Hastalıklar

Adams Stokes Sendromu

Adams Stokes Sendromu

Kalp rahtsızlığı olarak bilinen Adams Stokes hastalığı sebebiyle ortaya çıkan ani bayılma ve çırpınma durumu Adams Stokes Sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Kalp neredeyse çalışmıyormuş gibi bir duruma gelmekte, beyin damarlarına yeterli kan ve dolayısıyla oksijen ulaşamamakta ve rahatsızlık bayılma ile sonuçlanmaktadır.

Hastalığın asıl nedeni kalp atışlarını sağlayan sinir iletim sisteminin bozulmasıdır. Sinir iletim sistemi çalışmadığında 70-80 olması gereken kalp atışları 20’lere kadar düşmektedir.

Adams Stokes Sendromu Nedenleri

Kalp atışlarının birden azalması hatta bir süreliğine durması ile ortaya çıkan Adams Stokes Sendromu nedenleri arasında öncelikli olarak kalp krizi gelmektedir.

Tedavisi mümkün olan bur rahatsızlığın tedavi sonrasındaki seyri başarılıdır. Kalp atışlarını sağlayan sinir sistemi çok çeşitli sebeplerden etkilenebilir, çalışmayabilir ve kalp atışlarını etkileyebilir.

Kalp çalışma sistemini zedeleyen rahatsızlıklar (tümörler), yaş ilerledikçe zayıflayan sinir sistemi, kullanılan bazı ilaçlar bu sendromun tetikleyicisi olup kalbin bloke olmasına sebebiyet verebilirler.

Adams Stokes Sendromu Rahatsızlığının Belirtileri

Adams Stokes Sendromu tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık olup, teşhisi de belirgindir. Kişinin bayılmasından önce renginde solma, sonrasında ise ani kızarıklık ve ateş basması görülmektedir.

Bayılma anında EKG çekilmesi mümkünse, çıkan sonuçta kalp atışının olmadığı görülebilecektir. Kalp sinir sisteminin çalışmaması nedeniyle kalbin iletisi kulakçıktan karıncığa geçememektedir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın en yaygın ve geçerli tedavisi adrenalin içerikli ilaçların kullanımıdır. Adrenalin sayesinde kalp sinir sistemi tetiklenmektedir. Çalışmasına destek olunmaktadır. İlaçla yapılan başlangıç tedavi sürecinde hasta takip altına alınır. İstenilen sonuca ulaşılamaz ise cerrahi müdahale yapılır.

Adams Stokes Sendromu cerrahi müdahalesinde hastaya kalp pili takılmaktadır. Kalp pili sayesinde kapakçık ve kulakçıklar arasındaki iletişim kesintisiz sağlanabildiğinden sinir sistemindeki sıkıntı kalp atışlarını etkileyemeyecektir.

Tedavi Sonrasında Hastaların Genel Durumu

Tedavi sonrasında hastanın yaşam kalitesi artmakta, bayılmalar artık görülmemektedir. Uzun yıllar güvenle kullanılan kalp pili sayesinde hastalığın sebebi sinir sistemi yıpranması nedeniyle kalbin durma haline gelme sorunu tamamen ortadan kalkmaktadır.

İlaçla tedavi başlangıçta denenmekle birlikte kesin çözüm kalp pili takılmasındadır. Eğer hastalığa tanı koyulmadıysa ya da tedavi süreci başlatılmamış ise bir yıl içerisinde %50 oranında ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli bir rahatsızlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir