Hamilelik - Gebelik

5 haftalık hamilelik, hamileliğin 5. haftası (Hafta hafta hamilelik)

Hamilelikte 5. hafta, hamileliğin 5. haftası, 5 haftalık gebelik (Beşinci Hafta)

Gebelikte 5. hafta gelindiğinde en çok merak edilenler ve öğrenilmek istenilen konular; 5 hafta 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 günlük bebeğin ultrason görüntüleri, 5 haftalık gebelik belirtileri, gebelik kesesi, annedeki değişiklikler, bebek kalp atışı, bebeğin boyu ve 5 haftalık gebelikte beslenmedir. Aşağıda bu merak edilenleri detaylı şekilde anlatan yazımıza yer verdik.

5 haftalık gebelik, hamileliğin 5. haftası

Bu hafta biraz korkulu hissinin oluşacağı bir hafta olacaktır çünkü bebeğin varlığı iyice kendini göstermiş hamile olduğunuza inandığınız bir haftadır. Bebeğin hissedilmesi ile birlikte doğum endişeleri taşıyacaksınız ama ileriki dönemlerde tam tesi doğup kucağınıza almak isteyeceksiniz.

Tablo 5: Gebelik/Hamilelik hesaplama – 5. hafta

5. HAFTALIK HAMİLELİK/GEBELİK
Günler Hafta Günü
35. gün hamilelik 5 haftalık gebelik
36. gün hamilelik 5 hafta 1 günlük gebelik
37. gün hamilelik 5 hafta 2 günlük gebelik
38. gün hamilelik 5 hafta 3 günlük gebelik
39. gün hamilelik 5 hafta 4 günlük gebelik
40. gün hamilelik 5 hafta 5 günlük gebelik
41 gün hamilelik 5 hafta 6 günlük gebelik

5 haftalık gebelik ultrason görüntüleri5 haftalık bebek ultrasonda görülür mü?

5 haftalık hamilelik, hamileliğin 5. haftası (Hafta hafta hamilelik)
5 haftalık bebek ultrason görüntüsü

5. hafta gebelikte ultrasan görüntülerinde 1-2.5 mm arasında (milimetre) gebelik kesesi görülür ve bebek görüntülenmek için henüz çok küçüktür. Biraz daha sabırlı olmanız önümüzdeki haftaları beklemeniz gerekecektir. Kesenin oluşması bir gelişmedir.

Oluşumu gerçekleşmekte olan plesanta ve oluşan göbek bağı sizin yediklerinizi yani aldığınız besinleri bebeğe geçirerek onun gelişmesi ve büyümesi için kendini geliştirmektedir. Bu dönemde yapılacak besin takviyeleri oksijen, yağlar, şeker, amino asit gibi sağlıklı gelişim açısından bu haftalarda önemlidir.

5. hafta ultrason yapıldığında buradaki resme benzer bir ultrasonda bebek resmi göreceksiniz ama bu hafta bebeği gözlemleyemezsiniz.

Daha küçücük nokta gibi bir görüntü ile karşılaşırsınız. Tabi bu görüntüleri gördüğünüzde ilk aklınıza gelecek olan bebeğin doğmasının vereceği korku olacaktır ama bu duruma zamanla alışacaksınız.

5 haftalık gebelik kesesi

Not: Resimde birkaç mm (milimetre) gebelik kesesi görülmektedir.

5 haftalık gebelik belirtileri

Gebeliğin 5. haftasında bazı belirtiler sizi rahatsız edebilir ama bu dönemlerde yaşanan normal durumlardır. Bu belirtiler yani bebeğin 5. haftasında sizde görülmesi muhtemel durumlar adet sancısı gibi kramp girmeleri ve bel ağrıları gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu ağrıları ilaçla değil ılık bir duş yaparak geçiştirebilirsiniz ve normaldir

5 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler

Annenin bu dönemde yaşayacakları ise şu şekilde sıralanabilir;

  1. Sabah bulantıları ve kusmalar,
  2. Halsizlik, yorgunluk,
  3. Kramplar ve bel ağrıları,
  4. Kasıklarda ağrılar,
  5. İştahsızlık,
  6. Yemek kokularına karşı tiksinti,

Annedeki bu dönemsel değişimlerin getirdiği iştahsızlık ve kusmalar bir miktar kilo kaybı yaşamasına neden olabilir ve normaldir. Endişelenmeye gerek yoktur. Bebeğiniz daha küçücüktür ve yeterince besleniyor.

Karın henüz dışarıdan belli olacak seviyede büyümemiştir.

5 haftalık bebek kalp atışı5 haftalık bebeğin boyu

5. hafta bebek boyu hafta sonuna kadar büyüyecek ve ortalama 1.5, ile 2 milimetre civarında olacaktır. Kalp atışını bu hafta ortalarında duyabilirsiniz tek tük atmaya başlayacaktır.

Beş haftalık bebeğin anne karnında gelişimi

5 haftalık hamilelik, hamileliğin 5. haftası (Hafta hafta hamilelik)
5 haftalık bebek gelişimi

Bu haftanın başlaması ile birlikte bebeğinizde gelişim gösterecek vücut yapısı şu şekilde sıralanabilir;

– Kaslar,

– Kemikler,

– Lenf sistemi

– Dalak,

– Kalp – Dolaşım sistemi,

– Üreme organları,

– Böbrekler,

Bu yapıya mezoderm adı verilir.

Hafta başı ile bebek beyni gelişmekte ve kalp oluşumu ile atışlar kendini gösterecektir. 5 haftalık bebeğin kilosunu konuşmak için henüz çok erkendir.

Notlar:

Bebeğin kalp atışlarını hafta başında bekleyerek ultrasonda çıkmaması durumunda panik yapmayın. Olağan durumlardır ve bu hafta sonuna kadar duyulacaktır. Bulantı ve kusmaları önlemek adına limon koklayabilirsiniz veya bitkisel çayların zararlı olmayanlarını kullanabilirsiniz. Kilo kaybı yaşanacağında ileriki zamanlarda toparlanmanız ve hamilelik süresince 10-13 kilo kadar almanın normal olacağını unutmayın.

Ultrason için gittiğinizde bir bebek görüntüsü ile karşılaşmayacağınızı unutmayınız. Henüz o aşamada değildir.

Yemeklerinizi kokudan rahatsız oluyorsanız salata ve meyvelerle döşenmiş tabaklar şeklinde alabilir vitamin ve mineral takviyelerini arttırabilirsiniz. Kabızlık bu dönemde olabilir ve lifli besinler ile bu sorunu aşabilirsiniz.

Anormal kanamalar olduğu anda doktorunuzla hemen iletişime geçin. Kanamalarda, ağrılar, krampların olması ile ateş oluyorsa tehlikelidir ve doktora gidilmesi şarttır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu