeler ile alınan demir ve harcanan demir miktarının bir denge kurması gerekir. Demir, alyuvar (kan hücreleri)’ni yaparak harcanır. Alyuvarın ham maddesi olarak belirlenen demirdir. Alyuvar, kırmızı hücre oluşumu demir ile mümkündür.

Demir, depoda sürekli olarak bulunan ve gerektiğinde kana gönderilen bir maddedir. İhtiyaç olmadığı durumlarda demir depoları fazlalaşır, ihtiyaç çok fazla gerekirse yetersizlik durumunda bir açık oluşur. İlk olarak kan değerlerinde görülmez ve sadece demir eksikliği şikayeti olur. Kan değerlerine yansıfığında kansızlık haline gelir. Kansızlık ise kişinin yaşam kalitesini önemli oranda azaltır.

Tedavisi

Kansızlık oluşması durumunda performans düşüklüğü ve nabız hızlılığına yol açar. Tedavisi kolay olan bu durum, aşırı adet kanaması ile kan kaybeden kadınlarda tedavi yapılarak aynı zamanda kansızlık sorunu da ortadan kalkmış olur. Kansızlığa neden olan durumun aşırı adet kanamasından olup olmadığının bakılması gerekmektedir. Üreme çağına ulaşan kadınlarda aşırı adet kanaması bir kansızlık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kansızlık bulunması durumunda kadın doğum doktoru (jinekolog)’na yönlendirilir. Tedavisinde adet kanama miktarının azaltılmasına gidilir. Bu sorun ortadan kaldırıldığında kanama miktarı azalarak kansızlığın önüne geçilir.

Kansızlık için demir eksikliğinin giderilmesi, adet kanaması sırasında açılan kılcal damarların kapanmasını sağlayan rahim kas tabakasının kasılması aşamasındaki enerji için demir önemli oranda yer sahibidir. Eksikliğinde kas tabakasının olumsuz etkilenmesi aynı zamanda kanama miktarını arttırmaktadır. Kanamanın organik bir patolojiden olup olmadığının kesinleşmesi gerekir. Uzmanlar bu konuda doğum kontrol hapı kullanarak kanama miktarında azalma yöntemini ilaçla önerebilirler.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu