Hastalıklar

Adet Görememe

Adet Görememe

Tıp dilinde Amenore olarak bilinen adet görememe durumu, bir ve bir aydan fazla adet kanamasının meydana gelmemesi sorunudur. Adet görememe, kendi içerisinde primer ve sekonder amenore olmak üzere 2 ye ayrılır. Primer amonere, henüz daha adet olmamış ve 17 yaşına gelmiş genç kızlarda görülürken, Sekonder amonere periyodik olarak adet gören kadınların minimum 3 ay adet görmemiş olması durumudur.

Adet Görememe Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda adet görememenin pek çok çevresel ve fiziksel sebepleri vardır. Bu sebeplerden bazıları kullanılan ilaç etkisi ile geciken ve düzensizleşen adet döngüsüdür. Ilaç kullanımının bitmesinin ardından, adet düzeni yeniden eski haline geri döner. Adet düzenini bozmaya sebebiyet verebilecek ilaçlar ise, tansiyon ilaçları, kanser kemoterapisi ilaçları, anti psikotikler, doğum kontrol hapları ve anti depresanlardır.

Kadınların normal yaşam koşulları esnasında bazı doğal sebeplerden dolayı adeti kesilebilir. Buna sebep olan doğal nedenler ise, kadının hamile olması, emzirmesi ve menopoz dönemine girmesidir. Kadınlarda normal şartlarda menopoz dönemi 45 ve 55 yaşları arasında görülür. Ancak bazen yumurtalıkların yumurta üretme işlevi 40 yaşından önce gerçekleşir. Böyle bir durumda erken menopoz meydana gelir. Bu da doğal olarak adet döneminin sona ermesine sebep olur.

Çevresel Faktörlerin Etkisi

Vücut dengesini rahatlıkla sarsan stres, kadınlarda adet görememe konusunda da büyük bir rol oynar. Stresin azalması ile adet düzeni tekrar eski haline geri döner.


Ağır spor ve aşırı egzersiz yapımı da, adet görememenin bir başka çevresel faktörüdür. Aşırı sporla beraber vücutta ki yağ oranı ciddi anlamda azalır ve yüksek miktarda da enerji harcanır. Bu sebepten dolayı da adet düzeninde dengesizlik görülebilir.

Yapısal Sorunlar

Vücutta yapısal sorunların meydana gelmesi de, adet görememe nedenlerindendir. En çok karşılaşılan yapılan sorunlardan biri, rahim içerisinde serzaryen, kürtaj veya miyom operasyonları sonucunda meydana gelen yaralanmalardır. Rahim içerisinde meydana gelen bu yaralanmalar, rahim astarının yayılmasına ve dağılmasına engel olacağından dolayı, adet düzeni bozulur.

Bir başka yapısal sorun ise, vajinada ki bozukluklardır. Vajina içerisinde ki zarın veya duvarın bozuk olması, kanın rahim ağzından çıkmasına engel olur.

Üreme organında eksiklik olması da bir başka etkendir. Hamilelik dönemi içerisinde, bebeğin gelişmekte olduğu esnada kız çocuklarında rahim, rahim ağzı veya vajina gibi üreme sisteminde eksiklik görülebilir ve çocuk bu eksiklik ile dünyaya gelir. Anne karnında tamamlanamayan bu eksiklikten dolayı, çocuk büyüyüp genç kızlık dönemine geldiğinde adet olamaz.

Vücut ağırlığının yapısal sebepten dolayı normalden düşük olması da, adet görememede büyük rol oynar. Düşük kilo, vücutta ki hormon dengelerini alt üst ettiği için, yumurtlama fonksiyonunu da azaltır. Bu da sık sık adet düzenini bozmaya neden olur.

Adet Görememe Belirtileri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, adet dörememenin (Amenore’nin) en büyük belirtisi adet dönemlerinde bozuklukların meydana gelmesidir.

Bunun yanı sıra adet yokluğu ile eş zamanlı gelişen başka belirtiler de görülebilir. Bunlar ise, bağ ağrısı, memeden sütlü akıntı gelmesi, saç dökülmesi, yüz bölgesinde aşırı kıllanma meydana gelmesi ve görme bozukluklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu