Hamilelik - Gebelik

9 haftalık hamilelik, Hamilelikte 9. hafta, hamileliğin 2. ayı

9. hafta hamilelik, gebeliğin 9. haftası ve haftanın günleri

Haftalık gebelik programında 9. hafta (2. ay) bebeğiniz artık bir zeytin tanesi kadar oldu. Günler geçtikçe haftasonuna kadar bebeğinizin boyu 4 santime kilosu ise 4 grama kadar ulaşacak. Mide ve göğüs problemleri bu hafta sizi bekliyor olacak hazırlıklı olun. Bebek büyükçe vücudunuz bebeğe göre kendine zemin yapıyor.

9 haftalık bebek kaç aylıktır? Aşağıdaki tablodan öğrenebilir günleri hesaplayabilirsiniz.

Tablo 9: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 9. hafta (2.ay)

9. HAFTALIK HAMİLELİK / GEBELİK – 2. AY
Günler (AY 2) Hamilelik Haftaları Günü
63. gün hamilelik 9 haftalık gebelik
64. gün hamilelik 9 hafta 1 günlük gebelik
65. gün hamilelik 9 hafta 2 günlük gebelik
66. gün hamilelik 9 hafta 3 günlük gebelik
67. gün hamilelik 9 hafta 4 günlük gebelik
68. gün hamilelik 9 hafta 5 günlük gebelik
69. gün hamilelik 9 hafta 6 günlük gebelik

9 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek gelişimi

9 haftalık hamilelik, Hamilelikte 9. hafta, hamileliğin 2. ayı
9 haftalık gebelikte gelişen bebeğin resimleri

Şuan bebek 2.5 santim uzunluğundadır ve hafta sonuna kadar daha büyüyecek 4cm civarında olacaktır. Bebek büyüyor abur cubur cips, kola mola devri bitti besleyici yiyecekler yemelisiniz.

Şuan kollar ve bacaklar büyüyor, uzadılar ve parmaklar kendine geliyor. Dirsekleri bükülebiyor, elleri şekilleniyor. Karaciğer, safra kesesi, dalak, böbrek üstlerindeki bezler kendine gelmeye başlıyor.

Bu aşama kol ve bacak oluşumunda kritik bir dönemdir. Bacaklar uzamış, zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmeye başlamıştır. Bu esnada kollar da uzamıştır ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Parmaklarla birlikte temel bir el yapısı da oluşmaktadır. Bebeğinizin karaciğeri, safrakesesi, dalağı ve böbrek üstü bezleri de büyümek için büyük çaba göstermektedir.

Gözler sizi ve dünyayı görmek için gelişiyor. Bu gözler doğumda sizi yakından görebilmek için en az sizin kadar sabırsızlanacak, hatta açıp kapama egzersizleri yapıyor, öpeceği dudaklar oluşuyor.

Bağırsaklar kordondan çıkarak karnın içinde kendi alanlarına doğru gitmeye hazırlanıyor.

9 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü

9 haftalık hamilelik, Hamilelikte 9. hafta, hamileliğin 2. ayı
9 haftalık bebek ultrason resimleri

9. hafta gebelikte bebeğin hareket ediyor olması, yani ultrasonda kol ve bacakları bükmesi gibi hareketler sizi heyecanlandırabilir çünkü size muhtaç canlı bir varlık görmektesiniz.

Bu hafta ise en merak edilen sorularından birisi;

9. hafta bebek hareketleri hissedilir mi?

Biraz daha sabır, şuan sadece ultrasonda hareketleri görebilirsiniz. Bebeğin daha 3 santim seviyelerinde yani serçe parmaktan daha küçük olduğunu düşünün.

Bebek bu günlerde oyun oynayabilir yani canlı kanlı hareket eder.. Yani dışarıdan bir müdahalete tepki gösterecek aşamada.

Bu hafta bitimine doğru o ultrasonda yaklaşık 3 cm olan bebeğin boyu 1 santim daha büyüyerek 4 cm kadar olacaktır.

Hatırlatma: Bebeğinizin ultrason görüntüsünü 9 hafta bir günlükken aldığınızdaki boyu ile 9. hafta 6 günlük olduğundaki boyutu daha farklıdır. İnternette gördüğünüz 9 haftalık görüntüler sizi bu nedenle yanıltabilir bebeğin gelişmediğini düşünebilirsiniz. 1-2 cm farklılıklar bu sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Panik yok! En iyi şekilde bebeğinizi besliyorsunuz ki hareketler başladı..

9. haftalık gebelikte beslenme

  1. Bu hafta bulantı ve kusmalar devam edebilir, beslenmenize bitkisel zararı dokunmayacak bitki çayları, sebze ve meyve ilaveleri yapın.
  2. Kabızlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz, lifli gıdalar, meyve suları, sebze ve meyveler yine size yardımcı olacaktır.
  3. Süt ve süt ürünleri tüketimine özen gösterin.
  4. Bebeğin gelilim haftalarında kilo alması için 9. haftalar en uygun dönemlerin başlangıcıdır ve besleyici gıdalar alın. Atıştırmalıklar kızartma, cips gibi şeylerden uzaklaşın. Yüksek ısıda pişen bu yiyecekler sağlıksız yağlar içerir. Kola içmeyin, besin değeri yoktur.
  5. Su 10 bardak seviyelerinde tüketilmelidir. Su içemiyorsanız ıhlamur, meyve suları imkanınız varsa evde taze meyvelerden için.
  6. Sütü hazır meyveli ve katkılı olanlardan almayın. Katkı maddelerinde şeker, koruyucu ve tatlandırıcılar zarar verir.

9. haftalık gebe olan annede değişimler / 9 haftalık bebeğin belirtileri

Kabızlık sorununuz devam edebilir. Bu sorun östrojen salınımından etkilen bir durumdur. Lifli gıdalar sizi rahatlatır. Bağırsak hareketleri arttıran yiyecekleri tüketebilirsiniz. Kabızlığın ilacı sudur ve bolca için.

Kabız olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Ikınmalar ve zorlanmalar olduğu gibi eğer 3 günden fazla “büyük abdest” tuvalete gitmiyorsanız kabız oldunuz demektir. Bu aynı zamanda karın ağrısı, mide gazı, bağırsak gazı ve guruldamalar meydana getirir.

4. ayına kadar göğüslerde hassaslaşmalar ve büyümeler olacaktır. Memelerin uç kısımlarında koyulaşma ve meme ucunda kenarlarında beyaz noktalar görebilirsiniz. Montgomery isimli bezler size memelerin ucunun nemli kalmasına yardım eden yağları üretmek için oluşmuştur.

Kusmalarınız daha önce var ve bu hafta geçtiyse kilo alımlarınız başlayacaktır. Unutmayın gebelikte 10-13 kg kadar kilo almak normaldir.

Sütyenler sıkabilir destekleyici takmanızda fayda var. Göbek henüz büyümedi yani dışarıdan kendini göstermez ama siz büyümüş olarak düşünebilirsiniz. Kabızlığın verdiği şişkinliklerden kaynaklanabilir.

Yürüyüş ve egzersizler sizi rahatlatır. Cep telefonu/tablet kullanabilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu