Ana sayfa » Sağlık » Adaçayının erkeklere zararları, adaçayı çarpıntı yaparmı, adaçayı erkeklik hormonu

Adaçayının erkeklere zararları, adaçayı çarpıntı yaparmı, adaçayı erkeklik hormonu

Adaçayı içmenin zararı var mı?

Adaçayı konusunda pek bilgi sahibi olmayan erkekler için Adaçayının erkeklere zararları, adaçayı çarpıntı yaparmı, adaçayı erkeklik hormonu hakkında bu yazımızdan bilgiler alabilirsiniz. Kimler adaçayı içmemeli veya adaçayının insan bünyesine ne gibi zararı dolunabilir konumuzda yer verdik.

Öncelikle şunu belirtelim;

İçeriğindeki vitamin ve minareller insan sağlığı açısından çok fayda sağlayan bir bitkidir adaçayı. Faydalarının yanında ayrıca zararlarıda bulunan bitkinin olumsuz etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Adaçayı ne kadar tüketilmeli, ne kadar içilmeli

Maksimum adaçayı içme sayısı (bardak) 2-3 üzeri olmamalıdır.

Adaçayının yan etkileri ve fazla içildiğinde zararları

1- Adaçayı kalp çarpıntısı

Adaçayı içerisinden thujone isimli bir madde bulunur. Seviyesi yüksek olan bu maddenin bazen yan etki olarak çarpıntı yaptığı görülebilir. Bu etkiye yakalanmamak için günde 1-2 bardak içmek makbul olandır. Rahim kaslarını uyarıyor olması hamileler için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

2- Adaçayı düşük

Hamile olan kadınlara adaçayı içmemeleri konusunda uzmanlar ısrarcıdır. Düşük tehlikesi olan bayanlar asla içmemeli. Adaçayı içerisinde 4 madde düşük yapmaya sebep olmaktadır. Doktora sormadan hamile bir bayan tüketmemelidir.
3- Adaçayı mide ve tansiyon

Eğer günde 2 seviyeleri üzerinde adaçayı içerseniz mideniz bozulabilir ayrıca tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

4- Adaçayı epilepsi

Doktorların tavsiyesi epilepsi hastalarının adaçayı içmemeleri gerektiğidir. Sara hastaları (epilepsi) doktora danışmadan kullanmamalıdır.

5- Emziren anneler için adaçayı

Uzmanlardan adaçayının birçok salgının azalmasına neden olduğu bilgisi veriliyor. Diğer ter salgısı gibi birçok salgının yanında ayrıca süt salgısında azaldığı belirtiliyor. Emziren anne bebeğini sütten kestikten sonra göğsündeki süt birikmesini sağlamak için kullanabilir. (Emzirmeyi tamamlamış olan anneler için)

6- Adaçayı alerji

Birçok besin maddesi gibi adaçayınında alerji yapısı vardır. Baharatlar gibi adaçayıda alerjiye neden olabilir. Kaşıntı ve kızarıklardan anlaşılabilir.

7- Adaçayının erkeklere zararları

Erkekler için adaçayının bir diğer zararı ise sperm sayılarında azalma yapmasıdır. Adaçayı sperm sayısını azaltır.

8- Adaçayı hormonlar, adaçayı erkeklik hormonu

Kaynatıldığında adaçayı içerisindeki bileşikler ortadan kaybolabiliyor. Kaynatmak yerine kaynamış suya bırakmak daha doğru tüketim şeklidir. Kaynamış suya atılır ve kapak kapatılarak demlenmeldir. 3 aydan fazla sürekli kullanımlarda yan etkiler ve zararlar daha fazla gözlemlenebiliyor. Yanlış kullanımlar, fazla miktar alımları adaçayı erkeklik hormonu üzerinde daha fazla dengesizlik yapabiliyor.

Adaçayı kış aylarında günde en çok 3 bardak içilir.

] }
Henüz Yorum Yok