Tedaviler (Tıp)

Adet görememe nedenleri ve çözümleri

Adet görememe

Adet kanaması neden gelmez

Adet görememe; amenore halk arasında ise adet kanının gelmemesi olarak kullanılmaktadır. 21 günden daha sık ve 45 günden daha az görülen adet kanamaları düzensiz aybaşı kanamaları olarak kabul edilir ve tedaviye başlanması gerekir. Zamansal farklar aylık olarak değişilir ve 30 gün olarak tam olmayabilir.

Hiç adet olmadım olmak için ne yapmalıyım

Hiç adet göremeyen kızlar için anormal sayılan yaş grupları vardır. Bunlar; 9 yaşından önce adet görmesi ile 16 yaşından sonra adet görememesi olarak doktor kontrolü yapılması gereken durumlardır. Eğer yaşınız 16 geçtiyse adet olamıyorsanız aile hekimine gidilmelidir. Genç kızlarda arkadaşının daha erken veya geç adet olması ile kıyaslanma yapılmamalıdır. Kişinin beden ve olgunlaşma yapısına göre bu yaş aralığında adet döngüsü başlar ve 9 yaş üzeri ile 16 yaş altında her hangi bir zaman diliminde adet görülmesi normal sayılır. Çabuk olgunluğa erişenlerde erken olurken, geç olgunlaşanlarda adet görme zaman alabilmektedir.

Adet görememe nedenleri

Adet olmayınca ne yapmalı? Adet görememe sorunu neden olur?

Kadınların yaşına göre çeşitlilik ve farklılıka gösterebilir. Ergenlik dönemine girmekte olan bir kız çocuğunun adet görememesi ile 50 yaş bir kadının adet görememesinin arasında farklı nedenler oluşur. 20 ile 45 yaşında adet görememenin en fazla sebebi hamileliktir. Bu sorundan dolayı doktora gidilmeden önce bir gebelik testi yaptırmakta fayda vardır.

Bazı hastalar üzerinde adet kanının gelmemesinde yapılan testler bile sonuç veremeyebilmektedir. Psikolojik durumların etkili olduğu durumlar kendini gösterebilmektedir.

Basit sebeplerden dolayı aybaşı görülememesi olabilir bunlar;

  • Mevsimsel geçişler,
  • Uzun seyahatler,
  • Hızlı kilo alma verme,
  • Aşırı egzersizler,
  • Şoklar,
  • Travmalar

Adet görememe sebepleri arasındadır.

Menopoz: İleri yaş gruplarında adet görülmemesinin en büyük nedeni ise menopozdur. Bu dönem 6 ay olarak belirlenir ve bu süre içinde ardaşık adet göremeyen kadınlarda yapılan testler ve tanı sonucunda menopoz denilmektedir. Menopozun yaşı bazı durumlarda erken dönemlerde de olabilmektedir. Aile bireyler arasında bu durumu yaşayanları olması varsa daha dikkat edilmelidir. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa doğurganlığın devamı için yumurta dondurma yöntemi tavsiye edilir.

Postmenopoz: Menopoz ile yaşlılık arası süredir. Menopozdan sonraki 6 ile 8 yıl sonrası demektir. Bu durumun oluşabilmesi için 1 yıl adet görememiş olması gerekmektedir. Bu dönemde ise, menopoz döneminde görülen osteoporoz (kemik erimesi) önemli bir problem olarak ortaya çıkar.

Rahim Yokluğu (Uterus Agenezisi): Rahim hiç gelişmemiştir. Bununla beraber vajen üst kısmı da gelişmediğinden güdük veya normal işlevini görebilen bir vajen olabilir. Uterusun yerinde ince bir bant veya bunun iki yanında tüpler ve yumurtalıklar olabilir. Âdet görememe ve kısırlık nedeniyle doktora müracaat edildiğinde muayenede fark edilir.

Antineoplastik ilaçlar, kanser hastalığında kullanılan tedavi ilaçlarıdır. Kanser tedavisinde ilaçla tedavinin yanı sıra radyoterapi, cerrahi tedavi ve immünoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Kanser kemoterapisinde kullanılan ilaçlar çeşitli yan etkilere yol açar. İlaçların üreme sistemine ait yan etkileri: Sperm ve ovum yapımının bozulması, adet düzensizliği, adet olamama ve kısırlıktır.

Adet görememenin tedavisi

Adetlerin görülememesi çeşitliliğine göre aşağıdaki tedavi şekilleri kullanılır;

Hiç adet görememe

Hiç adet başlamaması (Primer amenore): Adet dönemi hiç başlamamıştır. Kızın 18 yaşını gördüğü halde adet görememesine verilen isimdir. Bunun nedeni ise genel olarak genetik veya hormonel yaısından kaynaklanmaktadır. Bazı kişilerde koku alma sorunuda görülmektedir. Duruma Kallman sendromu ismi verilir. Kallman sendromu tedavisi ile sorun ortadan kaldırılabilir.

Rokitansky sendromu: Anne karnında gelişen dişi ceninin rahmi hiç gelişmeyebilir; bu durumda yumurtalıklar ve hormonlar normal olsa da adet görememe meydana gelir. Bu sendroma Rokitansky Sendromu denir. Kadın ancak taşıyıcı anne ya da rahim nakli ile çocuk sahibi olabilir.

Sekonder amenore: Adet görebilen bir kişinin sonradan adet görememe sorunuyla karşılaşması durumudur. Sekonder adet görememenin en büyük ve doğal nedeni gebeliktir. İkinci doğal neden menopozdur. Ancak tiroit hastalıkları, yumurtalık kist ve tümörleri de sekonder amenore tipi adet görememeye neden olur. Kadının yaşına ve şikayetine göre altta yatan neden belirlenip tedavi planlanır. Adet görememenin nedeni tiroit hastalıkları ve menopoz ise hormonal tedavi, yumurtalık kist ve tümörleri ise cerrahi tedavi uygulanır.

Hiç adet görmeyen hamile kalır mı

Beyinden yumurtalıkları uyaran hormon döngüsünün çalışmadığı zamanlarda kadınlar kendiliğinden hiç adet göremezler. Bu eksik hormonların takviye edilmesiyle yumurtlama sağlanır ve çift uygun yardımlı üreme tekniğine yönlendirilerek gebelik elde edilir.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu