Bebek ve Çocuk

Aç bebek nasıl anlaşılır, bebeğin doyduğu nasıl belli olur, emen bebeğin doyduğunu nasıl anlarız

Aç kalan bebek nasıl belli olur, bebeğin doyup doymadığı nasıl anlaşılır?

Bebeğim yoksa aç mı kalıyor veya bebeğim doydu mu acaba? İşte bebekleri için annelerin en çok endişe ettikleri konulardan biri. Bebeğin doyduğunu anlamak için nelere bakılır, tok bebek veya aç bebek nasıl davranır konularına bu yazımızda yer vereceğiz. Aşağıda sunulan belirtiler size bebeğin aç kaldığını ya da doymadığını işaret edecektir. Bu belirtileri inceleyerek biraz daha dikkat edip bebeği tam doyurmalısınız. Anne sütü alan bebeklerin ilk 6 ay tüm ihtiyacını karşılayan bu süt yetersiz kalır, bebek aç kalır veya yeterince gıda alınmazsa bebek gelişimi yavaşlar/durur.

Emen bebeğin doyduğunu nasıl anlarızbebegin doyup doymadıgını nasıl anlarız?

“Doymayan bebek ne yapar”, “anne sütü yeterliliği nasıl anlaşılır” işte merak ettiğiniz bu soruların yanıtı;

Kilo alamayan, kilo veren bebek aç kalıyor yeterince doymuyordur!

Bebek doğduktan sonraki 5. günden itibaren sürekli kilo almaya başlar ve 15 gün sonra bebeğin doğduğu kadar kilo alması gerekir. Bebek kilo alamıyor veya mevcut kilolarından da vermeye başlamışsa çocuk doktorunun kontrolü şarttır.

Doyan bebek kaç sefer tuvaletini yapar?, Aç bebek günde kaç sefer çişini yapar?

Emziren annelerin bebeklerin günlük altına yapma sayısını bilmelerinde aç kalıp kalmadığı konusunda fikir edinmelerini sağlar. Eğer bebek günlük olarak 6 ile 8 arası tuvaletini yapıyorsa normaldir. Bu sayının altında bezine yapıyorsa yetersiz beslendiğine işaret edebilir.

Emzirmeden sonra memenin sert kalması

Emziren annenin memeyi öğünde bir boşaltması gerekir. Bebek memeyi emdiğinde ve yeterince sütü aldığında göğüste yumuşama meydana gelir. Tam tersi meme sert kalıyor ve sıkı duruyorsa bebek yeterince emememiş ve doyamamış anlamına gelir.

Emzirirken hava yutmak bebeği aç bırakır

Bebeğin ağzına tam oturtulmayan meme yüzünden bebek emerken daha çok enerji harcar. Çene kasları bebekte tam gelişmediğinde bebek memeden süt alabilmek için çok enerji harcar ve doğal olarak yorulur. Hem memeyi boşaltamaz meme dolu kalır hem de yuttuğu hava yüzünden karın şişerek tokluk hissi ve gaz yapar. Beslenememe yani bebeğin aç kalması durumları arasındadır.

Doyan bebeğin kakası nasıl olur, aç kalan bebeğin kakası nasıl olur?

Normalde bebeklerin günlük 2 ile 3 sefer kakasını yapması gerekir. Yaptığı bu dışkının rengi doyan bebeklerde ve yeterince beslenenlerde sarı hardal renk olarak çıkmalıdır. Eğer günde 2-3 seferin altında kaka yapıyor ve rengi koyu ise beslenme sorunu yaşıyor demektir. Az emen, aç kalan bebeklerde kabızlık görülebilir.

Aç kalan, doymayan bebek uyuyamaz

Bebeklerde açlık uyku ve huzur sorunu getirir. Mızmızlanan bebeklerde aç kalma ihtimali yüksektir. Emziren anne, baharatlı yiyecekler, soğan gibi besin tükettiğinde bebek bundan huzursuzlanabilir aç kalabilir.

Aç kalan bebeğin idrarı ne renk olur, doyan bebeğin idrar rengi nasıl olur?

Karnı doyan bebeğin idrarı berrak sarı renkte olur. Koyu sarı idrar rengi ise aç kalan, yetersiz beslenen bebeklerde olur.

Emzirmeden sonra meme ucu nasıl olmalıdır?

Bebeğini yeterince emziren annelerin emzirmeden sonra memesinin ucu güzel ve yuvarlak olarak kalır. Göğüs ucunda sarkam ve biçimsizlik varsa bebek yeterince emzirilmemiş anlamına gelir.

Aç kalan bebeğin yüzü sararır

Emziren anne bebeği yeterince doyuramayıp aç bırakıyorsa bebek cilt renginde sararma olabilir.

Bebeğin emerken ses çıkarması

Bebek emerken şapur şupur sesler çıkarıyorsa, emme esnasında kendi yanak içlerini de emmeye çalışıyorsa bebek aç kalıyor demektir. Bebeğin ağzına memenin ucu etrafındaki kahverengi kısım tam oturtulmalıdır ki bebek hava yutmadan sütü yeterince içebilsin.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu