Diyet

Aç Kalarak Kilo Vermek Zararlı mı Aç Kalmak Zayıflatır mı Vücut Aç Kalınca İlk Ne Yakar

Aç Kalarak Kilo Vermek Zararlı mı Aç Kalmak Zayıflatır mı Vücut Aç Kalınca İlk Ne Yakar, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Aç Kalarak Kilo Vermek Zararlı mı Aç Kalmak Zayıflatır mı Vücut Aç Kalınca İlk Ne Yakar ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Aç Kalarak Kilo Vermek Zararlı mı Aç Kalmak Zayıflatır mı Vücut Aç Kalınca İlk Ne Yakar ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Aç Kalarak Kilo Vermek Zararlı mı Aç Kalmak Zayıflatır mı Vücut Aç Kalınca İlk Ne Yakar

Günümüzde herkes sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmanın hayalini kurmakta. Bu amaçla da insanlar spor ve diyetisyenleri doldurmuş vaziyetteler. Zayıflamak isteyen insanlar bunu bi hayli hızlı yapabilmek için bir çok değişik yol deniyor. Zayıflamak için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de aç kalarak zayıflamaya çalışmaktır ki bu çok yanlış bir metottur.Hızlı kilo verme yöntemi olarak görülen aç kalmak özellikle son senelerda çok fazla takip edilen yöntem olmaya başladı. Makalemizde aç kalarak zayıflama ile ilgili bilgiler vereceğiz

Aç Kalarak Zayıflamanın Zararları Nelerdir?

 1. Aç kalıp zayıflamayı amacında olan bireylerin vücudunda metobolizma hızı düşer. Bu da kilo vermeyi zorlaştırır. Aç kalarak kilo vermeye çalışmak metobolizma hızını 2 hafta içinde ciddi miktarda azaltır. Bu açıdan aç kalmak vücuda zarar vermekten başka bir şeye yaramaz.
 2.  Vücudumuz aç kalınca ilk yaktıkları şeyden bir diğeride ne yazık ki kaslarımızdır. Aç kalan vücut bu sürede enerji kaynağı olarak proteini kullanmak zorunda kalır. Bu da vücutta kas kasbına yol açar. Bu kas kütlesindeki azalma da kalp kaslarını etkileyeceğinden kalp ritim bozuklukluklarına yol açar.
 3. Vücut uzun süre aç kalınca metobolizma enerji harcamasını azalttığından yağ depolarında artma görülür. Yenilecek çok az bir besin dahi vücutta yağ olarak depolanır.
 4. Vücut aç kaldığında yağ artışı ve kas azalmasının ardından metobolizma hızı düşmeye başlar.
 5. Vücudun enerji harcama kapasitesinde düşme bazal metobolizmanın azalmasını gösterir. Bu durum da vücutta kilo verme hızında azalmaya yol açmaktadır.
 6. Vücudu aç bırakarak bilinçsizce zayıflamaya çalışmak vücutta yorgunluk, baş dönmesi, saç dökülmesi ve unutkanlık yaşanmasına yol açar.
 7. Vücutta aç kalma sonucu kısa bir sürede görülecek kilo kaybı, uzun soluklu zamanda kötü sonuçlara yol açmaktadır. Yani kilo verme süreci durduğundan kişide motivasyon kaybı görülecektir. Bu da aç kalma diyetini bırakmaya yol açacaktır.

Aç Kalarak Zayıflamanın Diğer Zararları Nelerdir?

Aç kalarak zayıflamak;

 1. Kişide tansiyon düşüklüğüne yol açtığından kişide baygınlık ve baş dönmesi görülür.
 2. Kandaki ürik asit düzeysinde artmaya yol açar.
 3. Böbreklerden kan dolaşımı ve süzülmesinde azalmaya neden olmaktadır.
 4. Kaslardaki gerginlik, kramlarda artış ve kuvvette azalma görülür.
 5. Vücuttaki fiziksel aktivite kabiliyetinde azalma yaşanır.
 6. Vücutta yetersiz beslenme nedenli vitamin ve mineral eksikliği yaşanır.
 7. Isı düzenleme mekanizmalarında azalma görülür.

Aç Kalarak Zayıflayabilir miyim?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hilal Mutlu bu hususta şu bilgileri veriyor.

“Aç kalarak kilo vermeye çalışmak çok tehlikelidir. Vücudun her gün alması gereken belli bir kalori miktarı mevcuttur. Bu kaloriden az besin tüketilmesi vücutta metobolizma hızını azaltmaya neden olmaktadır. Zayıflamak için en iyi yöntem gün içinde 2-3 satte bir 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmektir. Vücutta ne kadar sık beslenme olursa metobolizma hızı o kadar artar. Bu beslenme planında asla sabah kahvaltısı ertelenmemelidir. Sabah kahvaltısı en mühim öğündür. Bu öğünde sıkı beslenmek vücudun tüm gün dinç olmasına yardımcı olmaktadır. Kahvaltıda yağsız yahut yarım yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir, ekmek grubunda kompleks karbonhidratlardan(buğday yahut çavdar ekmeği) kullanılmalıdır. Etlerin ise yağsız kısımları tercih edilmelidir. Ayrıca hazır besinlerden olabildiğinde uzak durulmalıdır. Haftanın en az 3 günü en az 45 dakika orta tempoda yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş esnasında su içilmeye özen gösterilmelidir. Gün içinde de su içmek için susanma beklenmemelidir. Günde en az 2,5 litre su içilmelidir. Kahvaltıdan önce bir bardak su içilmesi de faydalıdır.

Diyetisyen Nur Çelik de, aç kalarak zayıflama yönteminin metobolizmayı yavaşlattığından ve neticesinde da kilo vermek yerine almaya yol açtığunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu