Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Acı elma yağı bebeğe zararlı mı, acı elma yağı yan etkileri, acı elma yağı kullanan anneler

Acı elma yağı bebeğe zararlı mı, acı elma yağı yan etkileri, acı elma yağı kullanan anneler

Acı elma yağı nasıl kullanılır, acı elma yağı bebeğe sürülür mü, faydaları ve zararları nedir?

Acı elma yağı ismi size adaçayı yağı denildiğinde tanıdık gelir. Acı elma yağını aktarlardan 10 TL gibi bir fiyat ödeyerek 10ml kadar alabilirsiniz. Bu tür esansiyel yağlar, yağın kaynağına göre çeşitli faydaları olan bitkisel yağlardır. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde bitkisel yağlar aynı zamanda şifa kaynağıdır.

Elma yağı nasıl kullanılır?

Bebeklerde sıklıkla gaz sorununa iyi geldiği düşünülerek kullanılır. Bebek için acı elma yağı kullanacaksanız eğer, bebeğin ayaklarına ve karın bölgesine uygulama yapabilirsiniz. Masaj yaparken bu yağı bebek ayaklarına birer damla her iki ayak için damlatın. Ayaklara ve karın bölgesine masaj yaparak uygulayın.

Acı elma yağı tek başına sürülmez, badem yağı, zeytinyağı, susam yağı gibi başka bir yağ ile karıştırılarak inceltilmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak, 50ml bir zeytinyağına 1 kapak kadar acı elma yağını döküp karıştırın. Bu karışım ayak topuklarına, bebeğin göbek tarafına sürülerek kullanılır.

Acı elma yağı ne işe yararacı elma yağı gaz sancısı

Acı elma yağı yani adaçayı yağı bebeklerde sürekli ağlama hastalığı olan kolik ve bebeklerin huzursuzluğunun ve ağlamasının en etkili sebebi gaz sancılarına karşı iyi gelir.

1, 2, 3, 4, 5, 6 aylık bebeğe acı elma yağı sürülür mü?

Yağı 6 aydan küçük bebeklerde kullanan anneler var ancak çoğu uzman erken aylarda kullanılmasını önermiyor. Bu yağın etki fazlalığından dolayı acı elma yağı 6 aydan büyük bebeklerde kullanılır. Bebek 6 aydan büyükse yine dikkat edilmesi gerekense 2-3 seferin üzerinde sürülmemelidir. Doktorunuzla görüşerek kullanma yoluna gidin.
Acı elma yağı bebeğe zararlı mıacı elma yağı yan etkileri

Bu yağı hafife almayın çok kuvvetli bir etkiye sahip olan yağdır. Bu etkisi yüzünden bebekte deride tahriş, bebeğin kaşınması veya kızarıklık gibi oluşumlar yaratabileceğinden doktora sorularak kullanılması daha faydalı olacaktır.

Eğer bebekte haz varsa basitçe şunu da yapabilirsiniz;

Bebek yemek yedikten 15-20 dakika sonra sırtüstü yatırın ve karnından aşağıya doğru hafif bastırarak 15-20 sefer bu şekilde ovun. Sonra bebeğin ayaklarını poposuna doğru çekerek gazını çıkarabilirsiniz. Karnını ovalayarak ayaklarını kaldırmak yine gazın çıkmasına fayda sağlar.

Not: Küçük bebekler için doktorunuza sorarak ilaç, bitkisel tedaviler veya başka yöntemler için onay almalısınız.

Bebekler için diğer önemli bilgiler

] }
Henüz Yorum Yok