Faydalı Bilgiler

Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Tüm mevsimlerde bulabileceğimiz kurutulmuş halde ya da toz şeklinde olan adaçayı, yumuşak ve tatlı bir tada sahiptir. Adaçayı yeşil renkli ve sivri uçlu yaprakları olan bir bitkidir. Hem gıda olarak hem de sağlığa olan faydaları ile tedavi ilacı olarak görülebilen adaçayı, tarih boyunca kullanılmış ve günümüzde de kullanımı oldukça yaygındır. Adaçayının faydaları, oldukça fazla olup, bu faydaların bazıları şu şekilde verilebilir. Her derde deva olarak da bilinen bu sağlıklı besin ile sizlerde birçok derdinizden kurtulabilirsiniz.

1- Zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur

2- Beyin fonksiyonların gelişiminde yardımcı rol oynar

3- Karaciğerin temizlenmesini sağlar

4- Boğaz ağrısına iyi gelir

5- Dişeti iltihaplanmasının önlenmesini sağlar

6- Aşırı terlemenin önüne geçer

7- Sakinleşmeyi sağlar

8- Strese karşı faydalıdır

9- Ağız yaralarının iyileşicini sağlar

10 – Dişlerin beyazlamasın da etkili rol oynar

Ve daha birçok örneğini verebileceğimiz adaçayının faydaları, özellikle kış aylarının getirdiği olumsuzluklar karşısında önemli yer edinir.

Adaçayı Nasıl hazırlanır?

Toz haline 2 kaşık, yaprak halinde ise birkaç yaprak adaçayı üzerine su kaynatıp dökün ve 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Adaçayını çok fazla kullanmanız halinde acı bir tat oluşabilir. Bu yüzden yeterli miktarda koymamız tadı için önemlidir. İsteğe bağlı olarak birkaç damla limon sıkabilir ve tatlandırmak için içerisine bal atabilirsiniz. Adaçayını günde 1-2 fincan içilmesi önerilmektedir.

Adaçayının Sağlığa Faydaları

Adaçayının faydaları arasında başta gelen önemli özellikleri arasında sindirim sistemi problemleri ve hafıza güçlendirme dâhil olmak üzere enfeksiyonlara karşı savunma özelliği gelmektedir. Baharat olarak ve ya form amacı ile de kullanılan adaçayı, iltihaplı hastalarda, bronşit ve astım gibi hastalara tüketilmesi özellikle önerilen doğal bir antioksidandır. 2 çay kaşığı adaçayı, günlük K vitamini ihtiyacının üçte birini karşılamaktadır. Ayrıca kemik gelişimi ve yaraların iyileşici içinde önemli bir yere sahiptir.

Adaçayının saklanması

Taze adaçayı, az hava alan ve plastik bir kap içerisinde kolayca saklanabilir. Kurutulmuş adaçayı ise hava geçirmeyen cam kavanoz içerisinde muhafaza edilirse 6 aya kadar korunabilir. Kavanoz serin ve kuru bir yerde kalması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu