Doğal Tedaviler

Adale romatizması bitkisel tedavi, Adale romatizması evde doğal tedaviler

Adale romatizması (Fibromiyalji) hastaları için beslenme

Fibromiyalji olan kastaların doktor kontrolü dışında kendi başlarına bitkisel tedavi, doğal tedavi, evde karışım yaparak tedaviye gitmek yerine doktor kontrolünde beslenme ve ilaç kullanımları yaparak önlenm almaları önemlidir. Doktora sormadan tedavi şekilleri uygulamayın.

Adale romatizması bitkisel/doğal karışımlar

 • Zerdeçal: Enflamasyonu azaltmaya destek olarak önerilir. 1 çay ka­şığı drog, 1 bardak su içine ilave edilir ve kaynayana kadar ısıtılır. 5-10 dakika demlenip süzülür. Günde 2-4 bardak içilmesi önerilir. Emilimini artırmak için içine bir tutam karabiber katılmalıdır.
 • Gülotu kökü (Rhodiola rosea): İlaçlar kadar olmasa da daha az yan etkiye sahip ılımlı antidepresan Rhodiola rosea, %3 rosavin veya %1 salidrosid ile standardize ekstraktının günlük kul­lanım dozu 300-600 mg arasında değişmektedir.
 • San kantaron (Hypericum perforatum, St. John’s wort): 5HTP ile birlikte %0.3 hiperisin içeren sarı kantaron ekstresinden günde 3 kez 300 mg alınması önerilir. Ayrıca 2 çay kaşığı parçalanmış drog, bir bar­dak kaynar sıcaklıktaki su içine ilave edilir, ağzı kapaklı olarak 10 daki­ka demlenip süzülür. Günde 2-3 kez içilir. Günlük 600-1.200 mg hype- ricum perforatum ekstraktının kapsül olarak 2 veya 3 e bölünmüş doz­larda kullanılması önerilir. Sıvı ekstraktları da bulunmaktadır. İlaçlarlaetkileşimi nedeni ile tıbbi tedavi almayan kişilerde kullanılmalıdır.

Adale romatizması masajı

Zencefil: Sırt ve kas ağrılarında 3 tatlı kaşığı ince kıyılmış zencefil veya 2 tatlı kaşığı kuru toz drog 500 mİ kaynamış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir. Bir havlu, hazırlanan suyun içine hatırdır ve kompres şeklinde ağrılı olan bölgeye 20-40 dakika süreyle uygulanır.

Kapsaisin: Ağrıyı azaltmaya destek olabilir. Ağrı olan bölgelere kapsaisin içeren krem veya jeller ya da yakı formundaki ürünlerin kullanılması önerilir. 10 gram kırmızıbiber tozu 60 mİ %50’lik eta­nol ile karıştırılır, ağrılı olan bölgeye tatbik edilir.

Adale romatizması olan hasta şunları kullanmalı

 • Hidroksitriptofan (5-HTP): Serotonin düzeylerini artırır ve depresyon gelişimini önlemeye destek olur. Anksiyeteyi azaltıp uyku kalitesini artırmak amacıyla ve vücutta hassas noktaları azalt- maya da destek olmak üzere günde 3 kez 100 mg alınması önerilir. Serotonin aktivitesinin önemli olduğu diğer hastalıklar migren ve süreğen yorgunluk sendromunda da yardımcı olabilir, Günde 3 defa 100-300 mg 5-HTP kullanımı tavsiye edilmektedir,
 • Melatonin: Uyku kalitesini ve ağrı sistemini olumlu yönde etkileyen doğal bir hormondur. Uykuya dalmak için geçen süreyi azaltır, dola­yısıyla uyku kalitesini de artırır. Fibromiyaljide görülen hassas nok­taları azaltır. Gece yatmadan 1 saat önce 3 mg alınması önerilir. Fibromiyaljide serotonin, melatonin ve kortizol gibi hormonların döngüsel ritmik salgılanmasında bozukluklar bulunabilmektedir. Fibromiyaljide 6 hafta süresince günlük 10 mg melatoninin tek ba­şına veya amitriptilin ile beraber kullanılması sadece amitriptilin alanlara göre ağrı yakınmalarında daha yararlıdır. Fibromiyaljide 5 mg/gün dozlarında melatonin tek başına veya antidepresan ilaç fluoksetin ile birlikte verildiğinde, sadece fluoksetin alanlara göre daha etkilidir. Melatonin için önerilen günlük kullanım dozu gece 21.00-22.00 saatlerinde bir defada alınan 5-20 mg’dır.
 • S-Adenozilmethiyonin (SAMe): Serotonin gibi nörotransmitterlerin, çeşitli eklem bileşenlerinin ve antioksidanlarm vücutta salı- nımım destekler ve FM hastalarında ağrı, yorgunluk ve gerginliği azaltabilir. Antidepresanlarla birlikte de alınabilir. Enterik kaplı tabletlerden günde 800 mg aç karnına alınması önerilir.
 • L-karnitin (LAK): Birçok fibromiyalji hastasında LAK metabolizma­sında bozukluk ve eksiklik görülebilmektedir. Çift kör plasebo kont­rollü bir çalışmada günde 3 defa 500 mg LAK içeren kapsül alan hasta­larda 8 haftanın sonunda fibromiyalji yakınmalarında azalma sağlan­mıştır. LAK önerilen günlük kullanım doz aralığı 1.000-2.000 mg’dır.
 • Magnezyum: FM hastalarında Mg düzeyleri genellikle düşüktür, Enflamasyonu azaltıp kasların gevşemesini sağlayan magnezyum­dan günde 3 kez 200 mg alınması önerilir. 1.200-2.400 mg malik asit ile birlikte alındığı takdirde ağrı kesici etkisinde artış gözlenmiştir.
 • Bromelain: Günde 2-3 kez, 200-400 mg dozda bromelain, ağrı ve enflamasyonu azaltmaya destek  Uyarı: Kan sulandırıcı kullananlara, peptik ülser hastalarına ve antidepresan kullananlara bromelain takviyesi önerilmez.
 • Balık yağı: Günde 1.000-3.000 mg ağrı ve enflamasyonu azaltmak için önerilir. Az hastayı kapsayan ve bir fibromiyalji vakasının da olduğu nöropatik ağrısı olan hastalarda günde 2.400-7.200 mg EPA-DHA içeren omega-3 kullanılmasıyla 19 ay gibi uzun bir süre kullanımda önemli bir yan etki olmadan ağrı yakınmalarında azal­ma olduğu gösterilmiştir. Romatoid artrit, enflamatuar bağırsak hastalığı ve ağrılı âdet görme (dismenore) gibi hastalığı olanlarda sık olarak görülen sabah tutukluğu, eklem ağrıları ve hareket kısıt­lılığı omega-3 içeren desteklerle azaltabilmektedir.
 • Koenzim Q10: Güçlü antioksidan etkilidir. Hücrenin enerji kaynağı mitokondrinin çalışmasını destekler ve hücrelere zararlı serbest ok­sijen radikallerinin zararını engeller. Bağışık sistemini ve kas-iskelet yapışım destekler. Kan sulandırıcı ilaç kullananların hekim tav­siyesi ve kontrolünde kullanması gerekmektedir. Fibromiyalji has­talarında günde 3 defa 100 mg kapsül (toplam 300 mg/gün) dozunda 3 ay süreyle koenzim Q10 verilmesinin hastalığa bağlı yakınmaları azalttığı ve mitokondrinin işlevlerini düzelttiği gösterilmiştir.
 • C vitamini ve B12 vitamini: Fibromiyalji hastalarına günde 3 kez 500 mg C vitamini ve 3-5 mg B12 vitamini takviyesi önerilir.
 • D vitamini: Eksikliği, fibromiyaljiye benzer şekilde kemik ve kas ağrısına neden olabilir. Fibromiyalji düşünülen bütün hastaların D vitamini eksikliği açısından taranması gereklidir. D vitamini eksik olanlarda ağız yoluyla kolekalsiferol verilir. D vitamini düzeyi dü­şük olan kişilerin, D vitamini düzeyi normal olanlara göre iki kat daha fazla ağrı kesici ihtiyacı vardır, D vitamini düzeyi düşük olan hastaların sadece ağız yoluyla kolekalsiferol verilmesiyle yakınma­larında düzelme sağlanabilir.
 • E vitamini: Fibromiyalji hastalarında vücutta antioksidan düzey­leri azalmış olabilir. E vitamini fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için günde 400IU önerilir.

Kas romatizması için önemli konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu