Kadın

Adet Düzensizlikleri ve Polikistik Over Sendromu

Adet Düzensizlikleri ve Polikistik Over Sendromu

Ergenliğe giriş döneminden menopoz dönemine kadar süren ve ortalama 35yıl tutan zaman kadınlar için hayatın doğurganlık dönemi olarak biliniyor. Hemen her kadın bu dönemde doğum yapsın veya yapmasın üreme sistemi ile ilgili bir iki sorun yaşıyor. Özellikle doğum sırasında zirve yapan bu hassas yapı hormon dengesi üzerine kurulu. Kadın hastalıkları nelerdir diye sorulan bir soruya da zaten jinekologlar yani kadın hastalıkları uzmanları yanıt veriyorlar.

Adet Düzensizlikleri ve Polikistik Over Sendromu Kadın

 

Adet Düzensizliği Çok Görülür

Normal olarak 14-15 yaş civarı başlayan ergenlikte adet sancılarına çok rastlanır. İdeali 28 gün olan ama 21 ile 35 gün arasında da değişebilen ara dönemlerden sonra her kadın gene ideali bir hafta olan bir kanama dönemi yaşar. Bu sürede günlük 2-3 ped kullanımı normaldir. İlk günlerde biraz ağrı duyulması da normaldir. Bunun dışında olan şiddetli ağrılar, kanama miktarları veya kanama süreleri adet düzensizliklerine girer. Adet düzensizlikleri nelerdir konusuna en kısa böyle bir yanıt verilebilir.

Az veya Çok Adet Görme

Adet düzensizlikleri sık adet görme (polimenore), seyrek adet görme (oligamenore) ve hiç adet görmeme (amemore) olarak çeşitleniyor. Bunlar arasında en önemli olanı hiç adet görmeme durumu. Düzensizliklere neden olarak;


  • Tiroid bezi hormon bozuklukları,
  • Doğum kontrolleri için kullanılan spiraller,
  • Rahim ağzı duvarının kalınlaşması ile oluşan polipler,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı,
  • Rahim zarı yırtılmaları gibi sebepler gösterilebilir.

Çoğu durumda iklim değişiklikleri ve yaşanan olaylar hatta psikolojik sorunlar bile adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Bu belirsizlikler hamile kalma planlamasını da doğal olarak etkiler ve adet düzensizlikleri nelere yol açar sorusunun en bilinen yanıtını verir. Sürelerin uzaması ve ağrıların çoğalması kesinlikle doktor kontrolü gerektirir.

Polikistik Over Sendromu

35 yaş altı kadınlarda ve özellikle genç kızlarda çok rastlanılan kadın hastalıkları arasında polikistik over sendromu çok görülür. Bu hastalık yumurtalıkların çevresini saran çok sayıda yumurta hücresi yüzünden olur. Hormon dengesi gene bozulur ve erkeklik hormonları da artış gösterebilir. Bunun sonucunda özellikle genç kızlarda aşırı tüylenme, aşırı kilo alma, cilt yağlanması, akne oluşumu ve ağrılı adetler veya adet görememe durumları yaşanır.

Rahim Hastalıkları

Kadın sağlığı konusunun en önemli kısımlarından biri rahim hastalıklarıdır. Kadın hastalığı ve rahim konusu bütün kadınların sıklıkla karşılaştığı dertlerinden biridir ve ister özel ister devlet hastanesi olsun, bu kurumların en kalabalık bölümleri arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu