Sağlık

Adet döneminde kanın az gelmesinin sebepleri

Adet kanaması neden azalır

Soru: Adet kanımda azalma var, adetin az gelmesinin nedeni nedir?

Yanıt: Bazı faktörler adet dönemlerinde belli aralıklarla kanın az gelmesine sebep olur ve bu durumları aşağıdan görebilirsiniz.

Çevresel faktörleri unutmamakla birlikte vücudunuza yapacağınız bir değişiklik adet kanında azalmaya sebebiyet verir. İşte bunlardan bazıları;

Adet miktarının az olması

Sual: adetim az geliyo?

Cevap: Kullanılan bazı ilaçlar adet döngünüz içerisindeki kanın miktarını azaltmaya neden olur ve şu şekilde sıralanabilir;

İlaçlar adet kanını keser mi?

Önemli ve sık karşılaşılan nedenler arasında; Doğum kontrol hapları, menopoz ve perimenopoz olarak sıralanmaktadır. Adet kanındaki azalma, üreme yoluna etki eden hormonlardaki gösterge olarak bilinir. Bazı seplere işaret edebileceği gibi haplarda adeti azaltmaya önemli ölçüde katkı sağlar. Kanın azalması perimenopoz yine aynı şekilde menopoza işaret edebilir. Menopozun aylarca adet görememe veya azar azar kanamalar olduğu bilinir. Doğum kontrol hapları yine aynı şekilde kanı azaltmaya etki edebilir.

Stres adet kanını azaltır mı?

Duygusal değişimlerde olduğu gibi stres büyük oranda kanın azalmasına sebep olabiliyor. Fiziksel ve ruhsal olarak adet dönemlerinde hormon salınımının önüne geçmektedir. Hormonların blokajda olması ise adet kanında azalma meydana getirir. Spora yönelerek stres hormonlarında artış sağlamak, normal değerlerde menstruasyon için gereken lutein hormonunun salınmasını engeleyeblir.

Hastalıklar adet kanını azaltır mı?

Ciddi sağlık problemleri regl kanında azalma olarak kendini belli edebilir. En önemlilerinden biri; troiddir ve bu hastalık adet kanında azalma ve hatta menopoz süresini bile kısaltabilir. Otoimmün hastalalıkları da yine aynı şekilde hayz kanında azalma meydana getirir.


Graves hastalığına bakacak olursak; troid bezinin ileri troid hormono üretmesine sebep olan adet kanında azalmalar, asabiyer, kas zayıflığı ve yorgunluk ve benzeri otoimmün hastalıktır. Bunlara ilave olarak polikistik over sendromu ile asherman sendromu kanın azalma nedenleri arasındadır.

Adetin az gelmesi ve kısa sürmesi

Düzensiz yemek adet kanında azalma yapar mı?

Kötü beslenme ve düzensiz bir yeme bozukluğu adet kamasının kısa sürmesi ve azalmasına neden olur. Adet akışında düşüşün önemli etkilerini yaratır. Özellikle kadın sprocuların performans arttırmak adına anabolil steroid kullanımlarında adet kan miktarında azalması görülür.

Zayıf kadında adet kanı az mı gelir?

Vücut ağırlığı düşük ve zayıf olan kadınlarda da hormon üretim azlığından meydana gelen regl kanında azalma oluşabilir. Beslenme ve gıda takviyeli düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanılmalıdır.

Genetik nedenlerden adet kanı az gelir mi?

Annelerin veya babaannelerde görülen adet kanı azlığı veya bir süre sonra onlarda da adet kanaması azalma gösterdiyse kişişin aynı durumları yaşama süreci olabilir. Yani sizde aynı şekilde adet kanı azlığı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Rahim içinde kullanılan araçlar ile kürtaj, rahimde ameliyat, endometrium bakteriyen bir enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bu enfeksiyonlara yakalanan kişide, yükse atei, vajinal akıntı, adet kanında azalma, pelvik ağrılar gibi belirtiler gösterebilir. Tedavi edilmediğinde kronikleşeceğinden doktor kontrolü sağlanmalıdır.

Adet kanamasının az gelmesi hamilelik

Hamilelik için bazı durumların kendini göstermesi gereklidir. Kanda azalmaya eşlik eden bazı belirtler ortaya çıkıyorya hamile olabilirsiniz. Bunlar; sabah bulantısı, mide bulantıları, sık sık idrar isteği, karında oluşan kramplar, göğüslerdeki hassaslık gibi durumlarıda yaşıyor olmalısınız. Adet kanının kesilmesinde 25-40 yaşlarda en fazla görülen gebelik nedenidir. Adet kanında bu şekilde kesilme veya azalma oluştuysa önce gebelik testi yaptırın.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu