Sağlık

Adet kaç gün gecikirse hamile olunur, Regl kanamasının gecikmesinin nedenleri ve çözümleri

Adet kanaması kaç gün gecikirse hamile olunur, gecikmenin kaçıncı günü test yapılmalı?

Adet gecikmesi (Regl kanaması); kadınların beklenen günde adet olmamasına ya da beklenen günden gecikmeli olarak adet kanının gelmesine adet gecikmesi adı verilir. Özel gün kanamasındaki gecikmekeler stres, kansızlık, genetik, menopoz gibi birçok nedene bağlı olarak gecikir.

Adet kaç gün gecikirse hamile olunuradet kaç gün gecikirse test yapılmalı?

Adet gecikmelerinde 1 haftalık süre normal olarak kabul edilir. Beklenen günde adet olamayan kadının 7 gün sonunda hamilelik testi yaptırmasında fayda var. Gebelik yoksa gecikmeye neden olan durum araştırılmalıdır. 7 gün normal kabul edilen sürenin üst sınırı bulunmaz.

Adeti geciktiren diğer nedenler

Regl kanamasını geciktiren hormonel sorunlar

Adeti geciktiren sorunlardan biri de troid sorunlardır. Troidin az veya fazla salınımı adet döngüsüne zarar verir. Aynı şekilde aşırı kıllanmalar gibi belirtiler meydana geliyorsa hormon bozukluğundan şüphelenilir. Yumurtalık kistleri yine aynı şekilde kanama düzensizliğine neden olabilir.

Özel gün kanamasını geciktiren ilaçlar

Regl kanamasındaki düzensizliğe kadının doğum kontrol hapı kullanıyor olması etki edebiliyor. Bu haplar hormonlara etki ederek düzensizlik meydana getirmektedir.

Regl kanamasındaki gecikme hamilelik belirtisi

Adet kanamasındaki gecikmelerden gebelik belirtisi daha sık karşılaşılan durumdur. 7 gün son sonunda (gecikme) gebelik testi yapmakta fayda var.

Fazla kilo regl kanamasını geciktirebilir

Normalin üzerinde (üst sınırda) olan bir kadının kilolu oluşu adette gecikmeye neden olabilir.

Hastalıklar yüzünden adet gecikebilir

Çölyak, diyabet, zayıflık, rahim bölgesi kistler gibi durumlarda adette gecikme görülebilir. Zayıf olan kadınlarda östrojen hormon seviyelerinde azalma meydana geleceğinden regl kanaması gecikebilir. Polikistik over sendromu olduğunda hem kıllanma artışı hem de kilo sorunları yaşanabilir. Tedavisi mümkündür düzene getirecektir.

İlaçlar ve hastalıklar regl kanamasını geciktirebilir

Kortizan ilaçları, antidepresanlar ve antibiyotikler ile gebelik önleme ilaçları adetin gecikmesine neden olabilir. Troid ve kemoterapi ilaçları aynı şekilde adet döngü düzenini bozabilir.

Bunlara ek olarak depresyona girmek ve aşırı stres yaşıyor olmak hem fiziksel hem de duygusal anlamda adetin düzenine etki eder.

Emziren annelerde adet düzensizliği

Emziren annelerde adet düznesizliği veya adet gecikmesi yaşanabilir. Emzirme sürecinden sonra düzene girer.

Adeti geciktiren basit nedenler

  1. Rejim ve şok diyetleri
  2. Hastalanmak veya hastalık geçiriyor olmak
  3. Seyahatler
  4. Düzensiz beslenme, sağlıksız beslenme
  5. Yemek yeme bozuklukları

Adet döngüsü nasıl düzene girer?

Basit nedenlerden dolayı adet düzensizliği rahatsızlığın geçmesiyle beraber normale döner. Ancak; rahim içi tümör, ur, kist, kürtaj sonrası sorunlar, beyin hasarları gibi birçok hastalık veya sorundan kaynaklıysa doktor müdahalesi gerektirir. Menopoz öncesinde adette dünsizlik veya uzun süreli adetin gelmemesi gibi durumlar yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu