Psikoloji

Açlığınız Duygusal Olabilir mi?

Açlığınız Duygusal Olabilir mi?

Sürekli yemek mi yiyorsunuz? Her hafta bir diyete mi başlıyorsunuz? Her canınız sıkıldığında çikolata gibi tatlılara mı yöneliyorsunuz? Öyleyse açlığınızın fizyolojik olduğundan emin misiniz? Ruh halinizin yemek yeme alışkanlıklarını etkilediği günümüzde artık bilinen bir gerçek. Bitmek bilmeyen diyetler, boşa harcanan emek ve zamanlar. Oysaki kilo vermek için öncelikle duygusal açlığımızı gidermemiz gerekiyor.

Açlığınız Duygusal Olabilir mi? Psikoloji

Duygusal Açlık nedir?

Öncelikle iki türlü açlık olduğunu söyleyelim. Fizyolojik açlık ve duygusal açlık. Fizyolojik açlık, kişinin gerçekten karnı aç olduğunda vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için beyne yemek yeme zamanının geldiğini haber vermesidir. Duygusal açlık ise aslında vücudun değil sadece beynin açlığıdır. Günlük yaşantımızın getirdiği yükler negatif duyguları, negatif duygularda duygusal açlığı tetikliyor. Hangimiz kızmıyoruz ya da üzülmüyoruz? İşte kişi kızgınlık, öfke, mutsuzluk, depresyon gibi duygularını beslemek için yemek yiyor. Ve yemek yedikçe de haz alıyor. Ancak yemek yemenin verdiği haz kısa sürüyor ve bu haz bittiğinde bu sefer pişmanlık yaşamaya başlıyor. Girdiği bu ruhsal durumdan yine yemek yemekle çıkmaya çalışıyor. Ve beyin artık en küçük bir sıkıntı ya da mutsuzlukta yemek yeme sinyali veriyor. Yani tok olduğumuz halde her yediğimiz fazlalık duygusal açlığımızı bastırmak için oluyor. Bu kısır döngüyü Prof.Dr. Nesrin Dilbaz çalışmalarında bizlere ayrıntılarıyla açıklıyor. Sonuç olarak ortaya şişmanlık hatta obezite gibi hastalıklar çıkıyor. Aranız da acaba bende duygusal açlığımı bastırmak için mi yemek yiyorum diye soranlar olabilir. Peki, bunu nasıl anlayabiliriz?

Duygusal Açlık ve Fiziksel Açlık Arasındaki Farklar

Öncelikle fiziksel açlık ile duygusal açlığı birbirinden ayırt etmeliyiz. Fiziksel açlıkta kan şekerinin düşmesi, karnın kazınması, tansiyonun düşmesi gibi fizyolojik belirtiler vardır. Duygusal açlıkta ise bu belirtiler olmaz ve aniden başlar kişi birden açlığını giderme telaşına girer. Fiziksel açlıkta kişi yemek yediğinde doyduğunu hissedebilir ancak duygusal açlıkta kişi ne kadar yerse yesin doygunluk hissine ulaşamaz. Fiziksel açlıkta kişi yemek yemek isteğini erteleyebilir ya da ufak bir atıştırmayla doygunluk hisseder. Duygusal açlıkta ise açlık hissi hemen bastırılmak istenir ve aperatifler doygunluk hissi vermez. Fiziksel açıkta kişi meyve yiyerek te doygunluk hissedebilir oysaki duygusal açıklıkta kişi pasta, çikolata, kurabiye gibi kalorisi yüksek şeylere yönelir. Peki, açlığımız duygusal açlıksa ne yapmalıyız?

Duygusal Açlıkta Neler Yapıla bilinir?

Öncelikle belirtelim ki duygusal açlık ciddi bir sorundur ve sadece diyet yada egzersizle aşılamaz. Diyetisyene boşa harcanan para ve emek demekle birlikte bu sizi daha da stres ve umutsuzluğa sokar. Bu nedenle durup bir düşünün. Kendinize ben hangi duygumu bastırıyorum diye sorun. Ve psikiyatrist ya da psikolog gibi uzman birinden yardım alın. Birkaç küçük dikkat edilecek husus ise, günde en az 4-5 öğün yiyin, kahvaltıyı atlamayın, egzersiz ya da yoga yaparak gevşeyin ve ruh halinizin düzene girmesini sağlayın. Ve kendinize ben kilo vermeyi mutlaka başaracağım deyin!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu