Hastalıklar

Adenit – Hastalık

Adenit hastalığı nedir?

Adenit, iltihaplardan meydana gelen bir hastalıktır. Vücutta boyun ve koltuk altı bölgesinde genel olarak görülür.

Adenit – Hastalık
Adenit, sık olarak boyunda ve koltuk altındaki iltihaplardan kaynaklanan bir hastalıktır.

Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan lenf bezleri ve düğümleri sistemin bir parçasıdır. Adenit ise lenf düğümleri veya bezlerinin iltihaplanmasıdır.

Sıklıkla bulunduğu koltuk altları ve boyunda veya kasıklarda bulunur. Bu bölgelerde enfeksiyon oluşmasının nedenlerinin altında virüs veya alerjiler yatmaktadır.

Çocuklarda ise, streptokok enfeksiyonu, enfeksiyöz mononükleoz, tonsillit (bademcik iltihabı) ya da diş apsesinin ardından adenit kendini gösterebilir. Cilt üzerinde oluşan bir hasarın meydana getirdiği enfeksiyon lenf bezlerine yayılır.

Adenit nadir olarak tüberküloz enfeksiyonu, kedi tırnağı hastalığı ve toksoplazmoz sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Belirtileri

Hastalık belirtilerini genel olarak oluştuğu alanlarda gösterir ve şu şekildedir;

  • Boyun bölgesi lenf bezi şişikliği,
  • Koltuk altı lenf bezi şişmesi,
  • Lenf bezlerinin olduğu bölgelerde hassaslaşma,
  • Bazen yüksek ateş ve deride kızarma meydana gelebilir.

Teşhisi

Hastlığın tedavisi kontrol nezaretinde olacağından belirti ve bulgular sonucu ortaya çıkan hastalık doktorlar tarafından nedenler araştırılarak teşhis edilir. Gözle görülemeyen bir sebep ortaya çıkarsa tam kan sayısı, kan kültürü, mononükleoz testi ile tüberküloz testi yapmak gerekebilir. Yapılan testler 2 gün içerisinde değerlendirilmeye alınır.

Adenit genel

Adenit, lenf veya bez düğümünde enflasmayon tanımı olarak belirlenen bir terimdir.

  • Servikal adenit, boyundaki lenf düğümünün enflamasyonudur.
  • Lenf adeniti, lenf düğümlerindeki bir bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşan enflamasyondur. Enfekte olmuş lenf düğümü büyür, ısınır ve hassalaşır.
  • Mezenterik adenit, kadındaki mezenterik lenf düğümünün enflamasyonudur. Eğer sağ aşağı çeyrekte olursa, akut apandisit ile karıştırılabilir.

Tüberküloz adenit (scrofula) boyun derisinin tüberküloz enfeksiyonu, yetişkinlerde genellikle mikobakteriler (M. tuberculosis dahil) nedeniyle oluşur. Çocuklarda genelde M. scrofulaceum veya M. avium nedeniyle oluşur.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu