Bebek ve Çocuk

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, 7 aylık bebek yemek tarifleri, örnek 7 aylık bebek yiyecekleri

7 aylık bebeğin beslenmesi nasıl yapılır, 7 aylık bebek yemekleri ve yemek tarifleri, örnek yemek listeleri

Bebekler 7 aylık olduklarında muhtemelen ek gıdaya başlamışlardır. Bununla birlikte yemekleri/yiyecekleri ağzına almak, kendi kendine yemek yeme becerilerinin de kazanılmaya başladığı aydır 7. ay.

Bebeği sadece emzirerek geçirilen dönem geride kaldı. Annelerin aslında kendilerini besleyerek süt üretimi yaptıkları aylar geride kaldı şimdi hem kendileri hem de bebeklerine yemek hazırlama dönemleri geldi çattı.

Sindirim sistemlerinin henüz gelişimini tamamlamadığı, sert gıdaların boğazını tahriş edebileceği dönemler olduğunda, verilen yemek ve besinlerin sıvı kıvamda ezilmiş olarak yani hazırlanan yemek ve yiyeceklerin blenderden geçirilerek verilmesi en doğru olandır.

Bebeğiniz ek gıdaya başlamış olması demek, anne sütü verilmeyeceği anlamına gelmez. Hem anne sütü hem de gıdalar birlikte verilmeye devam edilmelidir.

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı

Aşağıda 7 aylık bebekler için yemeklerden örnek tarifler bulabilirsiniz. Bu tariflerde dikkat etmeniz gerekenleri siz şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Ek gıda+anne sütü verilmeli,
 2. İlk ay sonuna kadar bebeğe verilen besinler not alınmalı (alerjik yapısını öğrenmek açısından önemli),
 3. Bebeğin ağzına ne bulursa götürdüğü aylardır. Yemeklerin yanında boğazına kaçabilecek şeyler veya tabaklar bebeğin önüne bırakılmamalıdır.
 4. Tahriş etmeyecek seviyede muhallebi kıvamında yiyecekler olmalı.
 5. Kabızlık yapabilecek besinlerden uzak durulmalı.
 6. 7. ayında bebeklere balık ürünleri verilmemeli.
 7. İnek sütü verilmemelidir. (İnek sütü ve balık için 1 yaş beklemeniz doğru olandır.)
 8. Bebeklerin ne yiyeceğine annesi karar verirken, ne kadar yemesi gerektiğine kendisi karar vermelidir. Yemek istemeyen bebek zorlanmalıdır.
 9. Bebeğinizi koltuğunda sizinle beraber aynı masaya oturtarak besleyebilirsiniz. Oynarken yemek yedirmek daha kolaydır.

7 aylık bebek için yemek tarifleri

7 aylık bebeklerin yiyebileceği yemeklere ait 3 adet yemek tarifi listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. İşte sebzeli, kıymalı 7 aylık bebek için yemek tarifleri;

7 aylık bebek yemek tarifleri 1:

Gereken malzemeler;

 • Havuç, patates, kabak, kuru soğan (yarımşar adet olmalı),
 • Kıyma, pirinç, zeytinyağı (birer kaşık olmalı)

Yemek tarifi 1:

Kıyma bir tencere içerisinde yağ konulmadan kavrulur. Diğer sebzelerin tamamı küçük doğranarak kavrulan kıymaya katılarak suyu konulur. Kaynadıktan sonra pirinç içerisine atılarak yaklaşık 4 dakika haşlanır. Haşlandıktan sonra içine zeytinyağı katılaak rondoda çekilir. Su az gelirse soğuk su yerine sıcak su takviyesi yapabilirsiniz.

7 aylık bebek yemek tarifleri 2:

Gereken malzemeler;

 • Kıyma (dana etinden 1 büyük erik kadar),
 • Semizotu (1 tutam),
 • Soğan ve domates (küçük 1’er tane),
 • Yarım kaşık pirinç, yarım kaşık bulgur,
 • Sarımsak (1 diş),
 • Evinizde varsa kemik suyu,
 • Sıvı yağ

Yemek tarifi 2:

Soğan ve sarımsağı ince ince doğrayarak yağla güzelce kavurun. Üzerine kıymasını koyarak biraz daha kavurun.

Semizotunu bol suda yıkayarak rendelenmiş domatesle birlikte ekleyerek kavrulmalı. Pirinci ve bulgurunuda koyarak varsa kemik suyu yoksa normal su kullanarak pişirin. Blenderden geçirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

7 aylık bebek yemek tarifleri 3:

Gereken malzemeler;

 • Yarımşar patates ve havuç,
 • Ortaboy soğan,
 • Zeytinyağı (yarım kaşık),
 • Kırmızı mercimek (1 çay bardağı)

Yemek tarifi 3:

Soğan, patates ve havuç fazla küçük olmadan doğranır. Mercimekte içerisine katılarak bir tencereye konulur. İçindekilerin üzerine çıkacak kadar su koyup ocağa koyun. Piştiği zaman zeytinyağını içine koyarak blenderden geçirin.

Not: Bebeğiniz bu ay ek gıdaya başlamıştır ve bazı öğelerde alerji meydana gelebilir. Ne verdiğinizi not alırsanız alerjiye sebep olan besin kaynaklarını bulmak daha basit olacaktır. Eğer bebeğiniz bu ay diş çıkarıyorsa iştahsızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

7 aylık bebek için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu