Güzellik

Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı yağı nedir?

Adaçayı yağı, insan sağlığı açısından faydalı olduğu kanıtlanmış bir esansiyel yağdır. Bitkisel esansiyel yağlar birey sağlığı açısından sayısız özelliklere sahiptirler. Bu esansiyel yağlardan biri de, adaçayı bitkisinden oluşturulan adaçayı yağıdır. Bu yağ, sıklıkla yemek yapımında da kullanılmaktadır. Birçok sağlık komplikasyonlarının tedavisinde de adaçayı yağı kullanılır. Adaçayı yağı, yatıştırıcı özelliği ve kokusu sayesinde çok farklı kozmetik ürün içerisinde de yer edinmiştir. Adaçayı yapraklarının buhar distilasyonu yöntemi ile adaçayı yağı elde edilmektedir.

Faydaları: 

Güney Avrupa’nın kökeninden gelme olan adaçayı, faydaları ve özelliklerinin insanlar tarafından keşfedilmesi ve takdir edilmesi ile günümüzde tüm dünyada yetiştirilmektedir. Kremler, vücut losyonları, masaj yağlarında ve bunlar dışında bitkisel yağ türlerinin önemli bir maddesi haline gelmiştir. Adaçayının birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

– Cilt temizleme özelliği:

Adaçayı, kozmetik ürünlerde sıkça kullanılmaktadır. Bu sıklığın altında yatan sebepler arasında cilt üzerindeki kişiyi rahatsız eden sivilceler, lekeler ve çilleri temizleme yeteneğine sahip olmasıdır. Adaçayı yağının faydaları arasında, yara, yara izleri, kesik izleri gibi cilt üzerinde kalmış olan izleri yok etmeye yardımcı olabilecek bir özellikler de vardır.

– Saç dökülmesine faydası:

Saç derisini besler nitelikteki adaçayı yağı, saç köklerinin derisine nüfuz eder. Bu sayede saçların güçlenmesini ve şekle girmesini sağlar. Saç kökleri güçlenmesi ile saç dökülme problemi de azalmış olmaktadır. Kepek ve pul pul saç derisi dökülmesi olaylarında da etkili bir özelliğe sahiptir.

– Doğal bir Afrodizyak etki:

Adaçayı yağı, yenilerek de tüketilebilir. Doktorlar tarafından cinsel arzunun yükselmesi için adaçayı yağı önerilmektedir. Banyo öncesinde vücuda adaçayı yağı ile masaj yapılarak, yağın vücut derinlerine sızması ile cinsel hormon aktivitesinin uyarılması sağlanabilir

– Anti-depresan ve uyarıcı etkisi:

Sinir sistemini uyarıcı bir etkiye sahip olan adaçayı yağı, depresyon ve sendromlar ile ilgili semptomları yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Vücudu gençleştirmek ve zihinsel anlamda rahatlamak için adaçayı yağı ile masaj yapabilirsiniz. Uyumadan önce adaçayı ile saç derisine masaj yapmak, zihni kontrol eden steroid hormonların etkinliğini kontrol etmektedir. Adaçayı yağının her ne kadar da faydası bulunsa da, migren, nöbet ve epilepsi hastalıkları barındıran kişiler ve hamileler tarafından kesinlikle kısıtlanması gerekmektedir. Bunun dışında aşırı kullanımdan da kaçınmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu