Bebek ve Çocuk

6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık bebeklere domates verilir mi, kaçıncı ayda verilir?

Bebeklere domates zararlı mı, kaç aylık bebeğe domates verilir

Domatesin besin değerlerine bakıldığında vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir. Doğal olarak bebeğinde bu değerlerden faydalanmasını isteriz. Ancak bebekte domates verilmek için acele etmemekte ve ölçülü domates yedirmekte fayda var. Domatesin alerjen özelliği bebeklerde gaz, mide sorunları gibi sorunları beraberinde getirebilir.

Eğer bebeğinizde mide ekşimesi, reflü gibi sorunlar varsa bebeğin bu rahatsızlıklarını domatesin asidik yapısı daha fazla şiddetlendirebilir. Hassa mideye sahip, yediklerini çabuk çıkaran bebekler için domates henüz erkendir.

Yine domatesin asitli yapısı yüzünden gaz sorunu yaşayan bebeklere daha fazla etki ettiği bilinir.

Bebeklere domates ne zaman verilir?

6. aydan sonra bebeğe ek gıdaya başlayınca domatesten de faydalanmasını isteyebilirsiniz. Ancak domates, taşıdığı alerjik yapısından dolayı bebeklerde 9 aylık ile 1 yaş gibi beklenerek sonrasında verilmesi önerilmektedir. Hassas bebeklerde mide zarının tahrişi ile gaz sorunu ortaya çıkabilir. Doktorunuzla görüşün, muhtemelen size 1 yaşından sonra vermenizi önerecektir.

Domates bebeklere zararlı mı?

Domates faydalı bir sebzedir. Zengin içeriği ise domatesin alerji riski yüksek bir sebze oluşunu sağlıyor. Bazı bebeklerde gaz sancılarılarına sebep olduğu da bilinmektedir.

Bebeğe yedirdikten sonra ortaya egzama, kızarıklık, kaşınma, ağız bölgesinde şişlik gibi belirtiler görürseniz domatesi keserek yeni besinleri bebekle tanıştırıp vermeden gözlemlemelisiniz Bebekte aşırı gaz, şişme, karın ağrısı gibi belirtiler olduğunda domates intoleransı olabilir. Sütte, çikolatada, turunçgillerde olduğu gibi domateste de gerçekleşebilmektedir.

Bebekte eğer bağırsak sorunları, gastroözofageal reflü durumlar yaşanıyorsa domates için beklemede kalmalısınız.  Yine bebeğin mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sorunları beraberinde gazı getireblir.

Domates alerjisi olan bebekte gaz olur. Domatesi yedikten 30 dakika sonra ishal, gaz, kusma, şişme, kaşınma, cilt döküntüsü gibi anormal durumlar alerjik olunduğunu gösterir.

Domateste likopen bol miktarda bulunur. IBS olarak kısaltılan irritabl bağırsak sendromu gibi sorunlara neden olabilmektedir. IBS anlaşılması ise dışkılama (kaka-büyük abdest) anlarında ağrı çekmek, aşırı rahatsız olmak gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Domates alerjisi belirtileri

 • Gaz,
 • karın ağrısı,
 • hazımsızlık,
 • şişkinlik,
 • kaşıntı,
 • cilt döküntüsü,
 • nefes darlığı,
 • dilde, yüzde, ağızda şişlik,
 • gözlerde yanma,
 • idarar yaparken zorlama, idrar yolu ağrıları
 • mide yanması, mide ekşimesi

Not: Bebeklere domates yedirmek için doktorunuzla görüşerek başlamalısınız.

Bebekler için faydalı bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu