Sağlık

Adet gecikmesi kaç gün normaldir? Kaç gün gecikirse hamilelik testi yapılır

Adet gecikmesi kaç gün normaldir? Hamilelik testi kaç günde yapılmalı?

SUAL:  Adet gecikmesi nedir?, Kaç gün normal sayılır?, Adet kaç gün gecikirse hamile olunur

YANIT: Kadınlar düzeli olarak her ay adet kanaması ile karşılaşır ve beklenen dönem ve gün içerisinde regl kanının gelmemesine adet gecikmesi denir. Birçok nedene bağlı olan adet gecikmelerinin yanıtlarını aşağıdan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

5, 6, 7, 8 , 9, 10 günlük adet gecikmesi

5, 6, 7, 8 , 9, 10 günlük yaşıyorsanız; bu durumda bilmeniz gereken adet gününün geçmesinin üzerinden 7 gün geçmişse normal kabul edilebilir. Üzerinde olması ise bazı sorunların veya hamilelik belirtilerin işareti olabilir. İşte detaylar;

Adet gecikmesi

Hormonlardan kaynaklı adet gecikmeleri

Hormonlar adet düzensiliği ve gecikmelerinde en fazla karşılaşılan durum olduğunu söylemektedir. Troid hormonundaki az veya çok salgı sonucunda prolaktin hormonu yükselmesi ve yumurtalık kisti (polikistik over) olarak belirtiliyor. Hormon bozukluğu belirtilerinde yüz ve vücutta ileri kıllanma olmasıdır. Doktor kontrolü ile adetin düzenlenmesi için eğer varsa böyle bir sorun,ilaçla tedavi edilebilir.

Gebelik kontrol hapları adet gecikmesi yapar mı?

Doğum kontol hapı kullananlarda vücut hormonel dengede bozukluk ve bununla beraber adet düzensizliği ve gecikmeler görülebilir. Jinekologların tavsiye edeceği yöntemlere başvurulmalıdır.

Adet kaç gün gecikirse hamile olunur, adet neden gecikir hamilelik yoksa!

Soru: adet gecikmesi kaç gün geçerse hamilelik belli olur?

Yanıt: Hamilelik en sık karşılaşılan adet gecikmesi sebepleri arasındadır. Bu düzen yani gecikme 7 gün üzerindeyse kontrol edilmelidir. 7 güne kadar normal kabul edilir. Hamilelik yoksa adet gecikmesi için diğer nedenleri incelemelisiniz. Aktif cinsel yaşam sürdürenlerin test yaptırmaları sonucu çıkaracaktır.

Adet gecikmesi ve şişmanlık

Obezite; normal kiloların üzerinde olanlarda adet gecikmeleri görülebilir. Egzersiz veya diyetisyen kontrolünde zayıflama programlarına uymak, adet gecikmesini önler.

Kronik hastalıklar ve adet gecikmeleri

Özellikle diyabet ve çölyak hastalıkları olan kadınlarda adet gecikmesi görülebiliyor. İlaç kullanmak adet döngüsündeki gecikmeleri önleyebileceğinden doktora gidilerek reçete edilmelidir.

Zayıflık adet gecikmesi yapar mı?

Eğer kilonuz normalin altndaysa zayıf olarak kabul edilir ve bazı sorunları beraberinde getirebilir. Zayıf olanlarda östrojen hormonun üretimindeki azalma sonucu adet gecikmesi yaşanabilir.

Beslenmelere, fıstık ezmesi, tereyağ, kuruyemiş, tahin ve pekmez gibi yüksek kalorili besinler eklemek fayda sağlar. Biraz kilo alarak ve düzenli beslenerek adet gecikmesinden kurtulabilirsiniz.

İlaçlar adet gecikmesi yapar mı?

Bazı ilaçlarda, antibiyotik, kortizon gibi hapların kullanımından yan etki görebilirsiniz. Kemoterapi ve troid tedavilerinde alınan ilaçların etkisi ile bu düzen bozulabilir.

Stres ve depresyon adet gecikmesi yapar mı?

Kaygı, tasa ve stres ile depresypn adet gecikmesine neden olur. Seviyelerin normale düşürülmesi ile depresyonu atmak adeti normal seyrine koyar.

Emzirme adet gecikmesi yaparmı

Çoğu bebek emziren kadında adet gecikmesi yaşadığı görülmektedir. Çocuk emzirmenin kesilmesi bu sorunu ortadan kaldırarak çözecektir. Emzirme döneminde sabırlı olmanız gerekir ve stresten uzaklaşmalısınız.

Bunlara ek olarak adet gecilmesi sebepleri ise;

  • Şok diyetler,
  • Menopoz,
  • Seyahatler,
  • Rahim rahatsızlıkları,
  • Tümör, kitle (beyin),
  • Düzensiz, sağlıksız beslenme bozuklukları,
  • Kürtaj,
  • Üreme organındaki rahatsızlıklar,
  • Yemek yeme bozukluğu

gibi nedenler sıralanmaktadır.

Adet gecikmesi kaç gün normal sayılır?

7 güne kadar olan adet gecikmeleri normal kabul edilir. üzeri 10, 20, 30 gün gibi gecikme süresi yoktur aylarca sürebilir.

Adet gecikme tedavisi

Adet gecikmesinden şikayeti olan kadınların kadın doğum uzmanlarına kontrole gitmesi gerekmektedir. Yapılacak testler (hormon, ultrason, rahim, yumurtalık gibi) bölümlere bakılarak gerekli tedavi yöntemlerini uygulamak adına teşhis konulması gerekecektir.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu