Bebek ve Çocuk

5 aylık bebek kilosu kaç olmalı, 5 aylık bebeğin boyu ne kadar olmalı

5 aylık ve 5.5 aylık (beş buçuk) aylık bebeklerde baş çevresi, boy ve kilo kaç olmalı

Bebeklerin gelişimin normal olup olmadığının sürekli aylık olarak takip edilmesi gerekmektedir. 5 aylık veya 5.5 (5 buçuk) aylık bebeklerde olduğu gibi daha sonrası aylarda da sürekli bebeğinizin boyunu, kilosunu ve baş çevresi ölçülerini takip etmelisiniz. Bir anormallik olduğunu gözlemlediğinizde doktorunuza başvurarak zaman geçmeden tedavisini sağlayabilirsiniz.

5 aylık bebeğin kilosu kaç olmalı, en düşük ve en fazla kilo ortalaması

  • 5 aylık kız bebek boyu: Kız bebekler için en düşük ağırlık 5kg (5000 gram), en yüksek kilo 8.6kg (8600 gram), ortalama ise 6.9kg (6900 gram) dır.
  • 5 aylık erkek bebek boyu: Erkek bebekler için en düşük ağırlık 5kg (5000 gram), en yüksek kilo 9kg (9000 gram), ortalama ise 7.1kg (7100 gram) dır.

5 aylık bebeğin boyu kaç olmalı, en düşük ve en boy ortalaması

  • 5 aylık kız bebek boyu: Kız bebeklerde en düşük boy uzunluğu 57cm (santim), en fazla boy uzunluğu 70cm (santim), ortama boyu ise 64cm (santim) dir.
  • 5 aylık erkek bebek boyu: Erkek bebeklerde en düşük boy uzunluğu 58cm (santim), en fazla boy uzunluğu 71cm (santim), ortama boyu ise 64cm (santim) dir.

5 aylık bebeğin baş çevresi kaç olmalı, 5.5 aylık bebek baş çevresi ölçüsü kaçtır

  • 5 aylık kız bebeğin baş çevresi ölçüsü: Kız bebeklerin baş çevresi en düşük 38.9 cm (santim), en fazla ölçü 43.6cm (santim), ortalama baş çevresi ölçüsü ise 41.5cm (santim) dir.
  • 5 aylık erkek bebeğin baş çevresi ölçüsü: Erkek bebeklerin baş çevresi en düşük 39.5 cm (santim), en fazla ölçü 44.9cm (santim), ortalama baş çevresi ölçüsü ise 41.5cm (santim) dir.

Yukarıdaki ortalama olarak verilen ölçümler alt sınır ve üst sınır arasında belirlenmiştir. En düşük ölçümlerin altında kalınıyorsa veya en yüksek ölçümlerin üzerine çıkıyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz. Kilo ve boy uzunlukları yeteri seviyede süt alamayan bebeklerde aylık takip edilerek anlaşılabilir. Eğer bebeğiniz aylık yarım kilo ile 1 kilo arasında artış gösteremiyorsa beslenmesinde sorun var demektir. Prematüre bebeklerde gelişmeler biraz daha geç olabilir, erken doğan bebeklerde bu süre biraz daha geriden gelebilir. Bebeğinizin kontrolünü doktorunuzla istişare ederek yaparsanız gelişimini daha rahat takip edebilirsiniz.

5 aylık bebek için önerilenler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu