Sağlık

Adaçayı tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü, siyah çayın tansiyona etkisi var mı?

Adaçayı ve Siyah çayın tansiyona olan etkileri

Adaçayı çok tüketiliyor olsa bile siyah çayla karşılaştırıldığında yaz ve kış aylarına göre siyah çay hemen her gün insan vücuduna girmektedir. Kış aylarının özellikle hastalık çayı olarak içtiğimiz adaçayı ve ülkemizde her sabah sofralarımızdan eksik olmayan siyah çayın fazla içilmesi durumunda tansiyon için zararlı etkileri olmaktadır. Günlük içilmesi gereken çay miktarına dikkat edilmelidir.

Çaylar tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü (Adaçayı ve Siyah çay)

Çayı içtikten sonraki yarım saat sonrası ve 1.5 saate kadar kan basıncında yükselme görülebilir. Kalıcı olmayan bu durum zamanla geçer. Tansiyon ölçümü yapılmadan önce en az 45 dakika önce çay içmemelisiniz. Aynı şekilde kahve ve alkol için aynı durum geçerlidir.

Tansiyon normal şartlarda günün zaman dilimleri içerisinde değişimi olur. Tansiyon ölçümlerinin genel sonucu yüksek çıkıyorsa kişi tansiyon hastası olabilir.

Çayın içerisindeki kafeinin özelliği kan basıncını artırması ve uyarmasıdır. Hiper tansiyon hastaları düzenli olarak kafein tüketirlerse daha çok etki gösterir. Sağlıklı bireylerde ise düzenli ve az miktar kafein tüketimi geçici etki yaratır.

1 bardak siyah çayda ( su bardağı) 40 ile 70 mg arasında kafein bulunur. Aynı oranda yeşil çayın kafeini daha azdır.

Özetlemek gerekirse;

Kişi günde 2-3 bardak çay içtiğinde kan basıncı olumsuz etkilenerek yansiyonun yükselmesine sebep olacak kafein içerir. Yemekle beraber içilen çayda ise etkiler azalmakta ve kan basıncının yükselme etkisi engellenmektedir.

Aç karnına çay içmek ise kan basıncı değerlerinde geçici artış göstermektedir.

Çayın zarar verdiği nasıl anlaşılır?

Çay içmeden önce (yaklaşık 45 dakika) tansiyonunuzu ölçün. Çaydan sonra 40 dakika bekleyin ve tansiyonunuzu tekrar ölçün. Sonucu görmüş olursunuz.

Normalde tansiyon 12-8 olmalıdır. 14-9 üzerine çıktığında yüksek tansiyon olarak isimlendirilir.

Kan basıncı yüksek olanlar kaç bardak çay içmeli?

Günde içilecek çay miktarı 3-4 bardak üzerine çıkmamalıdır. Hipertansiyonu olan hastaların ise kafeinli içecekleri almaması faydalarına olacaktır.

Adaçayı ise;

Günde 2-3 bardak üzeri olmamalıdır. Eğer demlemesini yanlış yaparsanız adaçayındaki bileşiklerin etkilerini yok edersiniz. Adaçayını kaynatmayın, kaynamış suya atın ve kapalı kab içerisinde demleyin. Aksi durumda midenize ve tansiyona etkisi olacaktır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu