Ana sayfa » Hastalıklar » Adele romatizması nasıl anlaşılır, Adale romatizması belirtileri nelerdir?

Adele romatizması nasıl anlaşılır, Adale romatizması belirtileri nelerdir?

Adele romatizması (fibromiyalji)

Adale veya adele olarak bilgidiğimiz romatizmanın diğer ismi fibromiyaljidir. Yumuşak dokuları ve kasları etkisi altına aln bir hastalıktır. Dünya genelinde en fazla görülen ağrı hastalığıdır. Orta yaş kadınlarda görüldüğü daha yaygındır. Sebebi hakkında tam kesin bilgi yoktur.

Hormonal değişik­likler, stres, beyinde serotonin düşüklüğü gibi faktörlerle ilişkisi oldu­ğu ileri sürülmektedir. Multipl skleroz, inflamatuar bağırsak hastalığı, romatoid artrit gibi sistemik hastalıklarda, kronik yorgunluk sendromu ve migren gibi rahatsızlığı olanlarda daha fazla rastlanmaktadır. Fibromiyaljili hastaların ebeveynlerinde de aynı hastalığın görülme olasılığı yüksektir.

Adele romatizması nasıl anlaşılır, Adale romatizması belirtileri nelerdir?

Adele romatizması (fibromiyalji)

Nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Sıklıkla ağrılar 3 ay süreli kas ağrısı şeklinde olur.Kulunç ağrısı şeklin­de ifade edilir. Kulunca, yani fıbrositise en sık sırt ve boyunda rastlanır. Ancak bütün kaslarda görülebilir. Adale içinde oluşan sert düğümcük­ler hastaya şiddetli ağrı verir. Vücutta hassas ya da tetik noktası denilen ağrı noktaları bulunmaktadır. Ağrı noktalarına bası uygulanarak has­sasiyet belirlenir. Tam koymak için tetik noktaların varlığı gereklidir.
Uyku bozuklukları görülür. Kişi, uyuyamama, gece sık sık uyanma nedeniyle sabah yorgunluğu ile yorgun şekilde uyanır. Yetersiz uyku serotonin düşüklüğü­ne, o da ağrı eşiğinin azalmasına neden olur. Gece uykusu alınamadığı ve tam olarak dinlenilemediği için gün boyunca keyifsizlik, isteksizlik ya da sinirlilik hali görülebilir. Bu kişilerde, sabah yataktan kalktıkları zaman, “Sanki dayak yemiş gibi kalktım” ifadelerine rastlanır. Tüken­mişlik görülür. Bu bulgular depresyona ait bulgulardır,

Diğer sık görülen şikâyetler hafif göz ve ağız kuruluğudur. Baş ağrısı, ishal, kabızlık, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, sık idrara çıkma” ağrılı âdet görme, kulak çınlaması diğer yakınmalardandır.
Adale romatizmalı hasla,arda kan tetkikleri ve röntgen filmlerinde rçok yakınma olmasına rağmen herhangi bir bozukluk yoktur.

Adale romatizması, yani fibromiyalji tanısının kotlamaması ile hastalar bir hekimden diğer hekime giderler. Ağrı kesicilerle yaşamaya başlarlar. Ağrı kesicilerin yan etkileri ile de uğraşırlar. Ağrı kesicilerin sürekli kullanılması özellikle midesi hassas kişilerde mide kanamasına neden olur. Bu yüzden tanının doğru konması hayat kalitesi bakımından önemlidir.

Kas romatizması için önemli konular

] }
Henüz Yorum Yok