Bebek ve Çocuk

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık ve 1 yaş üzeri bebeklerde öksürük bitkisel tedavisi

Bebeklerde kuru öküsürük nasıl geçer, bebekte balgamlı öksürük bitkisel tedavisi

Bebeğiniz 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık,5 aylık, 6 aylık, 7 aylık ,8 aylık, 9 aylık, 10 aylık, 11 aylık, 12 aylık veya 1 yaş ve üzerinde olabilir. Öksürmesi normaldir ve buna çeşitli rahatsızlıklar sebep olabilirken beslenmesinden de kaynaklanabilir. Önemli olan 6 aydan küçük bebeklerde bitkisel veya ilaç tedavisine doktor onayı olmadan başlanmamasıdır. Emzirilen bebekler için en iyi tedavi bebekte antibiyotik yerine geçen anne sütüdür. Diğer üst grup aylarda olan bebekler için bitkisel tedavi yöntemleri faydalı olacaktır.

Aşağıda bebeklere ait kuru öksürük, normal ve balgamlı öksürük için çeşitli şifalı bitkilerden olan tedavi yöntemleri anlatılmıştır. Bu yöntemler bebeğin öksürüğünün geçmesinde faydalı olacaktır.

Not: Bebeğiniz 1.5 aylık, 2.5 aylık, 3.5 aylık, 4.5 aylık, 5.5 aylık gibi yaş aralığında ise öksürüğüne tedavi amaçlı olarak boğaz tahrişi önlemek adına sıkça emzirilerek boğazı nemli tutulur. Odanın nem ayarlaması ve burun tıkanıklığı için eczanelerden burun aspiratörü alınarak burun açılabilir.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, bebeklerde öksürük bitkisel tedavisi

Bebeklerde balgamlı öküsürük nasıl geçer?

Bebeklerde balgamlı öksürük için bitkisel tedavi yöntemi olarak şu yöntemi deneyebilirsiniz;

Baştan belirtelim; bu yöntem 1 yaş üzeri bebekler için uygundur. Bir bardak sıcak su içine 1 tutam kadar toz zencefil (0.3mg miligram) atıp 1 tatlı kaşığı kadar bal ile karıştırılır. Biraz ılıması beklenerek bebeğe içirilr.

Bebeklerde kuru öküsürük nasıl geçer?

**Bebeklerde kuru öksürüğü geçirmek için bitkisel yöntem olarak; yarım çay kaşığı kadar “meyan kökü tozu” bir bardak kadar suda 2-3 dakika kadar kaynatılarak 1’er kaşık olarak aralıklı içirilir. Not: Hazırlanan su termosta saklanabilir.

Normal ve kuru öksürüklerde;

**1 bardak sütü içine yarım tatlı kaşığı kadar “zerdaçal” atarak kaynatın ve ılımaya bırakın. Yarım tatlı kaşığı bal ilavesi ile karıştırın ve bebeğe bardak veya biberonla içirin. 1 yaş altındaki bebeklere inek sütü ile karışım yapmayın ballı karışım kullanmayın.

**Kuru öksürüklerde bebeğe 1 bardak sıcak su içine yarım tatlı kaşığı kadar esmer şeker atılarak “şekerli su” yapılır ve aralıklarla içirilebilir.

Bebeklerde normal öküsürük nasıl geçer?

**Termosta saklayabileceğiniz bitkisel karşım şu şekildedir; 1 bardak suda 1 çubuk tarçın, 1 tutam toz zencefil, 2 karanfil, yarım tatlı kaşığı bal karıştırılarak 2-3 dakika kaynatılır. Bu sıcak karışım bebeğe içirilir.

**Bir başka yöntem ise elma kabukları soyukarak, ıhlamur, 2 karanfil, tarçın kabuğu ve limon ile bir karışım yaparak bebeğe çay hazırlayabilirsiniz.

Bebekler için öksürük masajı

Bir masaj yaparak bebeği rahatlatabilirsiniz. Bu yöntemi 2-3 diş sarımsak ve hardal yağı kaynatılır. Ilıdığında bebek boynuna, göğüslerine, sırtına, avuç içı altı ve ayaklara masaj yapılarak uygulanır.

Öksürüğü olan bebek için tavsiyeler

  • Bebekler öksürüyorsa bolca emzirilmeli ve sıvı takviye edilmelidir. Emzirilen bebeklerde anne sütü balgamı inceltir.
  • Buhar makinesi kullanarak odanın nemi sağlanır, buhar makinesine okaliptüs yağı az miktar koyularak bebeğin nefes alması kolaylaştırılabilir.
  • Ilık banyolar yaptıramak bebeği solunum yolları açısından rahatlatır. Suya adaçayı, okaliptüs yağı damlatılarak buhar yolu işe bebeğin solunum yolları açılabilir.

Önemli not: 6 aydan küçük çocuklar için bitkisel tedavi yöntemleri önerilmez. Doktor kontrolü en sağlam olanıdır. Doktora sorulmadan küçük bebeklere uygulama yapmayınız.

Faydalı yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu