Hamilelik - Gebelik

Adaçayı doğumu tetikler mi, hamileler adaçayı içebilirmi

Hamilelikte adaçayı içmek düşüğe neden olur mu, gebeler adaçayı içebilir mi?

Gebelik dönemlerinde hamile bayanların yediklerine içtiklerine iki kat daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Düşük riski veya zararı olabilecek tereddütte kalınan içeceklerin içilmemesi doktor tavsiyesi ve onayı alınarak kullanılması doğru olandır. Adaçayı bu içeceklerden biridir ve hamilelik dönemlerinde içimine dikkat edilmelidir.

Kaynaklar arasında yaptığımız araştırmalara göre adaçayının gebelik döneminde zararı olduğunu savunan kurumlar mevcuttur. (Kaynak: Amerikan Gebelik Derneği) 10 kişin faydalı dediği 1 kişinin zararlı dediği durumlarda, zararlı diyenin sebeplerini araştırmak daha mantıklıdır.

Kurumun yaptığı bildirimde ise, adaçayının thujone adında bileşeni olması ve bu bileşenin hiper tansiyona (yüksek tansiyon) ve düşük yapma riskine neden olduğudur.

Çoğu internet haberlerinde de adaçayının rahmi uyardığı ve düşük yapabileceği konusunda mevcuttur. (Kısa bir araştırma yaparak kaynaklara ulaşılabilir.) Bu alanda çıkan sonuca göre doktorunuzla görüşmenizde veya gebelik süresince adaçayından uzak durmanızda fayda var.

Hamileler adaçayı içebilir mi?

Bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Adaçayı başta olmak üzere, kekik, ökse otu, rezene, sinemaki, meyan kökü gibi bitkilerin hem düşük yapma riski hem de rahmi uyarıcı etkileri vardır ve doktorlar tarafından tavsiye edilmediğinden içmemenizi öneriyoruz. (Kaynak: Prof. Dr. Canfeza Sezgin).

Eğer gebelikte canınız bitkisel sıcak bir çay çekiyorsa Ihlamur gibi zararı olmayan bitkisel çaylara yönelebilir ama sinemaki, ahudur, adaçayı, fesleğen gibi çaylardan uzak durmanız konusunda tekrar hatırlatırız.

Rahimde kasılmalar, uyarılmalar ve düşük riski taşıyan herhangi bir bitkisel ürünü kullanmadan önce iyi araştırmalı, doktorunuzla görüşmeli ve tavsiye edilen miktarın üzerine çıkılmadan kullanılmalıdır.

Not: Adaçayı genel olarak çelişkiler olsa bile zararı dokunulacağı düşünüldüğün içilmemelidir. Çoğu uzmanın görüşü zararı olduğundandır. Gebelik dönemlerinizin bitmesinin ardından hayatınıza adaçayını tekrar sokarak şifalarından faydalanabilirsiniz. Gebelikte bebeği riske atmanın anlamı yoktur.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu